Ambasador Niemiec w Polsce: agenda polsko-niemiecka pełna szans i wyzwań

2020-09-15 22:26 aktualizacja: 2020-09-16, 09:14
Warszawa, 15.09.2020. Nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven podczas uroczystości złożenia listów uwierzytelniających przez nowych ambasadorów akredytowanych w Polsce. Fot. PAP/KPRP/Grzegorz Jakubowski
Warszawa, 15.09.2020. Nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven podczas uroczystości złożenia listów uwierzytelniających przez nowych ambasadorów akredytowanych w Polsce. Fot. PAP/KPRP/Grzegorz Jakubowski
Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań; z Polską łączy nas 1000-letnia historia pełna blasków, ale i tragiczna przeszłość, w której wielu Polaków stało się ofiarami zbrodni naszych przodków - stwierdził we wtorek nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce; to ostatni etap procedury, po którym Arndt Freytag von Loringhoven rozpocznie misję dyplomatyczną w Warszawie.

W krótkim materiale wideo zamieszczonym na oficjalnym profilu na Twitterze von Loringhoven podkreślił, że Polska jest dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów.

"To dla mnie prawdziwy zaszczyt i ogromna radość, że mogą być ambasadorem w państwa wspaniałym kraju - kraju naszego sąsiada, jednym z najważniejszych krajów partnerskich, z którym tak wiele nas łączy: 1000-letnia historia pełna blasków i niestety też tragiczna przeszłość, w której tak wielu z Państwa przodków stało się ofiarami okrutnych zbrodni popełnionych przez naszych przodków" - podkreślił ambasador Niemiec w wypowiedzi częściowo w języku polskim oraz niemieckim.

"Łączy nas jednak także bezprecedensowa droga do pojednania oraz prosperująca i wielostronna współpraca dzisiaj" - dodał.

Von Loringhoven zapewnił, że od początku swojej misji dyplomatycznej chce wzmacniać współpracę dwustronną między Polską a Niemcami. "Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań" - dodał.

Ambasador Niemiec stwierdził, że pandemia koronawirusa pokazała zgodność i solidarność wśród Europejczyków, a solidarność - jak dodawał - "to nauka z Polski".

Wśród współczesnych wyzwań wymieniał m.in. zmiany klimatyczne, cyfryzację, mobilność, źródła dostaw energii, badania naukowe i innowacje. Von Loringhoven podkreślił, że są to jednocześnie jedne z najważniejszych zagadnień agendy niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca br.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO. (PAP)

autor: Mateusz Roszak