O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Reuters: Małpia ospa wykryta w 80 krajach poza Afryką zachodnią i środkową

Wirusa małpiej ospy wykryto dotąd w ponad 80 krajach poza Afryką zachodnią i środkową - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). W Polsce odnotowano 95 przypadków zakażenia.

Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)

Poza kilkunastoma krajami afrykańskimi, w których małpia ospa była od lat 70. ubiegłego wieku chorobą endemiczną, przypadki śmiertelne stwierdzono w trzech państwach - po jednym z Brazylii i Indiach oraz dwa w Hiszpanii.

W Europie wirus małpiej ospy został odkryty już w 39 krajach. Najwięcej przypadków jest w Hiszpanii - 5719, Niemczech - 3186, Wielkiej Brytanii - 2914 i Francji - 2673. Granica tysiąca zakażeń została przekroczona także w Holandii, gdzie stwierdzono 1025 przypadków.

Więcej

Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT ATTENTION

Małpia ospa. Rząd USA ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego

W Polsce, według Reutersa, odnotowano do 15 sierpnia 95 zakażeń.

Poza Europą i Afryką wirus małpiej ospy najmocniej rozprzestrzenił się w USA (11 842 zakażenia), Brazylii (2893) i w Kanadzie (1059).

WHO ogłosiła w lipcu, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia małpiej ospy jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia i wprowadziła najwyższy poziom alertu epidemicznego.

Małpią ospę po raz pierwszy zidentyfikowano u ludzi w 1970 r. 

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, którą pierwszy raz u ludzi zidentyfikowano w 1970 roku. Schorzenie zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, głównie w Beninie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Republice Konga, Sierra Leone i Sudanie Południowym. W krajach tych do tej pory zmarło pięć osób.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Szczepionka na małpią ospę, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOISE KASEREKA

    Dwa nowe przypadki małpiej ospy w Wielkiej Brytanii

  • Szczepionka przeciwko małpiej ospie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Pierwszy przypadek nowego wariantu małpiej ospy w Niemczech

  • Prace laboratoryjne nad lekiem przeciwko małpiej ospie. Zdjęcie ilustracyjne.  Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Już ponad 800 osób zmarło w Afryce z powodu małpiej ospy. WHO informuje o zakażeniach

  • Demokratyczna Republika Konga, pacjenci chorujący na małpią ospę, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MICHAEL LUNANGA

    WHO zatwierdziła szczepionkę na małpią ospę firmy Bavarian Nordic. Pierwsze szczepienia w październiku

Serwisy ogólnodostępne PAP