O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Groźby użycia siły przez zachodnie państwa afrykańskie w Nigrze. Chcą przywrócenia obalonego prezydenta

Sprawująca w Nigrze rządy junta ma tydzień na zwrócenie władzy obalonemu w ubiegłą środę prezydentowi Mohammedowi Bazoumowi i przywrócenie porządku konstytucyjnego - zapowiedziała w niedzielę Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). W przeciwnym razie przywódcy regionu podejmą "wszelkie kroki" w celu przywrócenia demokracji, łącznie z sankcjami i użyciem siły, podała agencja Reutera.

Flagi Rosji i Nigru przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego podczas protestu zwolenników samozwańczego prezydenta w Niamey, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO
Flagi Rosji i Nigru przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego podczas protestu zwolenników samozwańczego prezydenta w Niamey, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

Więcej

Podpalone samochody po obaleniu prezydenta Nigru Fot. PAP/EPA/STR

Niger - kraj, w którym obalono prezydenta, jest siódmym co do wielkości producentem uranu na świecie

Przywódcy regionalni zebrani w stolicy Nigerii, Abudży, powiedzieli, że działania przeciwko nowym przywódcom wojskowym Nigru mogą obejmować sankcje finansowe i sankcje dotyczące podróży oraz strefę zakazu lotów.

ECOWAS zarządził również natychmiastowe spotkanie dowódców wojsk państw należących do Wspólnoty. Mają omówić strategię operacji militarnej, której celem byłoby przywrócenie porządku konstytucyjnego w Nigrze.

W komunikacie opublikowanym po niedzielnym posiedzeniu, członkowie Wspólnoty potępili również wsparcie dla zamachu stanu płynące spoza Nigru i spoza Afryki. Choć zamach stanu w Nigrze został szeroko potępiony przez sąsiadów i partnerów międzynarodowych, w tym Stany Zjednoczone, Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Afrykańską, Unię Europejską i Francję, to szef najemników rosyjskich walczących w Grupie Wagnera, Jewgienij Prigożyn, poparł zamach stanu "jako uniezależnienie się od kolonialistów" i zaoferował juncie usługi swoich bojowników. Grupa jest już obecna w trzech toczonych konfliktami krajach Sahelu: Mali, Burkinie Faso i Sudanie.

Prezydent Mohamed Bazoum, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Nigru, został odsunięty od władzy w ubiegłym tygodniu przez straż prezydencką. Nowym liderem w piątek ogłosił się generał Abdourahamane Tiani, szef Gwardii Prezydenckiej. 

 

sm/

Zobacz także

  • Rosyjska flaga podczas protestów w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    Już nie tylko Mali. Kolejny afrykański kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

  • Mieszkańcy Nigru z flagą Rosji, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    "Spectator": Rosja zwycięża w rywalizacji z Zachodem w Afryce

  • Kreml. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

    ISW: rosyjski resort obrony dąży do wzmocnienia wpływów Moskwy w Afryce

  • Zwolennicy militarnej Junty w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    ISW: Niger wypowiedział umowę o współpracy wojskowej z UE i zawarł analogiczne porozumienie z Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP