CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

2020-04-30 11:03 aktualizacja: 2020-04-30, 18:08
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Mateusz Marek
52 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na niezależnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka - wynika z sondażu CBOS.

21 proc. zadeklarowało, że na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich odbywających się w trybie korespondencyjnym; 16 proc. badanych także skłania się do głosowania, ale jest do tego przekonane w mniejszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, że nie wzięłaby udziału w wyborach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, że na pewno nie zagłosuje w ten sposób, a 13 proc., że raczej nie. 16 proc. stwierdziło, że "nie wie", czy weźmie udział w wyborach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących udziału w głosowaniu korespondencyjnym, na pytanie na kogo oddaliby swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Ma on zdecydowaną przewagę nad drugim w kolejności - Szymonem Hołownią, na którego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, zaś na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Marka Jakubiaka - 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, że nie wie jeszcze na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może liczyć na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, szczególnie tych między 45 a 65 rokiem życia, w odróżnieniu od Szymona Hołowni, który przekonuje głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej uczestniczący w praktykach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a więc przedstawiciele tych grup, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć udziału w wyborach korespondencyjnych.

CBOS zapytał również o propozycję konkurencyjną wobec przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, jaką jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na pytanie, czy popiera Pan/Pani tę propozycję 12 proc. odpowiedziało - zdecydowanie tak; 23 proc. - raczej popieram; 22 proc. - raczej nie popieram; 29 proc. - zdecydowanie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie przeprowadzono we współpracy Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/
 

PAP/Maciej Zieliński