Zwracając się do wiernych na zakończenie modlitwy Regina Coeli papież powiedział: "Pragnę wyrazić moją bliskość ze wszystkimi braćmi i siostrami, którzy zwłaszcza na Wschodzie obchodzą dziś Wielkanoc. Najdrożsi, niech zmartwychwstały Pan będzie z Wami i niech napełni Was Duchem Świętym. Dobrej Wielkanocy dla was wszystkich".
"Niestety, w uderzającej sprzeczności z wielkanocnym przesłaniem wojny trwają i dalej sieją śmierć w przerażających formach. Bolejmy nad tym okrucieństwem i módlmy się za jego ofiary prosząc Boga o to, aby świat nie musiał więcej przeżywać przerażenia straszną śmiercią z rąk człowieka, ale by żył w zdumieniu dla życia, które on daje i odnawia swoją łaską"- oświadczył Franciszek.
Dodał: "Myślę o naszych braciach i siostrach, którzy w Rosji i na Ukrainie obchodzą dziś Wielkanoc. Niech Pan będzie blisko z nimi i niech pomoże im zawrzeć pokój".
Papież pozdrowił grupy czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych krajów, przybyłych w dedykowaną mu niedzielę do sanktuarium Santo Spirito in Sassia koło Watykanu.
"Mając pewność, że wyrażam odczucia wiernych z całego świata, kieruję wdzięczną myśl ku pamięci świętego Jana Pawła II, który w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów" - zaznaczył Franciszek.
Tak odniósł się do sugestii brata zaginionej prawie 40 lat temu na ulicy w Rzymie 15-letniej mieszkanki Watykanu Emanueli Orlandi. Po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w jej sprawie, w wywiadzie telewizyjnym Pietro Orlandi dopuścił się oszczerstw pod adresem polskiego papieża, co wywołało powszechne oburzenie, wyrażone między innymi na łamach dziennika "L'Osservatore Romano".
W rozważaniach poprzedzających modlitwę papież mówił, że mimo swych "ograniczeń i upadków" Kościół "jest ciałem Chrystusa". Zachęcił wierzących do refleksji: czy w imię miłości Jezusa i jego ran "jesteśmy gotowi otworzyć ramiona przed kimś, kto jest zraniony w życiu, nie wykluczając nikogo z miłosierdzia Bożego, ale przyjmując wszystkich, każdego jak brata, jak siostrę; tak, jak wszystkich przyjmuje Bóg?".
Franciszek wyraził też zaniepokojenie sytuacją w Sudanie, gdzie doszło do eskalacji walk, i zaapelował o złożenie broni oraz o wznowienie dialogu.
Episkopat przyłącza się do słów Franciszka w obronie św. Jana Pawła II
Konferencja Episkopatu Włoch oświadczyła, że przyłącza się do słów papieża Franciszka, który w niedzielę podczas spotkania z wiernymi mówił, że św. Jan Paweł II "w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów".
Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch oświadczyło, że w imieniu biskupów przyłącza się do słów Franciszka, jakie wypowiedział w południe.
W komunikacie zaznaczono, że trzeba jednoznacznie nazwać ostatnie ataki wobec świętego Jana Pawła II.
Włoski episkopat w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypomniał słowa polskiego papieża: "Orędzie o Miłosierdziu Bożym stanie się pośrednio również orędziem o wartości każdego człowieka. W oczach Bożych każda osoba jest cenna, za każdego Chrystus oddał swoje życie, każdemu Ojciec daje swego Ducha i czyni go bliskim sobie". To fragment z homilii Jana Pawła II z kanonizacji świętej Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku.
Sondaż: 74 proc. badanych deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich ważną postacią
74 proc. badanych deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich ważną postacią; 17 proc. twierdzi, że nie jest, a 9 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
W opublikowanym w niedzielę omówieniu wyników, podano, że pytanie zadane respondentom brzmiało: Czy święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią.
Pozytywnie odpowiedziało 74 proc. badanych. W porównaniu z identycznym badaniem sprzed miesiąca, oznacza to wzrost o 1 punkt procentowy - wskazano.
Odpowiedzi negatywnej udzieliło 17 proc. respondentów, co oznacza spadek o 2 pkt. proc. Portal podał też, że 9 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 7 do 10 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1052 osób. (PAP)
Z Watykanu Sylwia Wysocka.
Autor: Adrian Kowarzyk (PAP)
kw/