Spoofing coraz częstszym rodzajem oszustwa w sieci. Ofiara cyberprzestępstwa: w każdej wiadomości wysłanej do moich znajomych padała prośba o pożyczkę [WIDEO]

2022-12-22 15:02 aktualizacja: 2022-12-31, 11:19
Cyberprzestępcy korzystają z naszej nieostrożności. Fot. Pixabay
Cyberprzestępcy korzystają z naszej nieostrożności. Fot. Pixabay
Ktoś wysłał wiadomości do dziesięciu osób spośród moich znajomych, z którymi ostatnio się kontaktowałam. Każda z tych wiadomości zaczynała się bardzo podobnie. Padały w nich pytania o pożyczenie pieniędzy” - powiedziała w rozmowie z PAP.PL Iwona Biesiadecka, która padła ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy w sieci.

“Byłam w pracy, kiedy zobaczyłam, że jestem wylogowana konta na Facebooku. Za chwilę zadzwonił kolega z zapytaniem czy potrzebuję pożyczyć pieniądze, bo taką prośbę miałam mu przed chwilą wysłać. Powiedziałam, że to nieprawda. Po chwili zadzwonił do mnie syn i kolejne osoby” - mówi w rozmowie z PAP.PL Iwona Biesiadecka, której konto na portalu społecznościowym zostało zaatakowane. Przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze za pośrednictwem szybkiej płatności. 

“Ktoś  wysłał wiadomości do dziesięciu osób spośród moich znajomych, z którymi ostatnio się kontaktowałam. Każda z tych wiadomości zaczynała się bardzo podobnie. Padały w nich pytania o pożyczenie pieniędzy (...) i w zasadzie każdy z tych znajomych był gotów je pożyczyć - relacjonowała.

Tego typu oszustwo to tzw. spoofing, w którym przestępcy podszywają się pod banki, instytucje, urzędy, firmy, a nawet osoby fizyczne. W ten sposób próbują wyłudzić dane lub pieniądze. Cyberprzestępcy używają narzędzi, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się m.in. pod dowolnie wybrany numer czy konta na portalu społecznościowym.

“Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której osoba z kręgu naszych znajomych odezwała się na naszym profilu społecznościowym warto się z nią skontaktować i potwierdzić czy rzeczywiście prosi o podanie kodu do szybkiej płatności. To najlepszy sposób, by ustrzec się przed tego typu oszustwem” - powiedział podkom. Marek Zagórski z  Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. 

Wykrywalność cyberprzestępstw jest utrudniona z uwagi na coraz nowsze metody, jakich używają internetowi oszuści. O każdej próbie przestępstwa internetowego powinniśmy zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Aby jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo możemy wykonać kilka podstawowych kroków.

“Polecamy, aby spokojnie czytać informacje, które są do nas przesłane np. na telefon komórkowy. One często zawierają linki przekierowujące nas na  fałszywe strony internetowe. Podanie tam haseł i loginów powoduje, że informacje widzą przestępcy” - wskazał podkom. Zagórski w rozmowie z PAP.PL. 

Kolejną radą jest posiadanie dobrego programu antywirusowego. Zalecamy także używanie silnych haseł - podkreślił. 


Według danych, na które powołuje się  Ośrodek Informacyjny ONZ w Warszawie każdego dnia milion osób pada ofiarą cyberprzestępstw. Najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą oszustw konsumenckich są wyłudzenia związane z niewłaściwym posługiwaniem się przez Internautów swoimi danymi z kart kredytowych. Każdego dnia odnotowuje się do 80 milionów zautomatyzowanych ataków hakerskich.

Autorki: Anna Nartowska, Monika Rutke

an/