O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Koniec placu Defilad, jaki znamy. Będzie całkowita rewolucja i nowy plac Centralny

W planie miejskich inwestycji jest przebudowa środkowej części placu Defilad. Ma być mniej betonu i asfaltu. Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne - tak powstanie tzw. plac Centralny. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Będzie przebudowa pladu Defilad Fot. PAP/Albert Zawada
Będzie przebudowa pladu Defilad Fot. PAP/Albert Zawada

O ogłoszonym przetargu i wizji nowej środkowej części placu Defilad, nazywanej roboczo przez ratusz placem Centralnym, poinformował również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Już dziś ogłaszamy przetarg na wykonawcę robót na placu Centralnym. Stawiamy oczywiście na zieleń - zasadzimy kilka tysięcy metrów kwadratowych trawników, 70 drzew (m.in. jesiony i magnolie), 11 gatunków krzewów i ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin, będzie też woda" - napisał na Facebooku.

Według założeń ratusza, w środkowej części placu Defilad, między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a PKiN, powstanie kameralny plac.

Więcej

Zamek w Stobnicy na terenie chronionego Obszaru Natura 2000 w Puszczy Noteckiej Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Sprawa zamku w Stobnicy. Sędzia poszła na zwolnienie lekarskie

"Projektanci, wyłonieni w międzynarodowym konkursie poprzedzonym konsultacjami, zaprojektowali miejsce, które połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej" - napisał prezydent Warszawy. Dodał, że nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków.

Przebudowa zakończy się w I połowie 2024 roku

Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod PKiN. Według koncepcji ratusza, obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Oferty w tym przetargu można składać do 2 grudnia. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace rozpoczną się wiosną, a pełna przebudowa zakończy się w I połowie 2024 roku.

Autorka: Marta Stańczyk

mar/
 

Zobacz także

  • Amerykański prototypowy samochód ery kosmicznej Firebird II na palcu Defilad w Warszawie. Fot. PAP/Eugeniusz Hannemann

    Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: samochód ery kosmicznej Firebird II na pl. Defilad

  • Plac Defilad w Warszawie Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Fragmenty posadzki przedwojennej kamienicy na stołecznym pl. Defilad. "Zaskoczeniem jest to, że są one tak głęboko"

  • Na placu Defilad odkryto fragmenty starej Warszawy. fot. PAP/Paweł Supernak

    Warszawa. Podczas prac budowlanych na placu Defilad odkryto fragmenty starych ulic [NASZE WIDEO]

  •  Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (P), dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy Łukasz Puchalski (2L) oraz zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy Wojciech Wagner (L) podczas briefingu prasowego na placu Defilad w Warszawie, Fot. PAP/Paweł Supernak

    Projekt przebudowy placu Defilad: Jan śpiewak: pozbycie się betonu to nasz pomysł

Serwisy ogólnodostępne PAP