Sobotnie posiedzenie odbyło się w Rzeszowie i jego głównym celem było wsparcie dla wspólnego kandydata opozycji na prezydenta tego miasta Konrada Fijołka. Kilka godzin wcześniej Budka wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i grupą parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej towarzyszyli Fijołkowi na wspólnej konferencji prasowej. Rozdawali też ulotki na ulicach Rzeszowa.
Rada Krajowa została podzielona na dwie części - w pierwszej, otwartej dla mediów, głos zabrali Budka, Trzaskowski oraz wiceprezydent Kielc Agata Wojda. Drugą część, już niejawną, poświęcono na dyskusję wewnętrzną. Członkowie Rady przyjęli również "Deklarację Samorządową".
➡️ Przewodniczący @bbudka o podstawowych zasadach w polityce!
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 29, 2021
O tym mówiliśmy dzisiaj podczas Rady Krajowej w Rzeszowie!?#SiłaSAMORZĄDU✌️ pic.twitter.com/ViErMapWAK
Lider PO podkreślał, że to dzięki uporowi Platformy Obywatelskiej opozycji udało się wskazać jednego kandydata na prezydenta Rzeszowa. Przypomniał zarazem, że Konrad Fijołek - w przeciwieństwie do kandydatów Zjednoczonej Prawicy: wojewody podkarpackiego Ewy Leniart (popierana przez PiS) i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła (popiera go Solidarna Polska) - wywodzi się z samorządu (jest wiceprzewodniczącym rady miasta i szefem klubu radnych Rozwój Rzeszowa). "Między kandydatami obozu rządzącego nie ma różnicy poglądów, jest tylko różnica z czyjego biurka przychodzą do nich polecenia. Nikt z nich nie będzie słuchał mieszkańców Rzeszowa. To są ludzie władzy" - ocenił Budka.
Szef Platformy przekonywał też, że czerwcowe wybory włodarza stolicy Podkarpacia to nie tylko bitwa o to miasto. "To jest też bitwa o Polskę. Zwycięstwo w Rzeszowie to początek końca rządów obecnej władzy" - uważa Budka.
"Koalicja 276" w Rzeszowie
Polityk przypomniał też ogłoszoną w lutym koncepcję PO "Koalicji 276", czyli porozumienia wszystkich sił opozycyjnych na rzecz odsunięcia PiS od władzy (nazwa nawiązywała do większości jaka potrzebna jest w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta). "Tego oczekiwali od nas wyborcy i to dzieje się właśnie w Rzeszowie. Dziś widzimy jak trudno czasami jest trudno złożyć owe 276 głosów, bo przecież w lutym nikomu z opozycji nie przyszło do głowy, by gdzieś tam za plecami innych, w zaciszach gabinetów układać się z tymi, którzy na co dzień każdego oszukają" - powiedział Budka, nawiązując do wtorkowego porozumienia Lewicy z PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego rozdysponowane będą środki z unijnego Funduszu Odbudowy.
Jak dodał, "ze smutkiem trzeba stwierdzić, że część opozycji zapisała się do rządu". "Dziś sejmowa Lewica staje się koncesjonowaną opozycją dla kilku przywilejów władzy" - ocenił Budka. Lider PO zwrócił się z apelem do wyborców Lewicy, by "wpłynęli na swoich liderów". "Jest jeszcze czas, by wrócić do dobrej współpracy ugrupowań demokratycznych.(...) Nie trzeba iść na kompromisy z władzą, nie trzeba paktować z diabłem; trzeba wspólnie walczyć z niesprawiedliwością i złem" – przekonywał.
Zwrócił się też bezpośrednio do liderów Lewicy. "Z Rzeszowa, z tego miejsca, w którym pokazaliśmy zjednoczoną opozycję: zatrzymajmy razem ten zły rząd szkodzący Polsce. Zadbajmy o to, by Fundusz Odbudowy naprawdę trafił do Polaków. Od samego początku o tym mówimy - razem postawmy twarde warunki, przeprowadźmy przez Sejm ustawę gwarancyjną, która uwzględniając rolę samorządu i postulaty opozycji, organizacji samorządowych zapewni uczciwe, sprawiedliwe i w pełni kontrolowane podzielenie tych miliardów z Unii Europejskiej" - apelował lider Platformy.
W ocenie Budki, jeśli obecna władza nie przyjmie tych warunków, to niech jej rząd upadnie. "Sformułujemy nowy, który przyjmie sprawiedliwy Plan Odbudowy, wyprowadzi Polskę z pandemii i rozpisze nowe wybory" – zaznaczył.
Działania Platformy Obywatelskiej
Nawiązał też w swym przemówieniu do sytuacji wewnętrznej partii. Zwrócił uwagę, że od początku roku Platforma zaprezentowała szereg propozycji programowych, dotyczących zdrowia, gospodarki i polityki zagranicznej. Wkrótce - jak dodał - PO przedstawi pakiet zmian dotyczących klimatu, wymiaru sprawiedliwości, samorządu, edukacji i nauki. "Efekty tych działań zaczynają być już widoczne, ale powiem wam z doświadczenia: to nie jest sprint, tylko maraton, siły trzeba rozłożyć na cały dystans, inaczej zabraknie ich na finiszu. Zatem to, co robimy to proces długofalowy, dokładnie rozpisany plan, który zaprocentuje" - przekonywał Budka.
Prosił też, by "nie patrzeć na jeden czy drugi sondaż". "Pamiętacie, co było kilka lat temu? Płynęła fala świeżości, też już mówiono. I co? Wygrała wiedza i doświadczenie. Wygrały ugrupowania, które mają konkretną ofertę dla Polski, tak jak Platforma Obywatelska" - podkreślał lider PO.
Poinformował też, że po zakończeniu pandemii zamierza udać się do powiatu dąbrowskiego w Małopolsce, gdzie - jak mówił - Koalicja Obywatelska zanotowała w ostatnich wyborach parlamentarnych najniższe poparcie. "Pojedziemy tam razem, żeby porozmawiać z mieszkańcami, wysłuchamy ich potrzeb. To jest nasz obowiązek" - zaznaczył Budka.
Budka podkreślił, że "to wielki zaszczyt i wielka duma być przewodniczącym Platformy Obywatelskiej". Zapewnił, że Platforma pozostanie w "politycznym centrum". "Jesteśmy po to, by zablokować brunatny czy czerwony ekstremizm" - powiedział szef PO.
Również Rafał Trzaskowski zabrał głos
Trzaskowski, który zabrał głos po Budce, również nie szczędził gorzkich słów politykom Lewicy. Zarzucił im "podważenie ciężkiej pracy" Platformy w instytucjach unijnych jeśli chodzi o kwestie związane z Funduszem Odbudowy. "Od wielu, wielu miesięcy prowadzimy rozmowy i mówimy instytucjom europejskim: Polska potrzebuje tych pieniędzy, żeby dokonać prawdziwej rewolucji, żeby zmienić swoją gospodarkę, ale mówimy im też: +trzeba klarownych, transparentnych kryteriów+. Tu nie może rządzić polityka i politycy europejscy zaczęli tego słuchać i chcą o to zadbać" - przekonywał prezydent stolicy.
Ocenił zarazem, że "to, co zrobiła Lewica, powinno być pewną lekcją dla nas, że trzeba być razem". "Polki i Polacy nam tego nie wybaczą, jeśli nie będziemy razem, jeżeli nie będziemy się starali walczyć o pieniądze unijne, o przestrzeganie podstawowych wartości, o niezależne instytucje, jeżeli po prostu nie zrobimy tego razem" - mówił Trzaskowski.
Podkreślał też rolę niezależnych samorządów, które "gwarantują model polityki opartej na rozmowie z obywatelami". Do głównych wyzwań po zakończeniu pandemii COVID-19 zaliczył poprawę stanu służby zdrowia, wyrównywanie szans młodzieży po miesiącach zdalnej nauki oraz ratowanie miejsc pracy. "Musimy patrzeć w przyszłość i wrócić do podstawowych wartości – budować zaufanie, wykazywać się empatią, solidarnością" – wskazał Trzaskowski.
Wiceprezydent Kielc również przekonywała, że "naprawianie Polski trzeba zacząć od swojego najbliższego otoczenia; swojego osiedla, miasta". "Jestem przekonana, że motorem pozytywnej transformacji są po prostu dobrzy, zaangażowani ludzie" – dodała.
Odnosząc się do wyborów prezydenta Rzeszowa, zaapelowała do jego mieszkańców: "Nie zmarnujcie szansy na dalszy rozwój. Rzeszów będzie się rozwijał jak będzie demokratyczny i obywatelski. Nie oddawajcie swojego miasta w ręce karierowiczów i politykierów" – powiedziała Wojda.
Rada Krajowa PO obradowała w trybie hybrydowym. Na miejscu w Rzeszowie było ok. 30 osób, pozostali politycy uczestniczyli w formie zdalnej.(PAP)
Autorzy: Marta Rawicz, Alfred Kyc, Wojciech Huk, Piotr Śmiłowicz, Jakub Borowski
io/