O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Będzie skrócona droga przyjęcia Ukrainy do NATO? Prezydent: nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej

Mamy nadzieję, że na szczycie NATO w Wilnie zostanie podjęta decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej po to, by w przyszłości przystąpić do NATO, ale że ta droga dla niej będzie drogą skróconą - powiedział w środę w Wilnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Valdemar Doveiko

W środę prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Wilna na Litwie, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Ginatasem Nausedą.

Po spotkaniu na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda podkreślił, że wraz z prezydentem Nausedą rozmawiał o tym, co może dla Ukrainy przynieść nadchodzący szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Wilnie.

"Bez wątpienia naszym celem jest, aby ten szczyt podjął decyzje w zakresie dalszego wzmocnienia oraz adaptacji i obrony NATO. Na pewno będziemy chcieli, aby podjęta została decyzja o utworzeniu Rady Ukraina-Rosja. Mamy nadzieję, że zostanie podjęta zdecydowana decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnego Membership Action Plan, że nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej po to, żeby w przyszłości przystąpić do NATO, ale że ta droga dla niej będzie w związku z tym drogą skróconą" - powiedział Andrzej Duda.

"Bardzo ważne dla nas jest także to, żeby potwierdzić jedność sojuszniczą wobec Ukrainy w znaczeniu solidarności z Ukrainą, wsparcia dla Ukrainy, tego, że NATO będzie pomagało Ukrainie, wspierało Ukrainę do czasu dopóki nie wyprze ona żołnierzy rosyjskich ze swojej ziemi, dopóki na Ukrainie nie zapanuje pokój, dopóki ta wojna się nie zakończy" - dodał prezydent. (PAP)

autor: Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska

mar/
 

Zobacz także

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Hołownia o słowach Nawrockiego: świadczą o tym, że nie rozumie geopolityki

  • Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto

    Szef MSZ Węgier: NATO przekracza czerwone linie w sprawie Ukrainy, które wcześniej samo naszkicowało

  • Ukraińscy żołnierze Fot. AA/Abaca/PAP
    Specjalnie dla PAP

    Kiedy Ukraina wejdzie do NATO? Ekspert o terminach

  • Szczyt NATO w Wilnie Fot. PAP/Leszek Szymański

    Stoltenberg: Ukraina zostanie członkiem NATO, gdy będą spełnione określone warunki, a Kijów zwycięży

Serwisy ogólnodostępne PAP