O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszef MSZ: gdyby Niemcy nie starały się opóźnić wejścia Ukrainy do NATO, dzisiaj nie byłoby wojny

Gdyby Niemcy nie kalkulowały, nie starały się opóźnić wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dzisiaj nie byłoby wojny - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. W naszym przekonaniu, im szybciej Ukraina przystąpi do NATO tym lepiej, bo będzie to gwarancja bezpieczeństwa dla całego regionu - dodał.

Ukraińscy żołnierze w Doniecku, Fot. PAP/AA/ABACA
Ukraińscy żołnierze w Doniecku, Fot. PAP/AA/ABACA

Goszczący w czwartek Kijowie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, oznajmił podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że miejsce Ukrainy jest w NATO. "Dlatego - umożliwimy jej przystąpienie do tej organizacji" - dodał.

Takie samo stanowisko Stoltenberg powtórzył w piątek przed rozpoczęciem spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech.

"Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił.

Na słowa Stoltenberga krytycznie zareagował premier Węgier Viktor Orban. Z kolei niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. "Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz" - oświadczył w czwartek Pistorius w programie publicznego nadawcy ZDF. Argumentował, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem - nie na odwrót".

"Pytanie, kiedy będzie czas na te 'chłodne głowy'? Pięć, dziesięć, czy trzydzieści lat po wojnie? - powiedział PAP wiceminister Wawrzyk odnosząc się do słów niemieckiego ministra obrony.

"Gdyby Niemcy nie kalkulowały tak, jak teraz, nie starały się opóźnić wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyby wiele lat temu w Monachium Ukraina dostała zaproszenie do Sojuszu, to dzisiaj nie byłoby wojny na Ukrainie" - uważa Wawrzyk.

Jego zdaniem, mamy do czynienia z kontynuacją podejścia, jakie kraje Europy Zachodniej reprezentują od dawna.

"Wiadomo, że kraje Europy Zachodniej, Francja i Niemcy, generalnie zawsze były przeciwne temu, żeby Ukraina przystępowała, czy to do Unii Europejskiej, czy do Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Wawrzyk.

Według niego, stanowisko wyrażone przez niemieckiego ministra, może realnie opóźnić przystąpienie Ukrainy do NATO, ponieważ podczas przyjmowania nowego kraju do Sojuszu potrzebna jest jednomyślność.

Wawrzyk podkreślił też, że Polska jest za członkostwem Ukrainy w Sojuszu.

"W naszym przekonaniu, im szybciej to nastąpi, tym lepiej, ponieważ będzie to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla Ukrainy i dla Polski, ale również dla całego regionu" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Zapewnił równocześnie, że strona polska "cały czas stara się przekonywać zachodnich partnerów do tego, żeby zmienili zdanie i żeby Ukraina jak najszybciej przystąpiła do Sojuszu".

Agencja Reuters zwróciła uwagę, że komentarze Pistoriusa pojawiły się po pierwszej od czasu inwazji Rosji wizycie szefa NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie, podczas której zaprosił on ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO w Wilnie, stwierdzając, że starania Ukrainy o członkostwo w NATO i solidne gwarancje bezpieczeństwa dla jego kraju będą ważnym punktem programu szczytu.

Prezydent Zełenski wezwał w czwartek wieczorem NATO do otwarcia drogi do przyjęcia jego kraju do Sojuszu na szczycie w lipcu. Zaznaczył, że brak politycznego zaproszenia Ukrainy do NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony większości Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich.(PAP)

Autor: Daria Kania

kw/

Zobacz także

  • Piotr Wawrzyk, Zbigniew Rau. Fot. PAP/Marcin Obara

    Afera wizowa. NIK o niegospodarnych wydatkach przed wyborami parlamentarnymi

  • Poseł KO Michał Szczerba przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej, fot. PAP/Albert Zawada

    Michał Szczerba: trzeba brać pod uwagę skrócenie kadencji Sejmu [STUDIO PAP]

  • Piotr Wawrzyk, Fot. PAP/Piotr Polak

    Afera wizowa. Głównym podejrzanym Edgar K.? Mężczyzna zaprzecza, by łapówkami dzielił się z Wawrzykiem

  • Marek Suski. Fot. PAP/Mateusz Marek

    Marek Suski o sprawie wiz: to nie jest żadna afera, państwo natychmiast zareagowało

Serwisy ogólnodostępne PAP