Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. Ujawniono, kto stoi za tym aktem terroru

2023-06-06 07:14 aktualizacja: 2023-06-07, 07:36
Wysadzona zapora w Nowej Kachowce Fot. PAP/EPA/OFFICIAL CHANNEL PRESIDENT OF UKRAINE HANDOUT
Wysadzona zapora w Nowej Kachowce Fot. PAP/EPA/OFFICIAL CHANNEL PRESIDENT OF UKRAINE HANDOUT
Możemy potwierdzić informację naszego wywiadu, że zaporę w Nowej Kachowce wysadziła rosyjska 205. brygada strzelców zmotoryzowanych - poinformowali doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że zatopionych będzie od 35 do 70 miejscowości.

Szef RBNiO nazwał "kompletną bzdurą" doniesienia rosyjskiej propagandy, że tamę jakoby zniszczyły ukraińskie wojska.

"(Najeźdźcy) wręcz krztuszą się ze złości, ponieważ nie są w stanie niczego osiągnąć sposobami militarnymi. Dlatego wymyślają różne głupstwa, nie mające żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Przecież ta zapora znajdowała się pod całkowitą kontrolą rosyjskich okupantów i terrorystów od marca 2022 roku. Nie było tam ani jednego naszego żołnierza ani żadnych naszych przedstawicieli" - przypomniał Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Wiedzieliśmy, że ładunki wybuchowe zostały umieszczone (na zaporze) w sierpniu-wrześniu ubiegłego roku. Właśnie teraz (Rosjanie) postanowili ich użyć, żeby zapobiec naszej kontrofensywie. Kontrofensywie, o której - ze zrozumiałych względów - mówi dzisiaj cały świat" - ocenił sekretarz RBNiO.

Żołnierze 205. brygady już od dłuższego czasu stacjonowali na terenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce. Jest to formacja znana z udziału w I wojnie czeczeńskiej w latach 1994-96, a jej dewizą stało się zawołanie: "205. brygada, powrócimy nawet z piekła" (ros. "205. brigada, my wierniomsia daże iz ada"). Obecnie w składzie tej brygady walczą głównie rezerwiści z różnych zakątków Rosji - czytamy w analizie Ukrainskiej Prawdy.

Rosyjscy okupanci wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Zełenski: skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wiemy, że będzie zatopionych od 35 do 70 miejscowości. Wiemy, że będą ogromne problemy z dowozem pitnej wody. Będą ogromne problemy z pitną wodą nawet tam, gdzie (teren) nie jest zatopiony. W całym regionie: dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim" - podkreślił Zełenski, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Zaznaczył, że skutki wysadzenia zapory hydroelektrowni będą znane za tydzień, kiedy opadnie woda.

Prezydent poinformował, że służby specjalne miały opracowane plany na wypadek wysadzenia tamy, a Ukraina już w 2022 roku posiadała informacje o jej zaminowaniu. 

Ewakuacja trwa

Władze zorganizowały ewakuację mieszkańców zagrożonych terenów. Wywożeni są oni ze swoich miejscowości do Chersonia i Mikołajowa, a stamtąd pociągami do innych miast Ukrainy. 

Po wysadzeniu zapory całkowicie zburzona elektrownia wodna na Dnieprze

Znajdująca się na Dnieprze elektrownia wodna została całkowicie zburzona i nie nadaje się do obudowy – poinformował państwowy operator elektrowni wodnych Ukrainy, Ukrghidroenerho.

„W wyniku wysadzenia od środka maszynowni Kachowskiej Elektrowni Wodnej została ona całkowicie zburzona. Elektrownia nie nadaje się do odbudowy” – napisała firma w komunikacie.

Ukrhidroenerho ocenia, że znajdujący się nad tamą w Nowej Kachowce zbiornik wodny na Dnieprze opróżni się w ciągu najbliższych czterech dni. Poziom wody w zbiorniku opada w szybkim tempie, a z zagrożonych zatopieniem miejscowości wywożeni są ludzie – podkreślono w komunikacie.

Po wyzwoleniu okupowanych przez Rosję terenów Ukraina zbuduje nową elektrownię wodną w Nowej Kachowce - zapowiedział Ihor Syrotar, prezes koncernu Ukrhidroenerho w cytowanej przez portal gazety "Kiev Independent" wypowiedzi dla państwowej telewizji.

Koncern Enerhoatom: sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest pod kontrolą

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest pod kontrolą, choć wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce może mieć negatywne skutki dla siłowni - oświadczył  ukraiński koncern Enerhoatom, operator krajowych elektrowni atomowych.

W komunikacie na serwisie Telegram koncern przypomniał, że siłownia korzysta z wody z zalewu kachowskiego, jednak zbiornik wody na terenie siłowni jest teraz napełniony.

Enerhoatom zapewnił, że "monitoruje sytuację" wraz z organizacjami takimi jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która okupowana jest przez wojska rosyjskie, znajdują się eksperci MAEA.

W zbiorniku kachowskim spada poziom wody po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce w nocy z poniedziałku na wtorek.

Wybudowana w 1956 r. zapora w Nowej Kachowce zasila wodą Krym i chłodzi Zaporoską Elektrownię Atomową

Położona w Nowej Kachowce na południu Ukrainy zapora na Dnieprze została ukończona w 1956 r. Ma 30 m wysokości i 3,2 km długości, jej częścią jest Kachowska Elektrownia Wodna. Zapora została zajęta przez wojska rosyjskie 24 lutego 2022 r. We wtorek nad ranem władze ukraińskie poinformowały o wysadzeniu konstrukcji przez Rosjan.

Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.

Zbiornik rozciąga się w najszerszym miejscu na 23 km szerokości, ma powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.

Zapora została wybudowana w latach 1950-56 jako jedna z sześciu tworzących kaskadę Dniepra. Jest drugą największą tamą na Dnieprze i zarazem najbardziej wysuniętą na południe zaporą na tej rzece. Kachowska Elektrownia Wodna ma sześć turbin o łącznej mocy 334 MW.

Zapora zlokalizowana jest 5 km od miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Przez spiętrzenie przebiega droga i linia kolejowa. Będąca elementem konstrukcji śluza umożliwia żeglugę na Dnieprze.(PAP)

Z Kijowa Jarosław Junko 

kgr/ kw/ mar/