O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Frontex: w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku o 86 procent wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń granic UE

Ponad 155 tys. nielegalnych przekroczeń granic Unii Europejskiej odnotowano w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku; to o 86 procent więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej - wynika z opublikowanego w piątek raportu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Frontex, odpowiadając na kryzys migracyjny, rozlokował na granicach UE i w krajach sąsiednich ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Fot. Frontex
Frontex, odpowiadając na kryzys migracyjny, rozlokował na granicach UE i w krajach sąsiednich ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Fot. Frontex

Do nieregularnego przekroczenia granicy dochodzi wtedy, gdy podejmująca się go osoba nie posiada dokumentów upoważniających ją do legalnego wkroczenia w granice danego obszaru. Od początku 2022 roku do niecałej połowy prób nielegalnego przekroczenia granic UE doszło na "szlaku bałkańskim". Najliczniejsze grupy narodowe wśród migrantów to Syryjczycy, Afgańczycy oraz Turcy.

W samym lipcu na granicach UE odnotowano ponad 34,5 tys. nieregularnych przekroczeń, o 63 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku 2021. Najbardziej uczęszczany szlak migracyjny przebiega przez Bałkany Zachodnie, gdzie w lipcu zarejestrowano niemal 15 tys. nieregularnych przekroczeń - trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Wzrost ten Frontex tłumaczy powtarzanymi próbami przekroczenia granic przez osoby od dawna przebywające na obszarze Bałkanów Zachodnich.

W lipcu odnotowano niemal 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy UE przez środkowy obszar Morza Śródziemnego, o 60 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Najliczniejszą narodowością próbującą przedostać się do UE tym szlakiem są Egipcjanie, wyprzedzający pod tym względem Tunezyjczyków.

Frontex, odpowiadając na kryzys migracyjny, rozlokował na granicach UE i w krajach sąsiednich ponad 2 tys. funkcjonariuszy.

Wkraczający w granice UE Ukraińcy nie zostali ujęci w raporcie; według niego w następstwie wojny na terytorium Wspólnoty wjechało 7,7 mln obywateli tego kraju. (PAP)

 

Zobacz także

  • Imigranci we Włoszech, fot. PAP/EPA/ANSA/ALESSANDRO DI MARCO

    "Daily Telegraph": Rosja planuje zwiększać napływ imigrantów z Afryki do Europy

  • fot. PAP/EPA/COMPIC/JANNE KURONEN

    Straż graniczna Finlandii: poza Frontexem nie ma potrzeby międzynarodowego wsparcia na granicy z Rosją

  •  Frontex przyśle 50 osób oraz pojazdy patrolowe. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

    Jedności UE wobec hybrydowych wyzwań. Frontex wesprze fińskie służby na granicy z Rosją

  • Migranci. Fot. PAP/EPA/Concetta Rizzo

    Frontex: liczba migrantów przybywających centralnym szlakiem Morza Śródziemnego wzrosła o 96 procent

Serwisy ogólnodostępne PAP