Marszałek Sejmu: należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą 

2023-04-19 15:55 aktualizacja: 2023-04-19, 20:10
Marszałek Sejmu podczas spotkania komitetu "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" Fot. PAP/Rafał Guz
Marszałek Sejmu podczas spotkania komitetu "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" Fot. PAP/Rafał Guz
Należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą; szkoła jest miejscem, które ma ich wesprzeć - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania w sprawie komitetu inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”.

Witek przypomniała na wstępie, że 24 marca w Sejmie spotkali się eksperci, nauczyciele, lekarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i inne osoby zajmujące się niesieniem pomocy dzieciom w obliczu problemów i zagrożeń ze strony współczesnego świata. W spotkaniu pod hasłem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" udział wzięli wówczas także przedstawiciele rządu.

"Podczas tego spotkania padło mnóstwo propozycji, mnóstwo ciekawych rzeczy mogliśmy się wszyscy dowiedzieć. Konkluzja wspólna dla wszystkich była taka, że trzeba zadbać o najmłodsze pokolenie, chronić dzieci przed niewłaściwymi treściami" – powiedziała w środę marszałek.

Akcentowała, że "należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą".

"Wychowanie jest trudną sztuką i ona należy przede wszystkim do rodziców, ale szkoła jest tym miejscem, które ma wesprzeć rodziców w wychowaniu dzieci" – stwierdziła.

Witek dodała, że temat jest bardzo ważny. "Mówiono na spotkaniu, że przyszłość, kondycja fizyczna i psychiczna dzieci to jest polska racja stanu i ja się z tym zgadzam" – zaznaczyła.

Jedną z propozycji, jak dodała, była obywatelska inicjatywa ustawodawcza i projekt pod nazwą "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". "Niedużo czasu minęło, tysiąc podpisów zostało zebrane i komitet inicjatywy ustawodawczej został zarejestrowany" – przekazała marszałek.

Zapewniła jednocześnie, że będzie wspierała każdą inicjatywę, która będzie służyła temu, by pomagać rodzinie, chronić dzieci i wspierać rodziców.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Magdalena Gronek

mar/