Micheil Saakaszwili laureatem Nagrody Prometejskiej portalu Niezależna.pl

2023-04-12 22:42 aktualizacja: 2023-04-13, 09:08
Micheil Saakaszwili. Fot. Remko de Waal PAP/EPA
Micheil Saakaszwili. Fot. Remko de Waal PAP/EPA
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili otrzymał w środę doroczną Nagrodę Prometejską w ramach Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego organizowanego przez portal Niezależna.pl. W imieniu laureata nagrodę w Warszawie odebrała jego matka Giulia Alasani.

W środę w Warszawie odbyło się Forum Nagrody Prometejskiej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego organizowane przez portal Niezależna.pl. W ramach forum wręczono doroczną Nagrodę Prometejską. Laureatem tegorocznej nagrody został m.in. były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a przekazano ją na ręce jego matki Giulii Alasanii.

Nagroda Międzymorza nazwana Nagrodą Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego została stworzona, aby docenić działania na polu dyplomatycznym, mające na celu integrację i rozwój państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim. To pierwsza odsłona Nagrody Prometejskiej.

Europosłanka i była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS), która wręczała nagrodę na ręce matki byłego prezydenta Gruzji, stwierdziła w rozmowie z PAP, że "ta nagroda z całą pewnością jest w Gruzji bardzo doceniona, albowiem prezydent Lech Kaczyński jest tam bohaterem". "Dla prostych Gruzinów, dla tych bardzo wykształconych Gruzinów, po prostu dla szarego obywatela jest wielkim bohaterem, który uratował Gruzję" - dodała.

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013. W czasie swojej prezydentury musiał zmierzyć się z rosyjską inwazją w rejonach Abchazji i Osetii Południowej. Postrzegany był jako polityk prozachodni, dążył do dołączenia Gruzji do NATO.

Saakaszwili nie mógł odebrać nagrody osobiście ponieważ wciąż przebywa w gruzińskim więzieniu. Były prezydent Gruzji (pełnił funkcję w 2004-2007 i 2008-2013) został zatrzymany w październiku 2021 r., kiedy po ośmiu latach powrócił do Gruzji z uchodźstwa. W 2018 r. sąd gruziński skazał go zaocznie na sześć lat więzienia za nadużycie władzy w czasie pełnienia obowiązków, natomiast sam Saakaszwili zaprzeczył tym zarzutom i uznał je za motywowane politycznie.

W listopadzie 2021 r. Saakaszwili został przeniesiony do szpitala więziennego po strajku głodowym i doniesieniach o pogorszeniu stanu zdrowia, co rodzi obawy o jego życie. W raporcie gruzińskiej organizacji pozarządowej zajmującej się rehabilitacją ofiar tortur Empathy z grudnia 2022 r. zdiagnozowano u Saakaszwilego ponad 20 zaburzeń – w tym 10 poważnych – i stwierdzono, że stan jego zdrowia nie pozwala na pobyt w więzieniu. Pomimo tych okoliczności 6 lutego 2022 r. sędzia sądu okręgowego w Tbilisi odrzucił wniosek Saakaszwilego o zwolnienie lub odroczenie wyroku ze względów zdrowotnych. Sam były prezydent wielokrotnie prosił o umożliwienie wyjazdu za granicę w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Gotowość jego przyjęcia zadeklarowały m.in. władze Polski. (PAP)

dsk/