O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łączenie szczepionek AstryZeneki i Pfizera daje aż sześciokrotnie lepsze efekty

Łączenie dwóch szczepionek: AstryZeneki i Pfizera w kolejnych dawkach aż sześciokrotnie bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących niż dwie dawki szczepionki firmy AstraZeneka. Wskazują na kolejne badania, tym razem w Korei Południowej.

Genetyk molekularny w odzieży ochronnej Fot. PAP/ EPA/SASCHA STEINBACH
Genetyk molekularny w odzieży ochronnej Fot. PAP/ EPA/SASCHA STEINBACH

Poprzednie badania wykonano w Wielkiej Brytanii. Z opublikowanych w poprzednim  miesiącu danych wynika, że podanie najpierw szczepionki AstryZeneki, a potem Pfizera bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących, jak i limfocytów T, pełniących ważne funkcje w układzie immunologicznym. 

Jeszcze bardziej potwierdzają to badania przeprowadzone w Korei Południowej, którymi objęto 499 pracowników opieki medycznej. Szczepienia te realizowano w różnych schematach: 100 pracowników otrzymało dwie dawki preparatów AstryZeneki i Pfizera, 200 osób zaszczepiono Pfizerem, a pozostałym podano dwie dawki AstryZeneki. 

Centrum Kontroli Chorób w Korei Południowej informuje, że u wszystkich ochotników wykryto poziom przeciwciał neutralizujących w ilości chroniącej przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osób, u których połączono szczepionki AstryZeneki i Pfizera (w takiej kolejności) poziom przeciwciał neutralizujących był aż sześciokrotnie wyższy niż wtedy, gdy podawano dwie dawki AstryZeneki. 

Najnowsze dane wspierają decyzje, jakie już podjęto w niektórych krajach dotyczące łączenia dawek dwóch różnych preparatów przeciwko COVID-19. Najlepsze efekty  uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstryZeneki, a potem Pfizera. 

Analizowano również poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko różnym wariantom, jaki uzyskiwano dzięki szczepieniom. W przypadku wariantu Alfa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, był on jednakowy w przypadku wszystkich zastosowanych w badaniach schematów szczepień. Poziom przeciwciał neutralizujących był jednak niższy od 2,5 do 6 razy w przypadku wariantów Beta, Gamma oraz Delta, wykrytych odpowiednio w RPA, Brazylii i Indiach. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

liv/

Zobacz także

  • Dzieci na placu zabaw. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Doświadczenia z dzieciństwa kształtują istotę białą mózgu

  • Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

    Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

  • Rekin. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Zaskakująca taktyka drapieżnych ryb. Polują zasłaniając się rekinem

  • Dla 3/4 Polaków podkreślanie mocnych stron Polski w kraju i za granicą to przejaw patriotyzmu. Premiera interaktywnej wystawy z polskimi innowacjami w Brukseli

Serwisy ogólnodostępne PAP