O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Koniec historycznego szczytu NATO. Ważne słowa prezydenta USA

Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w NATO, ale nie będziemy czekać na zakończenie procesu koniecznych reform, by dokonać długoterminowych zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział na zakończenie szczytu NATO prezydent USA Joe Biden, ogłaszając deklarację G7 na temat wsparcia Ukrainy. "Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od grupy G7, to etap naszej drogi do NATO" - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Uczestnicy szczytu NATO w Wilnie Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Uczestnicy szczytu NATO w Wilnie Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Więcej

Joe Biden, Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Reuters ujawnia szczegóły wystąpienia Bidena podczas szczytu

"Ukraina kontynuuje postępy w sprawie koniecznych reform. Ale nie czekamy na to, by ten proces się zakończył, by dokonać długoterminowych zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy" - oświadczył Biden. Jak dodał, jeszcze podczas swojej ostatniej wizyty w Kijowie rozmawiał na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

"Więc dziś, te długoterminowe zobowiązania, których dokonujemy, są podparte ideą, że w międzyczasie, dostarczymy bezpieczeństwo Ukrainie, przeciwko jakiejkolwiek agresji, do jakiej może dojść" - zaznaczył prezydent USA dodając, że rozciągają się one "daleko w przyszłość".

Biden stwierdził, że przyjęta przez G7 deklaracja jest początkiem procesu, do którego dołączyć może dowolne państwo.

"Pomożemy Ukrainie zbudować silną obronę na lądzie, w powietrzu i na morzu, która zapewni stabilność w regionie i odstraszy jakiekolwiek zagrożenia" - zadeklarował prezydent USA. 

Zełenski: Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa

Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od grupy G7, co jest naszym sukcesem i ma wpływ na przyszłość naszych dzieci; te gwarancje to etap naszej drogi do NATO - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Więcej

Andrzej Duda, fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda: jeżeli miałaby zostać użyta rosyjska broń nuklearna przeciwko państwom NATO, to państwa NATO odpowiedzą w stosowny sposób

Decyzje podjęte w stolicy Litwy były bardzo potrzebne Ukrainie, dlatego jestem wdzięczny za okazane nam praktyczne wsparcie - dodał Zełenski.

Kraje G7 we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości - podała AFP, która widziała dokument. 

Biden: mam nadzieję, że rozstrzygnęliśmy kwestię, czy Ukraina będzie w NATO, to się stanie 

"Mam nadzieję, że w końcu rozstrzygnęliśmy kwestię, tego, czy Ukraina jest mile widziana w NATO - to się stanie. Idziemy w dobrym kierunku. Myślę, to tylko kwestia przejścia przez następne kilka miesięcy" - oświadczył prezydent USA na początku spotkania z prezydentem Ukrainy na marginesie szczytu NATO.

Dodał też, że ze strony przywódców G7 nie było żadnych oporów przed zaoferowaniem Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa w międzyczasie.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy skierowane do Zełenskiego o to, jak szybko po zakończeniu wojny chciałby być w NATO, Biden odpowiedział z przekąsem: "Godzinę i dwadzieścia minut". 

"Na koniec szczytu, myślę, że mieliśmy wielki sukces, jeśli chodzi o tę Radę (NATO-Ukraina) i gwarancje bezpieczeństwa, o których zaczęliśmy rozmawiać jeszcze w Kijowie. Widzimy, że miał pan świetny pomysł, co do którego teraz G7 podjęła decyzję i są też inne kraje, które dołączą do decyzji G7. Myślę, że to bardzo pomoże i będzie miało prawdziwy efekt" - oświadczył Zełenski.

mar/

Zobacz także

  • Premier Węgier Viktor Orban, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Szwedzka droga do NATO. Po 20 miesiącach oczekiwania jest zgoda Turcji, brakuje tylko decyzji Węgier

  • Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak (P) i minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anusauskas (L) Fot. PAP/Marcin Onufryjuk

    Szef MON: jesteśmy otwarci na zacieśnianie współpracy wojskowej z Litwą

  • Stanisław Żaryn Fot. PAP/	Zofia Bichniewicz

    Żaryn: Rosja prowadzi intensywną operację wymierzoną w postrzeganie szczytu NATO w Wilnie

  • Szczyt NATO w Wilnie Fot. PAP/Leszek Szymański

    W przeddzień szczytu NATO rosyjscy hakerzy przełamali zabezpieczenia jednej z litewskich rozgłośni radiowych

Serwisy ogólnodostępne PAP