Słynne wino z Betlejem. Jak powstaje? [FOTOCAST]

2022-12-22 17:20 aktualizacja: 2022-12-25, 10:40
Słynne wino mszalne z Cremisan, fot. PAP/Andrzej Lange
Słynne wino mszalne z Cremisan, fot. PAP/Andrzej Lange
Kilka kilometrów od Betlejem znajduje się klasztor Cremisan. Położony jest na wzgórzu, 850 m n.p.m. a dolina Cremisan uważana jest za jeden z niewielu pozostałych terenów zielonych w dzielnicy Betlejem. Z klasztoru rozciąga się widok na starożytne domy w Betlejem i Beit Jala, a także na rozległe tereny uprawne i tereny tarasowe.  

Spotykamy się w klasztorze Salezjanów w Dolinie Cremisan, położonym między Zachodnim Brzegiem a Jerozolimą. Dzisiaj to jedno z niewielu pozostałych w Betlejem zielonych terenów uprawnych. Z przyklasztornego wzgórza widać w oddali starożytne domy Starego Miasta w Betlejem i miasto Bajt Dżala. Niecno bliżej, w dolinie, jest jedyna w okolicy winnica. 

Prowadzona jest przez Salezjanów, którzy osiedlili się tu pod koniec XIX wieku. Kupili ziemię, a w 1885 roku pośrodku pięknego krajobrazu wybudowali klasztor i założyli winnicę.

W winnicy w Cremisan Salezjanie od lat produkują słynne wino białe i czerwone, arak oraz brandy. Do wytwarzania wina wykorzystywane są wyłącznie lokalne palestyńskie winogrona. Tradycją stał się organizowany co roku festiwal wina, w którym udział biorą nie tylko mieszkańcy, ale też turyści z zagranicy i producenci win z całego świata.

js/dsk/