O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sędziowie pokoju. Paweł Kukiz: kropla drąży skałę

Kropla drąży skałę; to jest ten jeden z postulatów, które od sześciu lat jak mantrę powtarzam - tak lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odniósł się do powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu ws. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w czwartek o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Zespołem będzie kierował prof. Piotr Kruszyński, który zasiada w nim z rekomendacji lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza.

Zadowolony z powstania zespołu jest Paweł Kukiz, który ws. jego powołania spotykał się kilkukrotnie z prezydentem. "Przede wszystkim cieszę się z tego, że będzie nim kierował prof. Kruszyński, który jest współautorem naszego projektu o sędziach pokoju, co daje nadzieję na to, że prace będą szły w kierunku, które są bliskie naszym oczekiwaniom" - powiedział PAP poseł.

"Kropla drąży skałę" - zaznaczył Kukiz. "To jest ten jeden z postulatów, które od sześciu lat jak mantrę powtarzam" - dodał.

Prezydent o reformie wymiaru sprawiedliwości

Prezydent mówił o kwestii sędziów pokoju m.in. w wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". "Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował wówczas również, że w jego kancelarii trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. "Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany" - podkreślił prezydent.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

mst/

Zobacz także

  • PLSE

    Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

  • Kemi Badenoch. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

    Jest nowa liderka brytyjskiej Partii Konserwatywnej

  • Donald Tusk, Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Paweł Supernak, Marcin Obara

    "Polska nie jest zszywana, tylko dzielona"

  • Maria Corina Machado. Fot. PAP/EPA/RONALD PENA R.

    Odbędą się ponowne wybory prezydenckie w Wenezueli? Jest głos opozycji

Serwisy ogólnodostępne PAP