O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowie obrony krajów afrykańskiej ECOWAS opracowali plan możliwej interwencji militarnej w Nigrze

Szefowie obrony krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) opracowali plan możliwej interwencji militarnej w Nigrze, jeśli liderzy junty nie oddadzą władzy demokratycznie wybranemu prezydentowi Mohamedowi Bazoumowi - oświadczył w piątek Abdel-Fatau Musah, komisarz ECOWAS ds. polityki, pokoju i bezpieczeństwa po spotkaniu w Abudży.

Zwolennicy obalenia prezydenta podczas protestu w stolicy Nigru, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO
Zwolennicy obalenia prezydenta podczas protestu w stolicy Nigru, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

Więcej

Cały region Sahelu może dostać się pod wpływy Rosji za pośrednictwem Grupy Wagnera, której brutalny terroryzm jest w pełni widoczny na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

Prezydent Nigru: jeśli przewrót się powiedzie, będzie to druzgocące dla naszego kraju i świata

"Wszystkie elementy, jakie będą stanowić część ewentualnej interwencji zostały tutaj opracowane, w tym potrzebne środki oraz to, jak i kiedy zamierzamy rozmieścić wojska" - powiedział Musah na zakończenie trzydniowych rozmów szefów obrony krajów ECOWAS.

Wspólnota nie ujawni nigerskim spiskowcom, kiedy i gdzie uderzy, a decyzja ta zostanie podjęta przez głowy państw - dodał Musah, cytowany przez agencję Reutera.

Na szczycie ECOWAS w stolicy Nigerii 30 lipca ogłoszono, że jeśli junta nie odda władzy, Wspólnota podejmie "wszelkie konieczne kroki, by przywrócić porządek konstytucyjny w Republice Nigru", a wśród tychże "może znaleźć się użycie siły". W tym samym komunikacie wprowadzono szereg sankcji gospodarczych wobec Niamey, w tym zamknięcie połączeń lądowych i powietrznych z Nigrem oraz zawieszenie transakcji finansowych między członkami ECOWAS a Nigrem.

W piątek delegacja ECOWAS opuściła Niamey po tym, jak nie umożliwiono jej spotkania z przywództwem junty, ani z zamkniętym w Pałacu Prezydenckim Bazoumem. Wysłannicy Wspólnoty mieli nadzieję na rozmowy, w wyniku których możliwe byłoby pokojowe zażegnanie kryzysu i powrót Bazouma do władzy.

"Chcemy, żeby dyplomacja działała i chcemy, aby ta informacja wyraźnie do nich (nigerskiej junty) dotarła, że dajemy im każdą szansę na odwrócenie tego, co zrobili" - podsumował w piątek Musah. 

sm/

Zobacz także

  • Rosyjska flaga podczas protestów w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    Już nie tylko Mali. Kolejny afrykański kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

  • Mieszkańcy Nigru z flagą Rosji, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    "Spectator": Rosja zwycięża w rywalizacji z Zachodem w Afryce

  • Kreml. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

    ISW: rosyjski resort obrony dąży do wzmocnienia wpływów Moskwy w Afryce

  • Zwolennicy militarnej Junty w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    ISW: Niger wypowiedział umowę o współpracy wojskowej z UE i zawarł analogiczne porozumienie z Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP