O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rozbito grupę przestępczą zajmująca się z przemytem migrantów z Azji i Afryki. Pięć osób z zarzutami

Pięciu obywateli Pakistanu, Indii i Tadżykistanu usłyszało zarzuty związane z przemytem migrantów z Azji i Afryki na terytorium Polski i krajów UE. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane – poinformowały Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Funkcjonariusz CBŚP. Fot. PAP/Leszek Szymański (zdjęcie ilustracyjne)
Funkcjonariusz CBŚP. Fot. PAP/Leszek Szymański (zdjęcie ilustracyjne)

Międzynarodową grupę przestępczą rozbili policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu mogli działać od kilku lat, głównie na terenie Polski, ale także innych krajów europejskich" – przekazała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Nielegalni migranci z krajów azjatyckich i afrykańskich byli przemycani przez wschodnią granicę do Polski, która była krajem docelowym lub tranzytowym do innych państw europejskich.

"Z zebranego materiału dowodowego wynika, że potencjalny 'klient' za przemyt do Polski musiał zapłacić średnio około 5 tys. euro, stawka wzrastała dwukrotnie, jeśli krajem docelowym miała być np. Wielka Brytania" – powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Garwolinie (Mazowieckie). Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek, z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy Polski łącznie 38 osobom, głównie obywatelom krajów Azji i Afryki.

Według śledczych po przekroczeniu granicy litewsko-polskiej oraz białorusko-polskiej nielegalni migranci byli umieszczani na pewien czas w przygotowanych dla nich miejscach w Polsce, gdzie czekali na przekroczenie granicy UE.

"Zarzuty popełnienia przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy Polski w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawiono dotychczas pięciu osobom: dwóm obywatelom Islamskiej Republiki Pakistanu, dwóm obywatelom Republiki Indii oraz obywatelowi Republiki Tadżykistanu. Podejrzani przebywali legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej" - powiedziała prok. Gołąbek.

Wobec czterech podejrzanych na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych został objęty dozorem policji i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu.

Przestępstwa, których popełnienie zarzucono podejrzanym, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8. Rzeczniczka podkreśliła, że z uwagi na rozwojowy i wielowątkowy charakter śledztwa, nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób związanych z procederem organizowania nielegalnego przekraczania granicy Polski.(PAP)

Autorki: Ilona Pecka, Marta Stańczyk

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Policyjna akcja 26 państw na Bałkanach Zachodnich. Zatrzymano niemal 800 podejrzanych m.in. o handel ludźmi

  • Haitańscy policjanci. Fot. EPA/Mentor David Lorens

    Haiti: w ciągu tygodnia w Port-au-Prince zginęło co najmniej 150 osób

  • Kajdanki na rękach oskarżonego. fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami „na wnuczka”

  • Protest na Haiti, fot. PAP/EPA/EFE/Johnson Sabin

    Uzbrojone gangi zawładnęły Haiti. "Przemoc zniewoliła ten kraj". Będzie międzynarodowe wsparcie

Serwisy ogólnodostępne PAP