O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Müller: większość parlamentarna jest stabilna. Obronimy Dworczyka, Kamińskiego, Sasina

Nasza większość parlamentarna jest stabilna w związku z tym obronimy ministrów Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego, premiera Jacka Sasina i każdego ministra, gdy będzie próba jego odwołania w sposób nieuprawniony, bezpodstawny - mówił rzecznik rządu, poseł PiS Piotr Müller.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Więcej

Poseł PiS Marek Ast. Fot. PAP/Mateusz Marek

Poseł PiS: należy się w szybkim czasie spodziewać projektu nowelizacji w sprawie kadencji RPO

Na początku czerwca klub KO złożył w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa KPRM Michała Dworczyka. Uzasadniali je tym, że Najwyższa Izba Kontroli w swym raporcie zarzuciła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i tym trzem ministrom złamanie prawa w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym 10 maja ub. roku, które się jednak nie odbyły.

Głosowanie nad wnioskami opozycji ma być przeprowadzone podczas najbliższego posiedzenia rządu, które rozpoczyna się w środę.

"Takie jest prawo opozycji, aby zgłaszać wotum nieufności (...). Nasza większość parlamentarna jest stabilna w związku z tym obronimy i pana ministra Dworczyka, ministra Kamińskiego i premiera Sasina, i każdego ministra, którego w sposób nieuprawniony, bezpodstawny, będzie próba jego odwołania" - mówił Müller w TVP1 we wtorek.

Raport NIK 

Pod koniec maja Marian Banaś poinformował, że w związku z wynikami kontroli NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera, szefów MAP i MSWiA oraz szefa KPRM.

Raport dotyczy organizacji planowanych na 10 maja ub. roku wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych. Ustawa weszła w życie 9 maja, wcześniej jednak wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.

Wybory nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca. 

Uważam, że ja jako premier, szef KPRM oraz  ministrowie odpowiedzialni za nadzór nad odpowiednimi instytucjami zachowaliśmy się tak, jak trzeba - powiedział  w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii skierowania przez NIK zawiadomień do prokuratury ws. wyborów z maja 2020 r.(PAP)

Autor: Rafał Białkowski
io/

Zobacz także

  • Krzyż na ścianie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański

    Politycy PiS o zakazie krzyży w stołecznych urzędach. Zapowiadają pismo do wojewody

  • fot. PAP/Leszek Szymański

    Dyskusja nad NCBR podczas posiedzenia Sejmu. "Polityczny łup, centrum kupowania głosów"

  • Piotr Müller Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Müller do Hołowni: ustawa o niższych cenach energii i gazu jest niezbędna. Proszę rozpocząć jej procedowanie

  • Elżbieta Witek. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Rzecznik rządu: Elżbieta Witek kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu

Serwisy ogólnodostępne PAP