O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Raport: Rosjanie negują ludobójstwo w Srebrenicy, by poddać w wątpliwość własne zbrodnie na Ukrainie

Od początku wojny przeciwko Ukrainie Rosjanie zintensyfikowali kampanię negowania ludobójstwa w Srebrenicy, próbując relatywizować zbrodnie, o które oskarża się żołnierzy rosyjskich - mówi w czwartek w rozmowie z Radiem Wolna Europa Marina Maier, autorka raportu opublikowanego przez Centrum Pamięci w Srebrenicy na wschodzie Bośni i Hercegowiny.

Muzułmanka podląca się nad jednym z grobów w Srebrenicy, fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Muzułmanka podląca się nad jednym z grobów w Srebrenicy, fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR

W raporcie badającym negowanie ludobójstwa w Srebrenicy przez media rosyjskie zwraca się uwagę na związek niektórych wypowiedzi z poszczególnymi epizodami wojny na Ukrainie. Najwięcej takich przypadków odnotowano w kwietniu 2022 roku, krótko po odkryciu rosyjskich zbrodni w podkijowskiej Buczy.

"Głównym celem Kremla było oskarżenie o wszystko Zachodu, dlatego porównano tę tragedię ze Srebrenicą, którą określono falsyfikatem i inscenizacją" - przypomina Maier.

W okolicach Srebrenicy latem 1995 roku z rąk Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej zginęło ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców - Boszniaków, czyli zamieszkujących BiH Słowian wyznających islam. Za zbrodnie osądzono do tej pory ok. 50 osób, które skazano na łącznie ponad 700 lat więzienia. Władze wchodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej odmawiają określania zbrodni ludobójstwem.

Raport podkreśla, że to właśnie rosyjskie zbrodnie w Buczy doprowadziły do drastycznego wzrostu przywoływania przykładu Srebrenicy, również w największych mediach znajdujących się pod kontrolą Moskwy. "W wielu przypadkach jest to bezpośrednie podważanie ludobójstwa, nazywanie go +wyreżyserowanymi, muzułmańskimi kłamstwami+, +teatrem+ czy +mitem+" - zaznacza badaczka.

"Tych samych określeń używa się następnie do mówienia o zbrodni w Buczy - ją też nazywa się prowokacją" - dodaje Maier.

Autorka raportu wyjaśnia, że "negowanie ludobójstwa w Srebrenicy nie jest celem samym w sobie, ale służy dyskredytacji zachodnich doniesień medialnych i wywiadowczych". "To narzędzie i broń Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie" - wskazuje Maier.

 

sm/

Zobacz także

  • Cmentarz, na którym spoczywają ofiary ludobójstwa w Srebrenicy Fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR Dosta
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: rezolucja ONZ w sprawie ludobójstwa w Srebrenicy pomoże zbudować pokój

  • Szef MSZ Bośni i Hercegowiny Elmedin Konaković. Fot. PAP/EPA/	FEHIM DEMIR

    Bośniacko-izraelski konflikt dyplomatyczny ws. ludobójstwa w Srebrenicy

  • Cmentarz w Srebrenicy, fot. PAP/EPA/JASMIN BRUTUS

    Rocznica masakry w Srebrenicy. Holenderski rząd przeprasza

  • Iryna Fiłkina, fot. Facebook

    Członkini komisji ONZ ds. badania zbrodni na Ukrainie dla PAP: skojarzenia ze zbrodniami w Bośni są zasadne

Serwisy ogólnodostępne PAP