Blik do płatności w aplikacji mObywatel. Zaważyła popularność i niskie koszty użytkowania

2023-07-06 07:35 aktualizacja: 2023-07-06, 14:43
Zbigniew Jagiełło, rada nadzorcza BLIK, Fot. PAP/Mateusz Marek
Zbigniew Jagiełło, rada nadzorcza BLIK, Fot. PAP/Mateusz Marek
BLIK został wybrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do obsługi płatności podatkowych i różnych opłat administracyjnych w aplikacji mObywatel w związku ze swoją popularnością, a także niskimi kosztami użytkowania - przekazał PAP Zbigniew Jagiełło z rady nadzorczej BLIK.

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP), jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

"W związku ze swoją popularnością, a także niskimi kosztami użytkowania BLIK został wybrany przez BGK do obsługi płatności podatkowych i różnych opłat administracyjnych w aplikacji mObywatel" - przekazał PAP Zbigniew Jagiełło z rady nadzorczej BLIK, a także inicjator i współzałożyciel systemu BLIK.

Przypomniał, że powstały prawie 10 lat temu Polski Standard Płatności BLIK umożliwia dokonywanie płatności za pomocą smartfona bezpośrednio z konta bankowego dowolnego banku w Polsce.

"Płatność jest natychmiastowa niezależnie czy odbywa się w internecie czy sklepie stacjonarnym. Umożliwia również przelewy z telefonu na telefon (P2P) czy wypłatę pieniędzy z bankomatu" - wskazał.

Jak dodał, jest najczęściej wybieraną formą płatności w zakupach e-commerce.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Aplikację mObywatel można pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).

Bank Gospodarstwa Krajowego działa w kraju i za granicą, ma przedstawicielstwa: w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. Wspiera m.in. eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza - informuje BGK.(PAP)

kw/