O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Müller: podejmiemy właściwy dialog z KE wyjaśniając istotę różnicy zdań

Polski rząd dokona analizy dokumentów przedstawionych przez KE - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller podkreślając, że obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne są podobne do istniejących w innych krajach UE. - Podejmiemy właściwy dialog z KE wyjaśniając istotę różnicy zdań w tym zakresie - zapewnił.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Tomasz Gzell

"Polski rząd dokona analizy dokumentów przedstawionych przez KE. Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów. Określają one wprost, które kompetencje są przekazane UE, a które pozostają wyłącznymi kompetencjami krajów" - napisał Piotr Müller odnosząc się do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała się upoważnić komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do podjęcia kroków, mających skłonić Polskę do wykonania decyzji i wyroku TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z połowy lipca.

"Warto podkreślić, że obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne są podobne do tych istniejących w innych krajach UE. Podejmiemy właściwy dialog z KE wyjaśniając istotę różnicy zdań w tym zakresie" - dodał rzecznik rządu.

Decyzja o zastosowaniu środków tymczasowych

14 lipca Polska została zobowiązana do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że UE nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Więcej

 Komisja Europejska. Fot. PAP/Marcin Obara

Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w UE. Ostrzega Polskę przed sankcjami

Następnego dnia - 15 lipca - TSUE wydał wyrok w innej, ale pokrewnej sprawie, orzekając, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

Autorka: Wiktoria Nicałek

mmi/

Zobacz także

  • Krzyż na ścianie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański

    Politycy PiS o zakazie krzyży w stołecznych urzędach. Zapowiadają pismo do wojewody

  • fot. PAP/Leszek Szymański

    Dyskusja nad NCBR podczas posiedzenia Sejmu. "Polityczny łup, centrum kupowania głosów"

  • Piotr Müller Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Müller do Hołowni: ustawa o niższych cenach energii i gazu jest niezbędna. Proszę rozpocząć jej procedowanie

  • Elżbieta Witek. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Rzecznik rządu: Elżbieta Witek kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu

Serwisy ogólnodostępne PAP