Władze Ugandy ogłosiły koniec epidemii eboli

2023-01-16 15:42 aktualizacja: 2023-01-16, 15:50
Mężczyźni czytają ulotkę o eboli. Fot. PAP/EPA/Stringer
Mężczyźni czytają ulotkę o eboli. Fot. PAP/EPA/Stringer
Ugandyjski rząd ogłosił koniec epidemii wirusa ebola, która trwała w tym kraju od 20 września. W tym czasie z powodu gorączki krwotocznej zmarło 56 osób. Szybkie opanowanie rozprzestrzeniania się wirusa udało się dzięki zdecydowanemu wprowadzeniu środków bezpieczeństwa i zaangażowaniu ludności.

"Z powodzeniem kontrolowaliśmy rozprzestrzenianie się eboli w Ugandzie" – powiedziała minister zdrowia dr Jane Ruth Aceng Ocero podczas ceremonii z okazji zakończenia epidemii. Ceremonię zorganizowano po tym, jak przez kolejne 42 dni, czyli dwukrotnie dłużej niż wynosi maksymalny okres inkubacji wirusa, nie zgłoszono w tym kraju żadnego nowego przypadku zakażenia. To pozwoliło, zgodnie z wytycznymi WHO, ogłosić Ugandę krajem wolnym od gorączki krwotocznej. Epidemia rozpoczęła się 20 września 2022 roku w mieście Kassanda w położonym w w środkowej Ugandzie dystrykcie Mubende. Przypadki zachorowań odnotowano również w stolicy kraju, Kampali. Oba rejony zostały objęte miesięcznym lockdownem.

Minister Aceng przypomniała też, co pozwoliło osiągnąć sukces w walce z chorobą. "Uganda szybko zwalczyła epidemię wirusa ebola dzięki zintensyfikowaniu kluczowych środków ochrony, takich jak nadzór, śledzenie kontaktów i zakażeń, zapobieganie i kontrola. Srebrną kulą okazały się nasze społeczności, które zrozumiały, jak ważne jest zrobienie tego, co konieczne, aby zakończyć epidemię, i podjęły odpowiednie działania" - podkreśliła. Z kolei rzecznik resortu zdrowia Emmanuel Ainebyoona przyznał, że wprowadzone lockdowny odbiły się na sytuacji finansowej części mieszkańców kraju, tak restrykcyjne środki były konieczne, by zapobiec rozprzestrzenieniu się epidemii na inne rejony kraju.

Zdecydowanej i kompleksowej reakcji na pojawienie się epidemii pogratulował Ugandzie dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Wyciągnięte wnioski i systemy wdrożone podczas tej epidemii będą chronić Ugandę i inne kraje w nadchodzących latach" - powiedział.
  
Wrześniową epidemię wywołał sudański szczep wirusa ebola. Potwierdzono podczas niej 142 zakażenia, 56 osób zmarło, co sprawia, że był to najgroźniejszy wybuch eboli w Ugandzie w ostatnim dwudziestoleciu. Szczep sudański jest mniej zaraźliwy niż szczep zairski, ale nie chronią przed nim dostępne szczepionki. Prace nad taką szczepionką prowadzą obecnie Sabin Vaccine Institute w USA, Uniwersytet Oksfordzki i Jenner Institute w Wielkiej Brytanii, Serum Institute w Indiach i International AIDS Vaccine Initiative. Mimo ogłoszenia końca epidemii Ugandyjski Czerwony Krzyż na razie nie wycofuje się jeszcze z dotkniętych epidemią rejonów. (PAP Life)

kgr/
 

TEMATY: