O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

20 procent Amerykanów wierzy, że w szczepionkach przeciwko Covid-19 są mikrochipy

Aż 20 procent Amerykanów to zwolennicy teorii spiskowej, że w szczepionkach przeciwko Covid-19 znajdują się mikrochipy, które są wstrzykiwane osobom poddającym się szczepieniom - wynika z badań przeprowadzonych przez YouGov and "The Economist".

Fot. PAP/EPA/José Jác
Fot. PAP/EPA/José Jác

W mediach społecznościowych publikowane są fałszywe treści dotyczące mikroczipów, a wielu zwolenników teorii spiskowych twierdzi, że Covid-19 to tylko przykrywka do śledzenia osób stosujących szczepionki.

Pomimo braku dowodów na poparcie takiego twierdzenia, sondaż  wykazał, że 15 proc. Amerykanów uważa, że ta teoria spiskowa jest "prawdopodobnie prawdziwa, a kolejne 5 proc. jest zdania, że jest ona "zdecydowanie prawdziwa".

Z tego samego badania wynika, że 27 proc. Amerykanów w grupie wiekowej 30-44 lata uważa tę teorię za prawdziwą. Wspiera ją też 8 proc. wyborców obecnego prezydenta Joe Bidena i 29 proc. byłego prezydenta Donalda Trumpa, a także 14 procent popierających Demokratów i 32 proc. zwolenników Republikanów.

Prezydent USA Joe Biden powiedział przed kilkoma dniami, że media społecznościowe "zabijają ludzi", zezwalając na dezinformację na temat szczepionek przeciwko Covid-19.

Jedna z wersji teorii spiskowej o mikrochipach w szczepionkach głosi, że pandemia Covid-19 jest "przykrywką" dla światowych rządów, które - za pośrednictwem mikrochipów podawanych w szczepionkach - chcą inwigilować swoich obywateli.

Inna z kolei wersja głosi, że za umieszczeniem w szczepionkach mikrochipów stoi miliarder Bill Gates, który jest wielkim zwolennikiem szczepień. (PAP)

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w lutym w Białym Domu Fot. JIM LO SCALZO/POOL/PAP/EPA

    Jest nowy projekt umowy surowcowej USA-Ukraina

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

    Trump "wkurzył się" na Putina. Kreml: dalej pracujemy nad relacjami z USA

  • Bojkot amerykańskich firm oznaczałby także rezygnację z wielu aplikacji, wyszukiwarek czykomunikatorów Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Większość Niemców chce bojkotować produkty z USA

  • Troels Lund Poulsen Fot. PAP/EPA/CLAUS BECH

    Dania jasno o przyszłości królestwa. Retoryka USA jest "ukrytym zagrożeniem"

Serwisy ogólnodostępne PAP