O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Warszawa: z kolektora ściekowego do Wisły wlewa się brązowa ciecz

Z kolektora ściekowego, znajdującego się przy moście Marii Skłodowskiej–Curie, do Wisły wlewa się ciecz zabarwiona na brązowo. Unosi się na niej biała piana. Straż miejska zabrania dostępu do rzeki. W sobotę doszło do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

Warszawa, 29.08.2020. Nieczystości spływające do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 29.08.2020. Nieczystości spływające do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach. Fot. PAP/Leszek Szymański

Unoszący się w powietrzu odór ścieków czuć nawet kilkaset metrów od kolektora ściekowego znajdującego nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie, przy ulicy Farysa. Straż miejska ogrodziła taśmami zejście w kierunku Wisły. Funkcjonariusze pilnują, aby nikt nie schodził do rzeki. Na miejscu są również policjanci.

Przyjechali pracownicy Wód Polskich oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Pobierali próbki wody.

Więcej

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Wiceminister Witkowski o awarii "Czajki": mamy do czynienia z recydywą

W okolice miejsca awarii przyjeżdżają i przychodzą pieszo Warszawiacy. Wielu z nich wjeżdża na most i stamtąd obserwuje, jak brązowawa ciecz wlewa się z kolektora do rzeki.

"Przyjechałem na rowerze z centrum zaczerpnąć świeżego powietrza, a czuję fetor. Dowiedziałem się od strażników miejskich, że znów rura pękła i ścieki płyną do Wisły. To skandal, przecież w zeszłym roku było to samo. Za to powinny głowy polecieć. Gdyby coś takiego zdarzył się w prywatnej firmie, to już były by dymisje" – powiedział w rozmowie z PAP mieszkaniec Śródmieścia Krzysztof Stec.

Nieopodal kolektora w przepompowni ścieków przy ul. Farysa odbywa się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. "Po zakończeniu sztabu przekażemy informacje" – powiedziała PAP rzecznik ratusza Karolina Gałecka.

Więcej

Wisła. Fot. PAP/Leszek Szymański

Trzaskowski: uruchomiliśmy codzienne badanie wody w Wiśle

W sobotę po południu Trzaskowski poinformował o kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka". "Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie (ścieków – PAP). Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach" - napisał na Twitterze.

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi – 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków. (PAP)

Zobacz także

  • Miejsce zrzutu nieczystości do Wisły w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do "Czajki"

  • Prace związane z demontażem tymczasowego rurociągu na Wiśle w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

    Tunel pod Wisłą wciąż nie udrożniony

  • Panorama Warszawy. Fot. PAP/Leszek Szymański

    W przyszłym tygodniu przewidywany jest niższy poziom wody na Wiśle

  • Miejsce zrzutu nieczystości do Wisły w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Braki i błędy w dokumentacji dotyczącej przewiertu pod Wisłą

Serwisy ogólnodostępne PAP