Biały Dom: w piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-02 07:10 aktualizacja: 2023-03-03, 06:52
John Kirby  Foto: PAP/EPA, MICHAEL REYNOLDS
John Kirby Foto: PAP/EPA, MICHAEL REYNOLDS
W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

22:47 Nie przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

"Zawsze będziemy otwarci na dialog, zwłaszcza na dyplomację w czasach napięć i w obliczu obecnych stosunków między naszymi krajami" - dodał Price na konferencji prasowej.

22:00 W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Zapowiedział także, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy będzie tematem rozmów prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, którzy, również w piątek, spotkają się w Białym Domu.

Jak napisano w wydanym wcześniej oświadczeniu, "po roku brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę przywódcy omówią bieżące wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy (...). Dokonają również przeglądu stałej współpracy w odniesieniu do szeregu regionalnych i globalnych kwestii bezpieczeństwa, w tym wspólnej pracy nad wyzwaniami stawianymi przez Chiny".

Kirby przekazał reporterom, że nie wyjawi kosztów nowego amerykańskiego pakietu wsparcia dla Ukrainy, ale zapowiedział, że detale zostaną wkrótce podane do publicznej wiadomości.

Stany Zjednoczone sprawdzają obecnie, czy ich sojusznicy są skłonni do nałożenia nowych sankcji na Chiny, jeśli udzielają one pomocy militarnej Rosji - oceniła agencja Reutera. Zapytany o to, czy tematem rozmowy Bidena i Scholza będą też potencjalne sankcje wobec Pekinu, Kirby odpowiedział: "Z pewnością oczekiwałbym, że w kontekście rozmów o sytuacji na Ukrainie, może pojawić się kwestia wsparcia udzielanego Rosji przez stronę trzecią".

21:00 Ukraina odpowie na rosyjski atak rakietowy w Zaporożu, w wyniku którego zginęły co najmniej dwie osoby, zarówno w sensie militarnym, jak i prawnym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w czwartek w mediach społecznościowych.

"Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa" - oznajmił Zelenski.

20:17 Stawianie w tej chwili jakichkolwiek warunków Ukrainie to przedsięwzięcie na korzyść Rosji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko, by Ukraina nie upadła.

W wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP Info prezes PiS mówił w czwartek, upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko - w ramach naszych możliwości i we współpracy z sojusznikami - żeby Ukraina nie upadła.

20:00 Wsparcie dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców, scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie w najbliższych miesiącach oraz zdynamizowanie polsko-portugalskiej współpracy były tematami czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Portugalii: Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy.

O rozmowie telefonicznej przywódców Polski i Portugalii poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

19:30 Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow, spotkali się w czwartek w kuluarach konferencji G20 w Indiach i „wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego” – poinformowała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Podczas spotkania szefów MSZ państw grupy G20 Chiny i Rosja jako jedyne nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły spotkaniu.

19:00 Parlament Mołdawii uznał w czwartek, że Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą od aneksji Półwyspu Krymskiego w 2014 r. i od tamtej pory trwa jej agresja przeciwko Ukrainie, która została nasilona w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę 24 lutego ubiegłego roku - poinformowała mołdawska agencja Moldpres.

Za przyjęciem deklaracji opowiedziała się nieznaczna większość parlamentarna - 55 ze 101 posłów jednoizbowego organu.

18:15 Szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński i komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas wizyty we Lwowie złożyli wieńce na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na mogiłach Strzelców Siczowych i na grobie ukraińskiego żołnierza poległego rok temu w walce z rosyjskim najeźdźcą - podał resort.

W czwartkowej wizycie we Lwowie oprócz ministra Kamińskiego i gen. Szymczyka uczestniczy też wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

17:30 Już 1756 żołnierzy ukraińskich i 135 cywilów udało się zwolnić z rosyjskiej niewoli od początku wtargnięcia sił rosyjskich na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W sumie od początku wojny doszło do 38 wymian jeńców. W ich trakcie Ukrainie zwrócono też ciała 1409 obrońców Ukrainy.

16:43 Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi na Donbas na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun.

Według tego źródła z Białorusi wyruszyły w kierunku obwodu donieckiego dwa transporty ze sprzętem wojskowym i żołnierzami rosyjskimi.

16:40 Rząd Estonii zdecydował w czwartek o przeznaczeniu 25,4 mln euro z budżetu na rok 2023 na pokrycie kosztów związanych z goszczeniem w kraju uchodźców z Ukrainy - poinformowała agencja BNS.

Kwota pokryje m.in. koszt lekcji języka estońskiego na poziomie A1. Na ten cel do ministerstwa kultury Estonii trafi 4,5 mln euro. Ministerstwo spraw wewnętrznych na wzmocnienie ochrony granicy otrzyma niemal 4 mln euro, 1,5 mln euro zostanie przeznaczonych na monitorowanie migracji. Ok. 7,5 mln euro pomoże pokryć koszty usług socjalnych związanych z uchodźcami.

16:37 Media niezależne na Białorusi opublikowały w czwartek nagranie, udostępnione przez inicjatywę BYPOL, na którym widać, jak dron prowadzi rozpoznanie na terenie białoruskiego lotniska wojskowego w Maczuliszczach koło Mińska i ląduje na rosyjskim samolocie wczesnego ostrzegania A50.

Według BYPOL samolot miał zostać uszkodzony w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę, 26 lutego. Władze temu zaprzeczają.

BYPOL (opozycyjna inicjatywa byłych wojskowych i funkcjonariuszy) opublikował pełne wideo rozpoznania prowadzonego z drona w Maczuliszczach – napisał portal Nasza Niwa.

16:36 W Borodziance w obwodzie kijowskim na Ukrainie w czwartek znaleziono i ekshumowano ciała trzech kolejnych ofiar rosyjskiej agresji - poinformował szef policji tego regionu Andrij Niebytow.

"Policja obwodu kijowskiego odnalazła dzisiaj ciała trzech zabitych przez okupantów mieszkańców. Ekshumację ofiar przeprowadzono w Borodziance" - napisał Niebytow w komunikatorze Telegram.

Jak przekazał, w marcu 2022 r. podczas rosyjskiej okupacji miejscowy mieszkaniec znalazł ciała dwóch zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy osób i spalone szczątki trzeciej osoby. Mężczyzna pochował zabitych na miejscowym cmentarzu. Teraz wrócił z zagranicy i poinformował policję o pochówkach.

16:26 Dziewięć osób, w tym dziecko, zostało rannych w czwartek w rosyjskim ataku dronami na kolejkę ludzi czekających po pomoc humanitarną w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego tego kraju.

Według śledczych w czwartek rosyjskie wojsko przeprowadziło ostrzał wyzwolonego terytorium obwodu chersońskiego.

Ze wstępnych danych wynika, że w rejonie berysławskim armia Rosji zaatakowała dronami cywilów, którzy stali w kolejce po pomoc humanitarną w pobliżu szkoły.

16:12 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

15:37 W Mołdawii mnożą się oznaki wojny hybrydowej, przy czym Ukraina jest gotowa na zagrożenie z Naddniestrza - oświadczyła w czwartek rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk na briefingu.

"Śledząc sytuację wewnętrzną w Mołdawii jesteśmy świadomi, że mnożą się tam teraz wszystkie oznaki wojny hybrydowej: dochodzi do prób rozchwiania systemu społeczno-politycznego, kolportowania narracji propagandowych i zwożenia tam grup agitatorów o odpowiednim kierunku propagandowym" - oznajmiła Humeniuk.

15:13 Podczas pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego rekomendujemy ostrożność i wstrzemięźliwość w przekazywaniu danych dotyczących osób, z którymi się kontaktujemy – poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Min. Żaryn przekazał podczas konferencji prasowej, że na granicy z Obwodem Kaliningradzkim coraz częściej dochodzi o przesłuchiwania Polaków, którzy wjeżdżają do Rosji. "Polacy są wzywani przez agresywnych funkcjonariuszy rosyjskiego FSB, którzy prowadzą przesłuchania, zbierają informacje, co Polacy robią w Obwodzie Kaliningradzkim" – oznajmił.

14:43 W Rosji rozwija się ruch antyfaszystowski, pospolite ruszenie - stwierdził w czwartek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, odnosząc się do doniesień z obwodu briańskiego w Rosji.

"Na Rosji (sic! - PAP) rozwija się ruch rosyjskich antyfaszystów-pospolitego ruszenia. Wszyscy wiedzą, że drony, transportery opancerzone i inny sprzęt wojskowy można spokojnie kupić w moskiewskich sklepach militarnych" - napisał na Twitterze Daniłow.

W marcu 2014 roku Władimir Putin zapewniał, iż zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, a nie żołnierze rosyjscy. Jeśli zaś chodzi o ludzi w mundurach bez oznakowań to - jak mówił - takich mundurów "jest pełno na przestrzeni postsowieckiej i można je kupić nawet w sklepie".

14:35 Wsparcie udzielane przez naszych przyjaciół z Polski jest dla nas bardzo ważne; jestem pewien że stosunki między naszymi narodami i resortami nadal będą układały się na wysokim poziomie - mówił w czwartek szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko po spotkaniu we Lwowie z szefem polskiego MSW Mariuszem Kamińskim.

W czwartek we Lwowie odbyło się spotkanie szefów MSW Polski i Ukrainy, podczas którego strona polska przekazała siedem samochodów policyjnych. Jak zaznaczył po tym spotkaniu Ihor Kłymenko szefowie resortów obu krajów omówili sprawy dotyczące funkcjonowania i organizacji współpracy jednostek podległych tym resortom.

14:09 Kanclerz Olaf Scholz potwierdził w czwartek poparcie Niemiec dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, oceniając to jako wkład w obronę bezpieczeństwa międzynarodowego. „Nie będzie porozumienia pokojowego, zawieranego ponad głowami Ukraińców” – podkreślił Scholz w Bundestagu w rok po zapowiedzi „punktu zwrotnego” (Zeitenwende) w polityce zagranicznej RFN.

„Byłoby fatalną zachętą dla napastnika, gdyby został nagrodzony za łamanie prawa międzynarodowego oraz europejskiego porządku pokojowego” – wyjaśnił kanclerz i dodał: „Nasz europejski porządek pokojowy jest dobrze broniony”.

13:58 Nexta opublikowała zdjecia z Zaporoża.

13:52 Na marginesie konferencji ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20 w Delhi sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał krótko w czwartek z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem m.in. na temat Ukrainy. Było to pierwsze spotkanie obu dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Jak powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik Departamentu Stanu USA, podczas spotkania Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać broniącą się przed Rosją Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

13:14 W niewyjaśnionych okolicznościach poniósł śmierć w ubiegłym tygodniu w swoim domu pod Moskwą oligarcha i były szpieg KGB Wiaczesław Rowniejko - informuje dziennik „Het Laatste Nieuws”. Gazeta przypomina, że był on nazywany „belgijskim szpiegiem” ze względu na swoją pracę dla radzieckiego wywiadu w Belgii w okresie zimnej wojny.

64-letni Rowniejko został znaleziony martwy 22 lutego na terenie podmoskiewskiej daczy. Wiadomo o nim, że dorobił się fortuny w Rosji w latach 90.

13:02 Cztery osoby zginęły, kiedy samochód, którym podróżowały, najechał na podłożoną przez siły rosyjskie minę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - podały w czwartek tamtejsze służby ratunkowe.

Samochód wjechał na minę w lesie w rejonie (powiecie) iziumskim - poinformowały służby. Wszystkie ofiary w trakcie wybuchu znajdowały się w pojeździe. W eksplozji zginęło czterech mężczyzn.

Według wstępnych informacji do zdarzenia doszło w nocy z 28 lutego na 1 marca. Okoliczności tragedii są ustalane przez policję. 

Służby przypominają, że na wyzwolonych terytoriach i tam, gdzie trwały intensywne walki, jest wysokie ryzyko zaminowania terenu. 

12:16 "To klasyczna rosyjska prowokacja, absolutnie celowa" – napisał w czwartek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując rozpowszechniane przez rosyjskie media doniesienia o rzekomym ataku ukraińskiej grupy dywersyjnej w obwodzie briańskim.

„Historia o ukraińskiej grupie dywersyjnej w Rosji to klasyczna prowokacja. Absolutnie celowa. Rosja chce przestraszyć swoich (ludzi), by po roku wojny przynajmniej jakoś usprawiedliwić atak na inny kraj i rosnącą biedę” – oświadczył Podolak.

Jednocześnie ostrzegł władze Rosji przed „ruchem partyzanckim”, który staje się „coraz silniejszy”.

11:52 "Ukraiński żołnierz w walce pod Marjinką zniszczył pięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej walki przy użyciu amerykańskiej wyrzutni ręcznej Javelin" – powiadomiło ministerstwo obrony.

11:33 "Rosyjscy okupanci kontynuują wywożenie ukraińskich kolaborantów z zajętej części obwodu chersońskiego, nasilając przy tym ostrzał terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę" – powiedział PAP w czwartek rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

11:27 "Dla Rosji ludzie to najmniej wartościowa waluta; Rosja nie liczy zabitych, porzuca rannych i pali ciała, by nie płacić odszkodowań" - napisał w czwartek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Rosyjska taktyka walki. Rosja nie liczy zabitych, porzuca rannych i pali ciała, żeby nie wypłacać odszkodowań" - oświadczył Podolak.

Jak ocenił, "dla Rosji ludzie to najtańsza waluta" i - jak dodał - dla rosyjskiego społeczeństwa "to jest OK". "Czy musi być po 5000 zabitych dziennie, żeby poczuli zagrożenie i zaczęli zadawać odpowiednie pytania?" - napisał doradca Zełenskiego. 

10:28 Sieć co najmniej 20 izb tortur w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy "została utworzona i bezpośrednio finansowana przez państwo rosyjskie" - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na dowody przedstawione przez międzynarodową grupę ekspertów.

Mobilna Grupa Śledcza (Mobile Justice Team), finansowana przez Wielką Brytanię, UE i Stany Zjednoczone, pracowała z ukraińskimi prokuratorami zajmującymi się zbrodniami wojennymi. Zbadano ponad 71 tys. doniesień ws. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na całej Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r.

"Nowe dowody zebrane w wyzwolonym Chersoniu wskazują, że izby tortur zostały utworzone i były bezpośrednio finansowane przez państwo rosyjskie" - głosi oświadczenie grupy, której założycielem jest brytyjski adwokat Wayne Jordash. Finansowanie izb tortur było częścią rosyjskiego planu mającego na celu "podporządkowanie, reedukację lub zabicie ukraińskich liderów obywatelskich i zwykłych dysydentów" - poinformowała grupa. Katownie były prowadzone przez różne rosyjskie instytucje, w tym FSB i Służbę Więzienną.

Świadkowie opisali stosowanie tortur takich jak rażenie prądem, podduszanie i podtapianie. Co najmniej 1000 osób, które przeżyły tortury, złożyło zeznania - napisał Reuters i zastrzegł, że nie był w stanie zweryfikować tych informacji, a rosyjskie władze nie odpowiedziały na prośbę o komentarz. 

09:33 "Rosnące na Ukrainie temperatury tworzą błotniste warunki, co ogranicza możliwość poruszania się w terenie, a to zazwyczaj daje pewną przewagę militarną broniącym się nad atakującymi" - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że temperatury gleby w ciągu dnia wzrosły i są obecnie w dużej mierze powyżej zera. Tak jak było od połowy lutego 2023 roku, nocne przymrozki i dzienne odwilże są prawdopodobne aż do przyszłego tygodnia.

Prognozowane cieplejsze niż przeciętnie warunki w pozostałej części zimy i na wiosnę jeszcze bardziej utrudnią poruszanie się w terenie i jest niemal pewne, że pod koniec marca, po ostatniej odwilży, warunki będą najgorsze. "Spowoduje to dalsze utrudnienia w operacjach lądowych i utrudni poruszanie się cięższych pojazdów opancerzonych poza drogami, zwłaszcza na grząskim gruncie w sektorze Bachmutu" - oceniono.

09:26 "Dostawa kolejnych polskich czołgów Leopard dla Ukrainy odbędzie się w ciągu kilku tygodni" - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił, że Polska była pierwszym lub jednym z pierwszych krajów, które przekazała swoje czołgi i będzie kontynuować te dostawy na tyle, na ile pozwolą możliwości logistyczne, wyposażenia i szkolenia.

08:33 "Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru"– oświadczył w czwartek rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak rakietowy wojsk rosyjskich na dom mieszkalny w Zaporożu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do trzech.

„Zaporoże. W nocy okupanci uderzyli w centrum miasta, trafiając w blok mieszkalny. Zburzone zostały drugie, trzecie i czwarte piętro. Niestety, są ofiary śmiertelne i ranni. Trwa operacja ratunkowa” – napisał Zełenski na Telegramie, publikując nagranie z miejsca ataku.

Według informacji przekazanej rano przez władze lokalne obecnie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych rosyjskiego ataku. W nocy informowano o dwóch zabitych osobach. Ze zniszczonego budynku uratowano 11 osób. Siedmioro mieszkańców trafiło do szpitala – trzy osoby są w bardzo ciężkim stanie. Konieczna była również ewakuacja ogółem 31 ludzi.

07:49 Przywódcy Białorusi i Chin, Alaksandr Łukaszenka i Xi Jinping, podpisali w środę w Pekinie pakiet 16 dokumentów, które mogą ułatwić omijanie sankcji poprzez dostarczanie pomocy dla Rosji przez Białoruś - informuje w najnowszej ocenie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:19 Rosjanie kontynuują intensywne szturmy na wschodzie kraju - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. W ciągu doby armia Ukrainy odparła 170 ataków.

„Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" – powiadomił sztab w porannym komunikacie w czwartek.

Na północnym odcinku frontu wojska przeciwnika atakowały w rejonie miejscowości Kreminna i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim oraz w okolicach miejscowości Spirne w obwodzie donieckim.

Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ataki, szturmując Bachmut w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły szturmy w rejonie Orichowo-Wasiliwki, Dubowo-Wasiliwki, Bachmutu i Iwaniwskego.

06:16 Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku w nocy ze środy na czwartek na 5-piętrowy budynek w Zaporożu na Ukrainie. 

W wyniku rosyjskiego ostrzału, 5-piętrowy budynek w Zaporożu został prawie całkowicie zniszczony - przekazał sekretarz rady miejskiej Anatoli Kurtiew.

Spod gruzów uratowano 9 osób, w tym jedną kobietę w ciąży, które trafiły do szpitala. 20 osób ewakuowano.

04:06 Unia Europejska zamierza znacznie zwiększyć produkcję amunicji i jej dostawy na Ukrainę - podał w środę Bloomberg.

"Wniosek wzywa do natychmiastowego transferu amunicji, zwłaszcza pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, z istniejących zapasów lub już złożonych zamówień, a także do wykorzystania wspólnego mechanizmu pozyskiwania i zbierania zamówień dla europejskiego przemysłu. Dokument przewiduje również rozbudowę europejskiego potencjału przemysłowego w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb" – napisano w artykule.

Według Bloomberga plan UE składa się z trzech części, z których pierwszą jest utworzenie funduszu w wysokości 1 mld euro na zwrot państwom członkowskim amunicji, przewożonej na Ukrainę z zapasów krajowych.

Druga część planu zakłada utworzenie siedmioletniego wspólnego projektu zakupowego na poziomie Europejskiej Agencji Obrony, który pozwoli składać europejskim producentom zamówienia na różnorodną amunicję.

01:52 Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował Kongres USA, że przedłuża obowiązywanie stanu wyjątkowego w odniesieniu do Ukrainy. Prezydenckie oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane w środę na stronie Białego Domu.

21:42 Ukraińska obrona powietrzna polepszyła się; obecnie strącamy ok. 80 proc. rosyjskich rakiet - poinformował w środę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

"W tej chwili odsetek strącanych rakiet bardzo się zmienił i sięga 80 proc. A nawet więcej w pewnych przypadkach. Nasi specjaliści z obrony powietrznej stali się bardziej profesjonalni i kompetentni" - oświadczył Najew.

21:12 Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC, że wojna na Ukrainie to wojna o stabilność i przyszłość całej Europy. Wyraził podziw dla prezydenta USA Joe Bidena i jego administracji za wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.

W rozmowie z gospodarzami programu "Morning Joe", Miką Brzezinski i Joe Scarborough, premier ocenił: "sądzę, że pomagając ukraińskim żołnierzom i ukraińskiej armii przyczyniamy się w bardzo wielkim stopniu do stabilności regionu w nie tak odległej przyszłości. Stworzyliśmy koalicję krajów, które chcą wysłać czołgi Leopard - czołgi bardzo nowoczesne - na Ukrainę".

(PAP)