Gowin: w ciągu kilku najbliższych dni spodziewam się spotkania trzech liderów Zjednoczonej Prawicy

2021-04-22 17:04 aktualizacja: 2021-04-22, 20:34
Prezes Porozumienia, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Prezes Porozumienia, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W ciągu kilku najbliższych dni spodziewam się takiego spotkania na szczycie, spotkania trzech liderów; mam nadzieję, że to spotkanie zapoczątkuje nowy etap w historii Zjednoczonej Prawicy" – powiedział w czwartek w Lublinie szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

"Dzisiaj ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje Polska, to byłyby przedterminowe wybory. Dzisiaj wszyscy politycy, zwłaszcza my, politycy obozu rządowego, ale także politycy opozycyjni powinniśmy się koncentrować na dwóch sprawach: walce o zdrowie i życie Polaków oraz walce o szybki powrót naszej gospodarki na ścieżkę wzrostu" – powiedział wicepremier Gowin na konferencji prasowej w Lublinie.

Pytany o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim powiedział, że spodziewa się go w ciągu kilku najbliższych dni

"Spodziewam się takiego spotkania na szczycie, spotkania trzech liderów, mam nadzieję, że to spotkanie zapoczątkuje nowy etap w historii Zjednoczonej Prawicy" – zaznaczył.

Zaprzeczył jakoby miało to być "spotkanie ostatniej szansy" i jakoby prezes PiS postawił warunek, że albo się pogodzą w tym tygodniu, albo koniec koalicji. "To oczywista nieprawda. Takich spotkań będzie na pewno w najbliższych tygodniach i miesiącach wiele" – powiedział szef Porozumienia. "Skala i złożoność problemów, które musimy sobie przedyskutować w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy jest tak duża, że podczas jednego spotkania nie da się tych wszystkich kwestii rozstrzygnąć" – dodał.

Jego zdaniem głosowania podczas obecnego posiedzenia Sejmu zakończyły się w 100 procentach zwycięstwem koalicji rządowej, co oznacza, że "spójność koalicji rządowej nie jest zagrożona, natomiast są pewne różnice, które musimy sobie wyjaśnić".

Spór dotyczący Krajowego Planu Odbudowy

Pytany o spór w koalicji dotyczy m.in. Krajowego Planu Odbudowy, którego nie chce poprzeć Solidarna Polska odpowiedział: "Uważam, że niezależnie od tego jak Solidarna Polska zagłosuje, to powinna pozostać częścią obozu rządowego".

"Wierzę, że niezależnie od tego jak się ułożą głosy wewnątrz koalicji rządowej, to znajdzie się odpowiednia liczba odpowiedzialnych polityków opozycji i że przegłosujemy w Sejmie ustawę, która pozwoli na polski wkład do europejskiego funduszu odbudowy i odporności i że dzięki temu do Polski popłynie ogromna, bardzo potrzebna nam, masa środków finansowych, to będą kwoty sięgające 240 miliardów złotych" – dodał wicepremier.

Jego zdaniem byłoby nieodpowiedzialnością ze strony partii opozycyjnych, gdyby "w imię wbijania klina wewnątrz obozu rządowego politycy opozycji zgłosowali przeciwko tak potężnemu zastrzykowi wsparcia".

Gowin zaznaczył, że nie bagatelizuje różnic wewnątrz obozu rządowego i podtrzymuje "słowa, że umowa koalicyjna w wielu punktach nie jest respektowana", ale to wszystko jest w jego ocenie "do naprawienia".

"Jeśli chodzi o przyszłość koalicji rządowej to jest kwestia racjonalnego zdefiniowania interesów Polski. Czy w interesie Polski jest to, żeby do 2023 roku rządził lepiej, gorzej - ale myślę, że częściej lepiej niż gorzej – jeden stabilny obóz polityczny, czy w interesie Polski są przedterminowe wybory w czasach, kiedy naprawdę możemy wreszcie przezwyciężyć tę straszliwą pandemię i skoncentrować się na powrocie do normalnego życia" – mówił Gowin.

Zapowiedział też, że Porozumienie 6 maja zainauguruje cykl 15 tematycznych debat programowych. Pierwsza z nich - na temat polityki zagranicznej - odbędzie się w Opolu. Jedna z debat, poświęcona samorządności, ma się odbyć w Zamościu.

Po tych debatach pod koniec maja Porozumienie zorganizuje kongres, na którym zaprezentowany zostanie program partii. "Ten program będzie efektem dialogu z ekspertami, przedsiębiorcami, samorządowcami, naukowcami, ze zwykłymi, normalnymi Polakami, którzy bardzo głęboko przeżywają tą traumę związaną z pandemią" – powiedział szef Porozumienia.

W konferencji udział wzięła też posłanka Monika Pawłowska, która niedawno przeszła do Porozumienia z Wiosny. "Cieszę się, że sposób działania poseł Pawłowskiej nastawiony na przełamywanie podziałów, na konkretną pracę w okręgu, na budowanie Porozumienia, że ten sposób działania zbliżył ją do szeregów naszej partii" – zaznaczył Gowin.

Wicepremier wcześniej uczestniczył Lubelskim Forum Gospodarczym zorganizowanym w Wyższej Szkole Innowacji i Ekonomii w Lublinie. Forum poświęcone było sprawom gospodarczym Lubelszczyzny. W kilku panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o specyfice przedsiębiorczości w woj. lubelskim, rosnącej roli szkolnictwa zawodowego na potrzeby rynku pracy, komercjalizacji badań naukowych, o "zielonej energii", jako szansie na rozwój regionu. Podczas Forum tytuł Profesora Honoris Causa Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymał były minister finansów, wiceprezes Banku PKO S.A. Jerzy Kwieciński.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

liv/