Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-01 07:29 aktualizacja: 2023-06-02, 06:52
Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformowała w czwartek holenderska agencja ANP, powołując się na anonimowe źródła.

22:27 Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podkreślił w czwartek, że "prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO" i zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę nie tylko teraz, lecz także w nadchodzących latach.

22:00 Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.

21:30 Schrony i ukrycia w Kijowie mają być stale otwarte – powiadomiły władze stolicy Ukrainy. Prokuratura wszczęła postępowanie po tym, jak w nocy ze środy na czwartek trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku, ponieważ nie mogły dostać się do zamkniętego schronu.

21:00 Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, podpisali w czwartek na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie wspólną deklarację w sprawie szkolenia pilotów myśliwców – poinformował Pałac Elizejski. Ukraina oczekuje od Zachodu dostaw samolotów bojowych, które pomogą jej odpierać inwazję Rosji.

20:22 Niektóre kraje zachodnie ogłosiły, że dostarczą Ukrainie myśliwce F16. Ukraina chciałaby również niemieckich samolotów bojowych Eurofighter, ale większość Niemców krytycznie odnosi się do tego życzenia - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD.

19:45 Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformowała w czwartek holenderska agencja ANP, powołując się na anonimowe źródła.

Czołgi mają zostać kupione od szwajcarskiej firmy, co oznacza, że rząd Holandii musiałby wpierw uzyskać zgodę władz Szwajcarii na takie zamówienie.

Ministerstwo obrony Holandii odmówiło komentarza w tej sprawie.

19:19 Administracja prezydenta USA Joe Bidena coraz śmielej przekracza "czerwone linie" wyznaczane przez Władimira Putina, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - ocenia w czwartek "Washington Post". Według dziennika, jest to efekt braku reakcji Rosji na kolejne takie przypadki.

18:31 Minister obrony RFN Boris Pistorius poinformował, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie skierowanej do Niemiec prośby Ukrainy o dostawę pocisków manewrujących typu Taurus. Jesteśmy bardzo powściągliwi - podkreślił minister podczas wizyty w Federalnym Urzędzie Zarządzania Personelem Bundeswehry w Kolonii.

17:33 Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

16:33 Każde dziecko ma prawo do wolności, ochrony i bezpieczeństwa; rosyjska agresja pozbawia ukraińskie dzieci tych praw - oznajmili we wspólnym oświadczeniu wydanym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Zdecydowanie potępiamy nielegalne deportacje i wywożenie ukraińskich dzieci, dodając to do listy zbrodni wojennych Rosji. Pilnie wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania tych deportacji, położenia kresu praktyce tzw. +przyspieszonych adopcji+ i powrotu tych dzieci" - czytamy w oświadczeniu.

"Jednocześnie zobowiązujemy się do podjęcia wszelkich działań w celu ustalenia miejsca pobytu deportowanych ukraińskich dzieci, umożliwienia im bezpiecznego powrotu oraz zapewnienia niezbędnego wsparcia socjalnego, medycznego i edukacyjnego po powrocie" - napisali von der Leyen i Zełenski.

Podkreślili, że dzieci Ukrainy zasługują na świetlaną przyszłość, teraz i po wojnie.

15:42 Wszyscy zdają sobie sprawę, że przyszłość Ukrainy jest w NATO, bo Ukraina jest częścią zachodniej architektury bezpieczeństwa; wszyscy praktycznie zgodzili się, że trzeba powołać radę NATO-Ukraina - powiedział w Oslo szef MSZ Zbigniew Rau po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

14:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat "konieczności bezwarunkowego cofnięcia ograniczeń eksportowych" wobec ukraińskiej produkcji rolnej.

"Mówiliśmy o konkretnych sposobach realizacji ukrańskiej +formuły pokoju+ i o konsolidacji poparcia międzynarodowego dla inicjatywy pokojowej Ukrainy. Poruszyliśmy również temat gwarancji bezpieczeństwa, które nasz kraj chciałby uzyskać przed pełnowartościową akcesją do NATO. Prócz tego, podkreśliłem konieczność bezwarunkowego cofnięcia ograniczeń eksportowych wobec ukraińskiej produkcji rolnej" - napisał Zełenski na Twitterze. 

14:25 Minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podpisał wniosek o ściganie z powodu zarzutu oszustw podatkowych architekta Lanfranco Cirillo, który mieszka w Moskwie. Nazywany jest „architektem Putina”, bo ceni go zarówno on, jak i  rosyjscy oligarchowie - zauważają w czwartek włoskie media.

14:18 Komisja Europejska pracuje nad czteroletnim planem finansowym dla Ukrainy, wartym dziesiątki miliardów euro, starając się zapewnić bardziej stabilne i przewidywalne wsparcie dla rozdartego wojną kraju - podaje w czwartek "Financial Times".

Nowe podejście KE - jak wyjaśnia gazeta - wynika z ubiegłorocznej krytyki za "przypadkowe i nieprzewidywalne" wsparcie finansowe UE dla Ukrainy, gdzie finanse publiczne są niezwykle nadwyrężone z powodu wojny. Według unijnych dyplomatów i urzędników Komisja rozpoczęła prace nad wnioskiem, który pomoże pokryć potrzeby kraju nie tylko w przyszłym roku, ale także w 2027 r.

Zwolennicy planu, który wciąż wymaga dopracowania, twierdzą, że zapewniłby Kijowowi większą przejrzystość i pewność finansów. Ma również na celu zachęcenie innych sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, do złożenia podobnych długoterminowych zobowiązań.

14:17 NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo, ale Sojusz musi też zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w stolicy Norwegii Oslo.

"Kiedy wojna się skończy, musimy być pewni, że mamy plan, by zapewnić, że to nie będzie przerwa w działaniach Rosji przeciwko Ukrainie (...) musimy zatrzymać to błędne koło agresji przeciwko Ukrainie" - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych.

Rozmawialiśmy o tym, jak zbliżyć Ukrainę do NATO, w którym jest miejsce tego państwa - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte, że Ukraina zostanie członkiem tej organizacji, a Rosja nie ma w tej sprawie prawa weta - zapewnił.

14:06 Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu - powiedział w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, cytowany przez agencję Reutera.

Szijjarto dodał też, że węgierski parlament zdecyduje, kiedy zostanie przedyskutowana ratyfikacja przyjęcia Szwecji do sojuszu.

14:05 Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski ocenił w czwartek, że pod Bachmutem Rosjanie zmieniają format walk; powstało wrażenie pauzy w działaniach zbrojnych, ale jest ono chwilowe, Rosjanie próbują bowiem przejąć inicjatywę i przejść do ataku.

"Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wróg zrezygnował z prowadzenia działań ofensywnych na tym kierunku, ale wrażenie to nie jest zgodne z rzeczywistością" - powiedział dowódca, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

W ocenie armii ukraińskiej Rosja zmienia format swojej operacji pod Bachmutem, co jest związane z wycofywaniem z miasta najemniczej Grupy Wagnera i wkraczaniem tam oddziałów rosyjskiej armii regularnej. "Obecna sytuacja może tworzyć wrażenie ciszy, ale niestety, cisza ta jest tylko tymczasowa" - podkreślił Syrski.

13:32 Zebranie ponad 40 europejskich przywódców w Mołdawii w czwartek będzie symbolicznym uderzeniem w Władimira Putina – oznaką zbiorowego zaangażowania w zjednoczenie przeciwko Moskwie - pisze brukselski portal "Politico".

"Dosłownie i w przenośni drugi szczyt tzw. Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbywa się na rosyjskim podwórku, w regionie, który Putin postrzega jako część strefy wpływów Moskwy. (...)Mołdawia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną na czas szczytu, a samoloty obserwacyjne NATO będą mieć na nią oko – to ukłon w stronę ciągłego zagrożenia rosyjskimi najazdami. Dostęp do głównego lotniska został ograniczony. (...) Większość liderów nie zostaje na noc — woli ograniczyć wizytę do minimum" - wskazuje portal.

Mołdawia - jak podkreśla - to kraj byłego Związku Radzieckiego, liczący 2,6 miliona mieszkańców, wciśnięty między UE a Ukrainę.

13:27 Rosja straciła w ataku na Kijów pociski o wartości 17 mln USD - podała w czwartek armia ukraińska. Według jej ocen każdy z siedmiu pocisków Iskander-M zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą wart był 2 mln USD, a każdy z trzech Iskanderów-K - ok. 1 mln USD.

"17 milionów dolarów na jeden atak" - podsumowała armia ukraińska na oficjalnej platformie medialnej ministerstwa obrony Ukrainy - Military Media Center, na serwisie Telegram. Podkreśliła, że w rezultacie ostrzału zginęło dziecko, trafione odłamkami jednego z pocisków. 

W nocy ze środy na czwartek w Kijowie doszło do kolejnego ataku na obiekty cywilne. Zginęły trzy osoby, w tym 9-letnia dziewczynka wraz z matką, a 12 osób zostało rannych. 

Ukraiński Sztab Generalny podał, że obrona powietrzna zestrzeliła dziesięć z dziesięciu rakiet, które leciały w kierunku Kijowa. Ludzie, którzy zginęli, oraz ranni najprawdopodobniej zostali trafieni odłamkami spadających pocisków. Rosjanie od początku maja atakowali Kijów ponad 20 razy. 

13:21 Mer Kijowa Witalij Kliczko odwołał w czwartek wszystkie imprezy z okazji Dnia Dziecka po ataku rakietowym, w którym zginęły trzy osoby, wśród których było 9-letnie dziecko.

Lilia mieszka niedaleko przychodni, na którą spadły odłamki rakiet rosyjskich zestrzelonych przez obronę ukraińską. Zginęła 9-letnia dziewczynka, jej 34-letnia matka i 33-letnia kobieta. 

„Po ogłoszeniu alarmu chwilę się zastanawiałam, czy nie iść do tego schronu” – powiedziała Lilia w rozmowie z PAP. Zdecydowała jednak, że zostanie na korytarzu budynku, w którym mieszka, bo uświadomiła sobie, że w ostatnim czasie były problemy z dostępem do schronu. „Ten w przychodni jest jednym z najbardziej zadbanych w naszej okolicy. Mamy w pobliżu stację metra, ale w tej części Kijowa jest ono na powierzchni i nie ma się gdzie schronić w czasie ataków rakietowych” – mówi.

12:30 W czwartek Parlament Europejski poparł projekt prawa w celu zwiększenia europejskiej produkcji amunicji i pocisków rakietowych. Dzięki temu UE ma zwiększyć ich dostawy dla Ukrainy.

Akt o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP) ma na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę oraz pomoc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich arsenałów. 500 mln euro ma zapewnić zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi amunicji, pocisków i ich komponentów.

Komisja Europejska będzie identyfikować i stale monitorować dostępność tych produktów, ich komponentów i odpowiednich surowców. Wniosek ustanawia mechanizmy, zasady i tymczasowe przepisy w celu zapewnienia terminowej i trwałej ich dostępności dla nabywców w Unii Europejskiej.

12:17 Według ukraińskiej agencji UNIAN dzieci Jewgienija Prigożyna, właściciela rosyjskiej Grupy Wagnera, odpoczywały na północy Rosji w czasie, gdy trwały ciężkie walki o Bachmut; na nagraniu z ich rozrywek słychać piosenkę w pogardliwy sposób opisującą zwykłych ludzi na tle "elity". Córka Prigożyna Weronika ma 18 lat, syn Paweł 24.

Nagranie UNIAN opublikowała w środę i podała, że Prigożyn potwierdził jego autentyczność. Utrzymywał przy tym, że ciężkie walki o Bachmut trwały jesienią, a jego dzieci były w Karelii latem 2022 roku. 

Zdjęcia, na które powołuje się UNIAN przedstawiają biwak i posiłek. Uczestnicy wyjazdu bawią się przy piosence, której bohater śpiewa, że jest "elitą", "oligarchą", je homara w restauracji i gra w kasynie, podczas gdy zwykły człowiek - nazywany w piosence wulgarnymi słowami - "żebrze o drobne" i "myje podłogę".

12:05 W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie, gdzie leczeni są najważniejsi politycy w Rosji, powstanie schron przeciwbombowy - powiadomił w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na informacje z państwowego portalu zamówień publicznych.

Wstępny koszt budowy tego obiektu jest szacowany na 35 mln rubli, czyli niespełna 2 mln zł. Zgodnie z założeniami administracji Putina schron, wyposażony m.in. w sale operacyjne, specjalne środki łączności i miejsca przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych, powinien powstać do 20 grudnia 2023 roku - czytamy na łamach Meduzy.

We wtorek rano pojawiły się doniesienia o kilku dronach, które uderzyły w budynki mieszkalne na południowym zachodzie Moskwy. Portale informacyjne i media społecznościowe podawały rozmaitą liczbę dronów, od ośmiu do nawet 25. Władze w Kijowie powiadomiły, że "nie są bezpośrednio zaangażowane" w tę operację.

10:56 Legion Wolność Rosji opublikował w czwartek film, w którym twierdzi, że wspierający Ukrainę partyzanci rosyjscy znajdują się na granicy rosyjskiej i "wkrótce" wejdą na jej terytorium. "Wyzwolimy całą Rosję" - twierdzą w apelu cytowanym przez ukraiński portal Unian.

"My, Legion Wolność Rosji, jesteśmy teraz blisko granicy naszej ojczyzny. Wkrótce ponownie wkroczymy na terytorium Rosji, aby przynieść wolność, pokój i spokój. Grajworon (jedna z przygranicznych miejscowości - PAP) to dopiero początek. Z powodu tchórzostwa wojskowych szakali Putina zdobyliśmy wiele trofeów, dzięki czemu będziemy mogli lepiej uzbroić naszych kolegów" - mówi na filmie jeden z partyzantów.

"Zamierzamy wyzwolić całą Rosję, od Biełgorodu po Władywostok, aby biało-niebiesko-biała flaga wolności mogła zostać podniesiona w Moskwie" - pada w filmie stwierdzenie.

Również Rosyjski Korpus Ochotniczy opublikował w czwartek oświadczenie, z którego wynika, że po raz kolejny walczy na terytorium Rosji i "wkrótce znajdzie się na obrzeżach Szebiekina (miejscowość w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - PAP") - podał ukraiński portal Unian. "Zostańcie w domach i nie martwcie się! Bojownicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego nie walczą z cywilami" - głosi jeden z bojowników w opublikowanym materiale filmowym.

10:44 Po raz pierwszy od napaści na Ukrainę w rosyjskiej sankcjonowanej przez państwo telewizji zakwestionowano rządy Władimira Putina. Ostra nacjonalistyczna retoryka ośmiela opozycjonistów do podejmowania tematów tabu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 27 maja rosyjski opozycyjny polityk Borys Nadieżdin wystąpił w rosyjskim kanale NTV i wezwał do wyboru nowego prezydenta w 2024 r. w celu odbudowania normalnych stosunków z Europą. Zwrócono uwagę, że Nadieżdin był głośnym krytykiem wojny od czasu inwazji, ale prawdopodobnie było to pierwsze wezwanie do zastąpienia Putina w rosyjskiej państwowej TV od jej rozpoczęcia.

"W ciągu ostatnich 15 miesięcy Rosja wprowadziła ograniczenia wolności słowa, których nie widziano od czasów sowieckich. Istnieje jednak realna możliwość, że niedawna zjadliwa retoryka nacjonalistycznych postaci, takich jak właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, ośmiela opozycjonistów do podejmowania tematów tabu" - napisano. 

10:36 Na froncie wschodnim Rosjanie zużywają średnio około 30 tysięcy pocisków artyleryjskich na dobę, wciąż jednak mają ich sporo – powiedział w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

Jak mówił rzecznik w telewizji publicznej, Rosjanie nie są już w stanie prowadzić ostrzałów "w trybie non stop na całej linii frontu, jak robili to zeszłego lata". Wciąż jednak mogą "atakować dość mocno" na tych odcinkach frontu, na których koncentrują swoje działania - dodał Czerewaty.

Tłumaczył, że strona ukraińska "osiąga parytet" z armią rosyjską dzięki maksymalnie celnemu używaniu pocisków. Ukraińcy posługują się także nowocześniejszymi metodami stosowania broni artyleryjskiej, otrzymanej od partnerów zachodnich - zapewnił rzecznik. 

10:17 Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wszczęto ponad 2,9 tys. postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych przez wroga na ukraińskich dzieciach - powiadomiła w czwartek, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, Prokuratura Generalna Ukrainy.

Zbrodnie agresora wobec dzieci to przypadki morderstw i spowodowania obrażeń ciała, przestępstwa o charakterze seksualnym, ataki na szkoły i inne placówki oświaty, a także nielegalne deportacje osób niepełnoletnich z Ukrainy - wyjaśniła prokuratura w komunikacie na Telegramie

10:09 To nie jest wojna, to ludobójstwo - powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z korespondentem serwisu Sky News po kolejnym nocnym ostrzale ukraińskiej stolicy, w którym zginęły trzy osoby.

"Ludzie są wściekli (...) To wywodzące się z Rosji ludobójstwo przeciwko narodowi ukraińskiemu" - powiedział Kliczko i opowiedział, że minionej nocy wskutek ostrzału Rosjanie zniszczyli przedszkole i trzy szkoły.

Zapytany przez korespondenta Sky News o słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który stwierdził, że brytyjscy urzędnicy są "uzasadnionym celem wojskowym", powiedział: "Rosjanie są zdenerwowani, ponieważ Ukraina otrzymuje duże wsparcie od Zachodu. "Chcę podziękować zwykłym Brytyjczykom oraz brytyjskim politykom, za wsparcie".

"Walczymy nie tylko o naszą ojczyznę. Walczymy o demokrację, o prawa człowieka. W Rosji tego nie ma. Polityka Rosji to polityka terroru" - powiedział Witalij Kliczko.

09:57 Dziecko i dwie kobiety, zabite w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, zginęły przed drzwiami zamkniętego schronu przeciwbombowego – poinformował w czwartek szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

„Dziś w Kijowie zginęły trzy osoby – dwie kobiety i 9-letnia dziewczynka, które starały się dostać do zamkniętego schronu przeciwbombowego” – napisał Kłymenko na Facebooku. „Zamknięte schrony podczas wojny to nie obojętność. To zbrodnia” – podkreślił.

Minister oświadczył, że policja wszczęła śledztwo z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o zaniedbaniu służbowym, które doprowadziło do ciężkich następstw. Zapowiedział także kontrolę schronów w całym kraju.

08:25 Rosjanie nadal przekształcają okupowany Enerhodar, miasto na południu Ukrainy, w bazę wojskowo-logistyczną - ostrzega w czwartkowym komunikacie z frontu ukraiński Sztab Generalny. Koło Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie.

"Pomimo licznych apeli ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i światowych przywódców okupanci nadal przekształcają tymczasowo zajęty Enerhodar w obwodzie zaporoskim w bazę wojskowo-logistyczną" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Miejscowe zakłady przemysłowe używane są do napraw sprzętu wojskowego i jako magazyny broni, sprzętu i amunicji - podkreśla sztab.

08:08 Tragiczny Dzień Dziecka w Kijowie – oświadczył w czwartek ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas, komentując rosyjski atak rakietowy na ukraińską stolicę, w wyniku którego zabite zostały trzy osoby, w tym dziecko.

„Dzień Dziecka tragicznie rozpoczął się w Kijowie, gdzie rosyjski atak rakietowy nad ranem zabił co najmniej dwoje dzieci” – napisał na Twitterze jeszcze przed informacją, że w ataku zginęło jedno, a nie dwoje dzieci.

08:04 Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta - oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Potrzebujemy też przyspieszenia procesu akcesji Szwecji do NATO - dodał Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

07:37 Oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa prawdopodobnie otrzymały rozkaz, by po niemal roku wznowić działania bojowe na Ukrainie; decyzja ta ma związek z wycofywaniem się najemników z Grupy Wagnera z Bachmutu - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Sam Kadyrow przekonywał w środę, że podległe mu formacje mają jakoby przejąć odpowiedzialność za całą linię frontu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a także wziąć udział w walkach w regionach zaporoskim i chersońskim na południu kraju. ISW nie dostrzegł tam jednak żadnych oznak aktywności kadyrowców - czytamy w analizie think tanku z Waszyngtonu.

07:27 W wyniku rosyjskiego ataku na Kijów w czwartek nad ranem zginęły trzy osoby, w tym jedno, a nie dwoje dzieci, jak wcześniej informowano – podało MSW Ukrainy. 12 osób zostało rannych – uściślono w komunikacie.

„Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko. 12 osób zostało rannych, w tym dziecko, dziewięć osób hospitalizowano, a pięciu kolejnym udzielono pomocy na miejscu” – powiadomił resort w Telegramie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Kijów został zaatakowany rakietami Iskander. „Według wstępnych informacji siłami i środkami Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy dziesięć z dziesięciu (odpalonych) rakiet zostało zniszczonych” - oświadczył.

07:21 Wojska rosyjskie próbowały zająć Chromowe na zachód od Bachmutu; prawdopodobnie pod Bachmut ściągane są teraz nieregularne oddziały rosyjskie spod Awdijiwki w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank, opisując sytuację wokół Bachmutu, informuje, że 31 maja wojska rosyjskie prowadziły wokół miasta ograniczone ataki lądowe. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego niepowodzeniem zakończyła się rosyjska próba ataku koło miejscowości: Orichowo-Wasyliwka (11 km na północny wschód od Bachmutu) i Biła Hora (12 km na południowy zachód). Źródła rosyjskie twierdzą zaś, że Rosjanie próbują zająć Chromowe, leżące tuż pod Bachmutem na zachód od miasta. W ten sposób miałyby stworzyć dogodne warunki do dalszych działań w kierunku Kramatorska, miasta leżącego około 30 km od Bachmutu.

04:34 Ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło w niemieckiej firmie Quantum-Systems GmbH 300 dodatkowych dronów rozpoznawczych średniego zasięgu typu Vector - poinformowała strona internetowa spółki.

"Ministerstwo obrony Ukrainy złożyło trzecie zamówienie na 300 systemów Vector, po dwóch poprzednich zamówieniach na 105 systemów Vector w styczniu 2023 r. i 33 systemy Vector w sierpniu 2022 r." - napisano w komunikacie.

Firma wskazuje, że Vector jest szeroko stosowany i intensywnie testowany na polu walki na Ukrainie, gdzie "udowodnił swoją skuteczność w operacjach wywiadu wojskowego, obserwacyjnych i rozpoznawczych".

03:47 Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

"Według wstępnych informacji służb ratunkowych w Rejonie Desnianskim odnaleziono trzy zabite osoby, w tym dwoje dzieci oraz czworo poszkodowanych (…). Według służb medycznych w Rejonie Dnieprowskim i Desnianskim na razie (rannych zostało ogółem) 14 osób. Dziewięć hospitalizowano. Pięć osób otrzymało pomoc na miejscu” – przekazał w serii wpisów w Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

Odłamki strąconych rakiet spadły m.in. na przychodnię oraz uszkodziły jezdnie. Doniesienia mówią także o samochodzie, który spłonął na jednej z ulic.

01:27 Co najmniej 204 cywilne osoby, w tym czworo dzieci, zginęły w Bachmucie w obwodzie donieckim od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował w środę mer Bachmutu Ołeksij Rewa.

"My, mieszkańcy Bachmutu, straciliśmy wiele. Ale najstraszniejsze straty to ludzkie życia. Od początku wojny 505 naszych mieszkańców, w tym 17 dzieci, odniosło obrażenia od min i wybuchów. Niestety zmarły 204 osoby, w tym czworo dzieci".

22:18 Obwód odeski jest priorytetowy z każdego punktu widzenia; to właśnie ten region jest jednym z filarów bezpieczeństwa południa kraju, a więc bezpieczeństwa całego państwa - powiedział w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia udał się do Odessy.

Zełenski zwrócił uwagę na "bardzo ważne rezultaty" pracy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie odeskim w ramach przeciwdziałania rosyjskim dywersantom.

Prezydent w obwodzie odeskim odwiedził i odznaczył rannych żołnierzy i przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym.

21:40 Rosyjskie działania ofensywne na odcinku bachmuckim w Donbasie są wstrzymane, ale nie oznacza to, że panuje tam spokój; rosyjskie wojska zwiększyły liczbę ostrzałów - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Wiceminister zapewniła, że pod kontrolą ukraińskich sił pozostają południowo-zachodnie przedmieścia Bachmutu oraz sam wjazd do miasta.

Jak dodała, rosyjskie ofensywne działania są wstrzymane. Zaznaczyła przy tym, że siły przeciwnika zwiększyły liczbę ostrzałów artyleryjskich. "Liczba ostrzałów dzisiaj jest porównywalna do tej z okresu najcięższych walk o Bachmut" - poinformowała wiceminister.

Według niej obecnie rosyjskie siły przegrupowują się, a regularne wojska wymieniają najemników z grupy Wagnera. Te działania utrudniają im ukraińscy obrońcy - wskazała.

20:54 Biały Dom ogłosił w środę 39. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. W skład transzy wchodzi m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej Patriot, rakiety AIM-7 i systemy obrony powietrznej Avenger.

"Rosja kontynuuje prowadzenie swojej brutalnej, kompletnie niesprowokowanej wojny przeciwko Ukrainie, przeprowadzając kolejne naloty i bombardowania ukraińskich cywili w całym kraju (...). W odpowiedzi, Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie Ukrainy i dawać jej rzeczy, których potrzebuje, by lepiej się bronić" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby ogłaszając nowy pakiet.

Jak podał Pentagon, w skład wartej 300 mln USD transzy wejdą m.in. rakiety do systemów Patriot, pociski lotnicze AIM-7 przystosowane do systemów obrony powietrznej, wyrzutnie obrony powietrznej Avenger wraz z pociskami Stinger, amunicja artyleryjska i czołgowa, rakiety lotnicze Zuni, precyzyjne pociski lotnicze i granatniki przeciwpancerne AT-4.