O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie

Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członkini Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Anna Zalewska. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Anna Zalewska. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

"Jestem bardzo sceptyczna wobec tego rozporządzenia. Ludzie w Europie dopiero teraz zaczynają sobie uświadamiać, co ich czeka i dopiero teraz zaczynają o tym dyskutować. Zaczynają zbierać informacje i okazuje się, że w tym rozporządzeniu nic się nie spina. Drobny przykład: komponenty do baterii elektrycznych będą tylko i wyłącznie drożeć; w dodatku, niezbędnego do produkcji samochodów elektrycznych litu na terenie UE nie ma. Jest trochę w Portugalii, trochę w Szwecji - ale trzeba by zrujnować środowisko, żeby go wydobywać. I takich absurdów jest znacznie więcej" - podkreśla Zalewska.

"Rzeczywistość pokazuje, że konieczna jest jakaś refleksja nad tym dokumentem, bo jego założenia są zwyczajnie niemożliwe do realizacji. Moja prognoza jest taka, że rozporządzenie to nie wejdzie w życie w 2035 roku. W następnym roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, prawdopodobnie będzie nowa Komisja Europejska i to zostanie zmienione. Nie zmienia to jednak faktu, że to rozporządzenie już teraz przynosi szkody: destabilizuje rynek i pozbawiając go przewidywalności blokuje inwestycje. Wszyscy się boją, bo nie wiedzą czego się spodziewać" - dodaje europosłanka.

Dopytywana o wyjątek wynegocjowany przez KE i Niemcy dotyczący tzw. e-paliw, czyli paliw syntetycznych, Anna Zalewska nie ma wątpliwości, że RFN chciała załatwić tylko swój egoistyczny interes.

"E-paliwa, to bardzo drogie rozwiązanie, które mimo wszystko wciąż jest eksperymentem. To są raczkujące pomysły na świecie. Niemcy rozpoczęły proces badania e-paliw, w związku z czym chcą korzystać z pieniędzy europejskich na badania i innowacje oraz dopłaty do instalacji" - ocenia polska polityk.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Anna Zalewska. Fot. PAP/	Radek Pietruszka

    Europosłanka Zalewska: sytuacja migracyjna w Unii wymknęła się spod kontroli

  • Europosłanka Anna Zalewska, Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Anna Zalewska: przypadek pakietu Fit for 55 jak w soczewce skupia potencjalne patologie, jakie niesie ze sobą zniesienie weta

  • Anna Zalewska Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Czy unijna komisarz podaje sprzeczne informacje w sprawie migrantów? Eurodeputowana PiS interweniuje

  • Anna Zalewska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Zalewska: pilnujemy miejsc pracy w Turowie - to główne przesłanie konwencji PiS

Serwisy ogólnodostępne PAP