"30 czerwca prezes IPN dr Karol Nawrocki wraz z zastępcą prokuratora generalnego i dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzejem Pozorskim poinformują o ponownym wszczęciu śledztwa w sprawie niewyjaśnionej do dziś śmierci opozycjonisty z okresu PRL, współzałożyciela Ruchu Młodej Polski i działacza Solidarności, Jana Samsonowicza" - powiedział PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Niejednoznaczna przyczyna śmierci
"Data jest symboliczna - dokładnie 40 lat temu, 30 czerwca 1983 r. Samsonowicza odnaleziono w Gdańsku powieszonego na ogrodzeniu stadionu. Wiele wskazuje, że do jego śmierci mogły przyczynić się osoby trzecie i wbrew twierdzeniom Służby Bezpieczeństwa nie było to samobójstwo popełnione rzekomo w stanie depresji wywołanej rozwodem. Ta sprawa nie została nigdy wyjaśniona, choć już w latach 1989-91 znalazła się na sejmowej liście komisji nadzwyczajnej do zbadania działalności MSW, tzw. komisji Rokity" - dodał Leśkiewicz.
"W ramach projektu #archiwumzbrodni zespół prokuratorów IPN wspierany przez historyków i archiwistów powraca do niewyjaśnionych spraw głównie z lat 80. Prokuratura instytutu zdecydowała się na wznowienie śledztwa, gdyż pojawiły się nowe okoliczności w tej sprawie. Będziemy o tym informować" - wyjaśnił rzecznik IPN.
Jan Samsonowicz urodził się 27 marca 1944 r. w Gorlicach (Podkarpackie). Pracował w dziale zaopatrzenia Akademii Medycznej w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie podjął współpracę z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Pod koniec dekady był jednym z założycieli Ruchu Młodej Polski (RMP). 8 kwietnia 1978 r. Wydział III Komendy Wojewódzkiej MO w Gdańsku założył sprawę operacyjnego rozpracowania (SOR) pod kryptonimem "Samson". Samsonowicz aktywnie współpracował Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża i był delegatem Akademii Medycznej na strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 r. Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku i Iławie. Zwolniono go 16 lipca 1982 r.
30 czerwca 1983 r. zwłoki Samsonowicza odnaleziono powieszone na pasku od spodni na ogrodzeniu stadionu Klubu Sportowego "Stoczniowiec" przy ul. Marynarki Polskiej 177 w Gdańsku. Pogrzeb na cmentarzu w Sopocie stał się patriotyczną manifestacją z udziałem kilku tysięcy osób. Służba Bezpieczeństwa utrzymywała, że opozycjonista cierpiał na depresję, która doprowadziła go do samobójstwa. Wykluczano inne wersje wydarzeń. Drugie śledztwo rozpoczęto w październiku 1991, lecz umorzono je po kilku miesiącach. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
pp/