Projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym dotyczy - jak wskazano w uzasadnieniu - usprawnieniu działalności Trybunału Konstytucyjnego przez zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunał (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 do 9 sędziów.
"Projekt ustawy ma wyjść naprzeciw pewnemu problemowi ustrojowemu, który jak się wydaje może blokować Trybunał Konstytucyjny w możliwości podejmowania decyzji w ważnych sprawach" - powiedział PAP przebywający w piątek w Berlinie minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "To jest propozycja powrotu do rozwiązania sprzed 2016 roku, kiedy to pełen skład Trybunału liczył dziewięciu sędziów" - powiedział minister.
Zdaniem polityka "nie można pogodzić się z sytuacją, w której pięciu sędziów Trybunału, czyli jedna trzecia jego składu, decyduje o tym w sposób trwały czy decyzja w jakiejś istotnej sprawie - bo przecież Trybunał Konstytucyjny zajmuje się istotnymi decyzjami - może być wydana czy też można tę decyzję blokować".
"Dlatego ustawodawca ma obowiązek, aby reagować na takie ewentualne blokady ustrojowe, które zdarzają się czasami w różnych organach, instytucjach państwowych. I ta propozycja, jak rozumiem wychodzi temu naprzeciw" - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
kgr/