W debacie oprócz minister Maląg wzięli udział szef MEiN Przemysław Czarnek, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.
Minister Maląg podkreślała, że od 2015 r. "rodzina jest w centrum życia, w centrum uwagi". "Pierwsze kroki, które zostały podjęte to zmiana sytuacji finansowej polskich rodzin – to wprowadzenie programu 'Rodzina 500 plus'" – przypomniała szefowa MRiPS.
Poinformowała, że w ramach tego programu do polskich rodzin trafiło ponad 160 mld zł.
Minister dodała, że w ostatnich latach nastąpił także rozwój opieki żłobkowej, wprowadzono wsparcie finansowe dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, i uruchomiono program "Dobry start".
Maląg zwróciła uwagę, że według badań resortu 98 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce założyć rodzinę i mieć dzieci. Zaznaczyła, że nie przekłada się to do końca na poprawę sytuacji demograficznej w Polsce.
"Politykę demograficzną, prorodzinną, prowadzi się przez lata. Nie zmieni się danego kursu przez jedną kadencję" – powiedziała minister.
Stabilizacja i konsekwencja w realizacji polityki prorodzinnej jest priorytetem rządu
Podkreśliła, że stabilizacja i konsekwencja w realizacji polityki prorodzinnej jest priorytetem rządu.
"Potrzebne jest stałe, systematyczne wsparcie rodzin. Inwestycja w rodzinę jest obowiązkiem państwa i my to zadanie staramy się jak najlepiej wykonać" – zadeklarowała Maląg.
Zapewniła, że polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny.
"Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie stabilizacji, że państwo będzie ich wspierać" – dodała. (PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
js/