Zestrzelenie szpiegowskiego balonu. Pentagon w ogniu krytyki

2023-02-10 04:29 aktualizacja: 2023-02-10, 12:33
Pozostałości chińskiego balonu szpiegowskiego. Fot. PAP/ EPA/FBI HANDOUT
Pozostałości chińskiego balonu szpiegowskiego. Fot. PAP/ EPA/FBI HANDOUT
W czwartek podczas publicznych przesłuchań w wyższej Izbie Kongresu USA senatorzy skrytykowali Ministerstwo Obrony za zbyt późne, ich zdaniem, zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego, który pojawił się w amerykańskiej przestrzeni powietrznej u wybrzeży Alaski 28 stycznia.

Ustawodawcy byli rozzłoszczeni, że z zestrzeleniem balonu Pentagon zwlekał tydzień. Nie przekonywały ich tłumaczenia urzędników resortu o braku bezpośredniego zagrożenia. Nie przyjmowali też argumentów o korzyściach wynikających z monitorowania kursu obiektu, a także podjęciu akcji dopiero nad oceanem, co pozwoliło odzyskać więcej nie roztrzaskanych szczątków.

"Nie chcę, żeby cholerny balon latał nad Stanami Zjednoczonymi, podczas gdy mogliśmy go zlikwidować nad Aleutami" – stwierdził demokratyczny senator Jon Tester, przewodniczący podkomisji rozdziału środków budżetowych prowadzący przesłuchanie.

Wtórowała mu republikańska senator z Alaski Lisa Murkowski. Przyznała, że jest wściekła. "Alaska jest pierwszą linią obrony Ameryki. (…) To tak, jakby ta administracja nie wiedziała, że Alaska jest jakąkolwiek częścią kraju!" – sztorcowała władze Murkowski.

Asystentka ministra obrony Melissa Dalton tłumaczyła, że zestrzelenie balonu nad Alaską utrudniłoby proces odzyskiwania szczątków:„Głębokie, zamarzające wody Morza Beringa uczyniłyby operację wyławiania szczątków balonu bardzo niebezpieczną".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/