O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MZ: lekarz przepisujący środki psychotropowe musi zweryfikować historię leczenia pacjenta

Dla bezpieczeństwa pacjenta, lekarz przepisujący środki psychotropowe i odurzające musi zweryfikować historię leczenia - podkreśliło w środę Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. Fot. PAP
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. Fot. PAP

Więcej

Poczekalnia szpitalna. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

NFZ: w Polsce około 60 proc. dorosłych ma podwyższony cholesterol

Resort przypomniał, że lekarz, nawet przy osobistej wizycie, musi zweryfikować historię leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta, jeżeli pacjent logował się na IKP.

"Bez tej weryfikacji nie można przepisać leku" - zaznaczyło MZ.

2 sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca br. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

pp/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS /POOL

    Lekarz Trumpa zabrał głos. "Zdolny do wykonywania obowiązków"

  • Papież Franciszek pojawił się wczoraj na placu Świętego Piotra. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Co ze stanem zdrowia papieża? Lekarz zabiera głos

  • fot. www.instagram.com/fcbarcelona/

    Trener FC Barcelony: w meczu z Benficą zagramy dla naszego zmarłego lekarza

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

    Mecz Barcelony z Osasuną odwołany z powodu śmierci lekarza "Dumy Katalonii"

Serwisy ogólnodostępne PAP