O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MPWiK: awaria w "Czajce" nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy

Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków do rzeki – poinformowało w wydanym w sobotę oświadczeniu MPWiK, odnosząc się do awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka".

Zakład Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ulicy Farysa w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Zakład Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ulicy Farysa w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że "w sobotę, 29 sierpnia 2020 r. doszło do poważnej awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków +Czajka+". "Aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców miasta, spółka uruchomiła awaryjny zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły" – napisano.

Więcej

Wisła. Fot. PAP/Leszek Szymański

Trzaskowski: uruchomiliśmy codzienne badanie wody w Wiśle

Jak zaznaczono, "o awarii powiadomione zostały służby państwowe". "Żeby zminimalizować skutki zrzutu, uruchomiliśmy ozonowanie ścieków. Powołaliśmy sztab kryzysowy spółki. Jego zadaniem jest wypracowanie metody jak najszybszej naprawy i zapewnienia bezpiecznego transportu ścieków" – przekazało MPWiK.

Podkreślono przy tym, że "o ustaleniach sztabu i postępach prowadzonych prac naprawczych będziemy Państwa niezwłocznie informowali".

"Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków do rzeki. Spółka uruchomiła codzienne badania jakości wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej przedsiębiorstwa oraz profilu społecznościowym Spółki" - podało MPWiK i poinformowano, że spółka uruchomiła także mechaniczne oczyszczanie ścieków.

Więcej

Oczyszczalnia ścieków "Czajka" w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Kolejna awaria rury przesyłowej do "Czajki"

O kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie (ścieków – PAP). Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach" – napisał.

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi – 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Zobacz także

  • Miejsce zrzutu nieczystości do Wisły w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do "Czajki"

  • Prace związane z demontażem tymczasowego rurociągu na Wiśle w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

    Tunel pod Wisłą wciąż nie udrożniony

  • Panorama Warszawy. Fot. PAP/Leszek Szymański

    W przyszłym tygodniu przewidywany jest niższy poziom wody na Wiśle

  • Miejsce zrzutu nieczystości do Wisły w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Braki i błędy w dokumentacji dotyczącej przewiertu pod Wisłą

Serwisy ogólnodostępne PAP