O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Korea Północna: nie sprzedawaliśmy i nie będziemy sprzedawać broni Rosji

Korea Północna nigdy nie sprzedawała broni Rosji i nie ma takich planów - oświadczył anonimowy urzędnik ministerstwa obrony w Pjongjangu, cytowany w czwartek przez BBC. Wcześniej przedstawiciele władz USA nie wykluczali, że Rosja może chcieć uzupełnić uzbrojenie właśnie w Korei Płn.

Kim Dzong Un. Fot. KCNA EDITORIAL PAP/EPA
Kim Dzong Un. Fot. KCNA EDITORIAL PAP/EPA

Więcej

Jens Stoltenberg. Fot. OLIVIER HOSLET PAP/EPA

Szef NATO: Putin powinien wiedzieć, że każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje

Wypowiedź urzędnika brytyjski nadawca przytacza za północnokoreańską agencją prasową KCNA. Cytowany przez nią przedstawiciel resortu zarzucił Stanom Zjednoczonym oraz innym "wrogim siłom" rozsiewanie plotek w celu "realizacji swoich podstawowych celów politycznych i wojskowych".

Na początku września Departament Stanu USA podał, że rosyjskie zakupy zbrojeniowe miałyby objąć "dosłownie miliony sztuk amunicji, rakiet i pocisków artyleryjskich". Władze USA twierdziły, że takie ruchy, wraz z domniemanymi zakupami broni od Iranu, pokazują, że zachodnie sankcje utrudniają Rosji działania w wojnie na Ukrainie. Moskwa zaprzeczyła wówczas tym doniesieniom.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił później, że zamówienia nie zostały sfinalizowane i nie ma dowodów wskazujących na to, że północnokoreańska broń zostanie użyta przez Rosję na Ukrainie.

"Przyjazne stosunki" z Moskwą

Stosunki rosyjsko-północnokoreańskie pogorszyły się po upadku Związku Radzieckiego, ale w ostatnich latach stopniowo zaczęły się ocieplać, co miało związek z pogorszeniem się relacji pomiędzy Rosją a Zachodem - przypomina BBC.

Po agresji Rosji na Ukrainę reżim Kim Dzong Una obwinił USA o spowodowanie tego konfliktu i oskarżył Zachód o prowadzenie "hegemonicznej polityki", która usprawiedliwia użycie siły przez Rosję. W lipcu Korea Północna jako jeden z niewielu krajów oficjalnie uznała niepodległość wspieranych przez Rosję separatystycznych republik - Ługańskiej i Donieckiej - na wschodzie Ukrainy. W odpowiedzi Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Pjongjangiem.

We wrześniu Władimir Putin w liście do Kim Dzong Una zapewnił o rozwijaniu "wszechstronnych i konstruktywnych stosunków dwustronnych". Korea Północna odpowiedziała, że będzie pogłębiać "przyjazne stosunki" z Moskwą. (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Granica Korei Północnej z Koreą Południową, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    W Korei Płn. rozstrzelano publicznie trzech mężczyzn, którzy próbowali uciec z kraju

  • Test pocisków manewrujących w Korei Północnej. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Korea Płn. po raz kolejny testuje pociski manewrujące

  • Kim Dzong Un, fot. PAP/EPA/KCNA

    Kim Dzong Un po raz pierwszy od kilku lat oddał hołd zmarłemu ojcu

  • Kim Dzong Un z członkami swojej delegacji Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

    "Absurdalne i nielogiczne". Korea Północna reaguje na słowa Rubio

Serwisy ogólnodostępne PAP