O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

ZUS: 75 milionów złotych dla firm na poprawę bezpieczeństwa w pracy

Płatnicy składek mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Na ten cel przeznaczono w sumie 75 mln zł – poinformował PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

Wnioski można składać od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. ZUS w przesłanym komunikacie wyjaśnia, że wysokość dofinansowania zależy od liczby osób, za które pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

Procent dofinansowania dla przedsiębiorstw

W przypadku mikro– i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania jest największy. Mikroprzedsiębiorstwa zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 90 proc. wartości projektu (nie więcej niż 140 tys. zł), a małe, zgłaszające od 10 do 49 osób, do 80 proc. (maksymalnie do 210 tys. zł).

Najwyższe kwotowo dofinansowanie mogą otrzymać duże zakłady zatrudniające powyżej 250 osób. Na projekty inwestycyjno-doradcze może to być nawet pół miliona złotych, przy czym udział procentowy dofinansowania nie może przekroczyć 20 proc. wartości projektu.

Więcej

Cudzoziemcy, w odstępach czasowych, są po kilkanaście osób przepuszczani w stronę przejścia i przekraczają je pojazdami podstawianymi tam przez stronę ukraińską. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

ZUS: rekordowa liczba ubezpieczonych cudzoziemców

"W konkursie wybrane zostaną te projekty, które pozytywnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy" – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek (na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne) i podatków i nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dofinansowanie można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Wniosek o dofinansowanie wraz z niezbędną dokumentacją należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl. ZUS zaznacza, że rozpatrywane będą tylko wnioski złożone do 30 czerwca.

Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na e-mail: konkurs@zus.pl.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kgr/

Zobacz także

  • Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Rafał Guz

    Dziemianowicz-Bąk: proponujemy, by składki na ubezpieczenia społeczne opłacali po równo duchowni i kościół

  • Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Fot. PAP/Leszek Szymański

    ZUS: coraz mniej umów o dzieło, ale nie z cudzoziemcami

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Eksperci jednomyślni ws. dobrowolnego ZUS-u. "Instytucjonalna pułapka"

  • Portfel z banknotami. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    ZUS wypłacił pierwsze zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe

Serwisy ogólnodostępne PAP