O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Co z Zaporoską Elektrownią Atomową?

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla funkcjonowania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - ocenił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że elektrownia od dłuższego czasu nie działa pełną parą.

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Fot. Dmytro Smolyenko PAP/Photoshot
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Fot. Dmytro Smolyenko PAP/Photoshot

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP odnosząc się do informacji o wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce zaznaczył, że działania Rosjan można analizować na kilka sposobów.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Wysadzona zapora w Nowej Kachowce Fot. PAP/EPA/OFFICIAL CHANNEL PRESIDENT OF UKRAINE HANDOUT

Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. Ujawniono, kto stoi za tym aktem terroru

"Z jednej strony mamy do czynienia z kolejnym aktem terrorystycznym, który powoduje bardzo duże zagrożenie dla ludności cywilnej. Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowoduje na pewno bardzo dużą falę powodziową i zalanie wielu miejscowości oraz problemy dla tysięcy mieszkańców Ukrainy. Żeby było jasne, te problemy będą także występowały na terenach okupowanych przez Rosję, co pokazuje, że Rosjanie w czasie swoich działań przeciwko Ukrainie nie liczą się już z niczym" - powiedział Żaryn.

Dodał, że to z czym będą wiązały się skutki wysadzenia tamy to nie tylko "problemy i dramaty tu i teraz, czyli zalanie miejscowości, utrata tysięcy domów i miejsc zamieszkania, konieczność ewakuacji, a być może także ofiary śmiertelne, ale też szereg zagrożeń krótko czy średnioterminowych jak chociażby ryzyko epidemii i skażenia zalanych terenów".

"Mamy do czynienia z aktem barbarzyństwa wymierzonym w ludność cywilną. Z drugiej strony mamy też do czynienia ze zdarzeniem, którego niektórzy analitycy się spodziewali, bowiem wysadzenie Nowej Kachowki spowoduje dużą zmianę jeśli chodzi o możliwości przejścia przez linię Dniepru w rejonie południowej Ukrainy" - ocenił.

"Wiemy, że linia rzeki jest w niektórych miejscach linią rozgraniczenia między atakującymi Rosjanami a obroną Ukrainy i zdaje się, że Rosjanie liczą na znaczenie militarne tego zdarzenia. Chcą w ten sposób utrudnić ukraińską kontrofensywę i spowodować, że Ukraińcy będą mieli większe problemy zęby przekroczyć Dniepr. To wszystko pokazuje, że Rosjanie są przerażeni wizją ukraińskiej kontrofensywy" - podkreślił.

Zapytany o znaczenie wysadzenia tamy w kontekście zagrożeń dla okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zaznaczył, że prowadzony jest monitoring sytuacji. "Pewne działania, czy prowokacje wymierzone w bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to coś, z czym mierzyliśmy się od wielu miesięcy jako wspólnota Zachodu" - powiedział. Jednocześnie dodał, że obecnie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa elektrowni.

"Elektrownia od dłuższego czasu nie działa pełną parą, a nasze oceny są takie, że nawet po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce woda wykorzystywana do chłodzenia reaktora pracującego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wystarczy do chłodzenia instalacji" - powiedział. Dodał, że wysadzenie tamy nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla funkcjonowania elektrowni.

Tama w Nowej Kachowce, która jest częścią Kachowskiej Elektrowni Wodnej, znajduje się poniżej długiego na 240 km Zbiornika Kachowskiego. O jej wysadzeniu w powietrze przez Rosjan armia ukraińska poinformowała we wtorek rano.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mar/
 

Zobacz także

  • Dostarczanie wody pitnej dla ludności z zalanych terenów. Fot. PAP/AA/ABACA

    Mer Margańca o życiu obok okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej: wystarczy chwila i może nas nie być

  • Pomoc dla mieszkańców Chersonia. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko (zdjęcie ilustracyjne)

    Dominikanie i wolontariusze z Fastowa dostarczają polską pomoc powodzianom w ostrzeliwanym przez Rosjan Chersoniu

  • Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Fot. PAP/EPA/OFFICIAL CHANNEL PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKIY

    Media: satelity szpiegowskie wykryły wybuch w Nowej Kachowce tuż przed zawaleniem się zapory

  • Ewakuacja z zatopionych rejonów. Fot. PAP/EPA/STAS KOZLIUK

    Japonia przeznaczy 5 milionów dolarów dla poszkodowanych w powodzi po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP