Wiceminister Sellin: warto ze środków publicznych finansować media publiczne

2023-03-01 08:10 aktualizacja: 2023-03-01, 11:29
Jarosław Sellin, Fot. PAP/Albert Zawada
Jarosław Sellin, Fot. PAP/Albert Zawada
Warto utrzymywać media publiczne z naszych publicznych pieniędzy - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, zaznaczając, że formatów realizowanych w mediach publicznych nie ma w mediach komercyjnych.

Na antenie Programu I Polskiego Radia wiceszef MKiDN był pytany m.in. o złożony do Sejmu i wspierany przez Platformę Obywatelską obywatelski projekt ustawy zakładającej likwidację TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego.

"Będziemy się starali, żeby ten plan nie został realizowany. Jak zwykle Platforma – jako partia likwidatorska – składa tego typu projekty" – podkreślił Jarosław Sellin. Przypomniał, że ta partia "chce likwidować TVP Info". "Widocznie im pluralizm medialny przeszkadza. Tacy wolnościowcy, tacy liberałowie z nich, że pluralizm im po prostu przeszkadza" – dodał.

"Chcą likwidować Instytut Pamięci Narodowej, nie wiem, dlaczego" – wskazał wiceszef MKiDN. Ocenił, że IPN jest "instytucją bardzo zasłużoną, choćby w kontekście nawet dzisiejszego święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

"To właśnie m.in. ta instytucja przyczyniła się do tego, że w głowach większości Polaków to już nie są 'bandyci', jak było to jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, tylko to są polscy bohaterowie, bohaterowie wolności" – podkreślił Jarosław Sellin.

"Likwidowanie tego typu instytucji jest prostu groźne dla polskiej debaty publicznej, polskiej demokracji. Kartką wyborczą o tym zdecydujemy, czy taki plan będzie mógł być zrealizowany, czy nie" – podkreśli.

Dopytywany, na co są przeznaczone pieniądze z rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych, wiceszef MKiDN przypomniał, że "mamy dziewiętnaście mediów publicznych".

"W tym Polskie Radio, które nadaje dziesięć programów radiowych – pięć powszechnie dostępnych i pięć w cyfrze" – przypomniał.

Sellin zwrócił uwagę m.in. na Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy.

"Tego typu formatów radia komercyjne nie robią, więc choćby warto z tego względu utrzymywać media publiczne z naszych publicznych pieniędzy" – podkreślił.

"Poza tym mamy siedemnaście rozgłośni regionalnych radia publicznego, do których ludzie w Katowicach, Poznaniu, Lublinie są bardzo przywiązani. Tam jest często informacja czysto regionalna, lokalna, której na antenach ogólnopolskich nie ma, a także różne formaty publicystyczne dotyczące lokalnych spraw" – powiedział wiceszef MKiDN.

"Mamy wreszcie telewizję publiczną – dużą instytucję z antenami takimi, jak chociażby TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info"– dodał. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kw/