Po tym, jak w Berlinie niemiecki rząd potwierdził dostawę czołgów Leopard na Ukrainę, kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że będzie to czerwoną linią dla dalszego wsparcia militarnego kraju, zaatakowanego przez Rosję. Scholz w trakcie debaty w Bundestagu wykluczył dostawy myśliwców oraz rozmieszczenie wojsk lądowych – poinformowała agencja dpa.
Jak podkreślił Scholz, już wcześniej „dawał do zrozumienia”, że samoloty bojowe nie wchodzą w grę, i w środę może tylko to powtórzyć.
Przypomniał, że kiedy wkrótce po rozpoczęciu wojny w Ukrainie dyskutowano o wprowadzeniu stref zakazu lotów, on i prezydent USA Joe Biden stwierdzili, że nie zrobią tego. „To stanowisko nie uległo zmianie, i nic się w nim nie zmieni w przyszłości” – podkreślił kanclerz.
„W żadnym wypadku nie wyślemy wojsk lądowych. Mówiłem, że nie będzie żadnego bezpośredniego zaangażowania żołnierzy NATO w wojnę na Ukrainie. Nie było go do tej pory, i nie będzie też w przyszłości” – zapewnił Scholz. „To zostało powiedziane od samego początku, nie tylko przeze mnie, ale także przez amerykańskiego prezydenta”.
Oświadczenie niemieckiego rządu
"Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy. Powiedział, że rząd federalny podjął decyzję o dostarczeniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2. Jest to wynik intensywnych konsultacji, które odbyły się z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami Niemiec" - czytamy w opublikowanym w środę oświadczeniu rzecznika rządu Steffena Hebestreita.
Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. W pierwszym etapie Niemcy dostarczą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zapasów Bundeswehry. Inni europejscy partnerzy przekażą czołgi ze swej strony - poinformował Hebestreit.
Szkolenie ukraińskich załóg w Niemczech ma się rozpocząć szybko. Oprócz szkolenia pakiet pomocowy obejmie również logistykę, amunicję i konserwację sprzętu.
Zgoda dla krajów partnerskich
Niemcy wydadzą krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć na Ukrainę czołgi Leopard-2 ze swoich zapasów, odpowiednie zezwolenia na ich przekazanie - poinformowano w rządowym oświadczeniu.
Decyzję niemieckiego rządu poprzedziły długie dyskusje w Niemczech i naciski na RFN ze strony wielu państw. Polska od dłuższego czasu nalegała na dostawę Leopardów na Ukrainę. We wtorek Polska złożyła wniosek o niemiecką zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę.
Wicekanclerz Habeck: dostawa Leopardów Ukrainie jest „absolutnie logiczna”
Wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) określił środową decyzję rządu federalnego o dostawie czołgów Leopard na Ukrainę jako „absolutnie logiczną” – informuje dpa.
„W ścisłej współpracy z naszymi partnerami dostarczymy Ukrainie czołgi, aby mogła lepiej bronić się przed rosyjską agresją, a także umożliwimy naszym partnerom zrobienie tego samego” – zapowiedział Habeck w środę w Berlinie. „Ukraina ma prawo do samoobrony i popieramy to z wielką siłą” – podkreślił, przypominając, że Ukraina już od prawie roku broni się przed rosyjską agresją.
„Jestem przekonany, że naszym obowiązkiem jest ją (Ukrainę) wspierać – razem z naszymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami, zwłaszcza z USA. Myślę, że to słuszne podejście, że zawsze ostrożnie rozważamy, a następnie dostosowujemy nasze wsparcie w zależności od sytuacji” – wyjaśnił Habeck.
Pierwsze czołgi Leopard mogą trafić na Ukrainę za około trzy miesiące
Według ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za około trzy miesiące.
Niemieckie siły zbrojne "bardzo szybko" rozpoczną teraz szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu w środę w Berlinie.
Pistorius określił decyzję o dostarczeniu czołgów jako "historyczną, ponieważ (proces decyzyjny) odbywa się w sposób skoordynowany na szczeblu międzynarodowym i ponieważ odbywa się (w czasie) wysoce wybuchowej sytuacji na Ukrainie".
Na początku Niemcy dostarczą stosunkowo nowe czołgi Leopard z zapasów Bundeswehry, aby wraz z partnerami zapewnić Ukrainie pierwszy batalion. W drugim etapie ze starszych czołgów Leopard zostanie sformowany drugi batalion. To "zajmie trochę więcej czasu" - powiedział Pistorius.
"Celem jest możliwość jak najszybszych dostaw" - podkreślił minister, cytowany przez portal telewizji ARD. Pistorius zapowiedział dalsze rozmowy z partnerami na temat planowanych dostaw. Wymienił Polskę, Kanadę, Hiszpanię i Portugalię. (PAP)
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
mar/