Siły rosyjskie ostrzelały Charków rakietami z systemów S-300. Trwa bitwa o Bachmut [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-30 06:58 aktualizacja: 2023-03-31, 08:28
Fot. Ukrainian Police PAP/Newscom (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Ukrainian Police PAP/Newscom (zdjęcie ilustracyjne)
Charków jest pod ostrzałem. Został zaatakowany rakietami z systemów S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji – powiadomił mer miasta Ihor Terechow. Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki, toczą się one również w centralnej części miasta - powiedział zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.

22:57 Według pierwszych meldunków po rozpoczęciu w czwartek przez wojska rosyjskie rakietowego ataku na obwód charkowski w Charkowie został uszkodzony prywatny dom i dwa samochody, poinformował w Telegramie szef charkowskiej obwodowej administracji.

„Według wstępnych informacji w jednej z dzielnic miasta w wyniku ataków rakietowych uszkodzony został prywatny dom i dwa cywilne samochody” – napisał Oleg Synegubow, szef obwodowej adminisracji. Według niego na razie nie ma ofiar. Trwa weryfikacja danych.

22:20 Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo – poinformował w wieczornym wystąpieniu w czwartek, w 400. dniu wojny, prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Przygotowujemy kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy przybliżenie naszego zwycięstwa. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej nastąpił dzień, w którym będę mógł wam podziękować za nasze zwycięstwo” – powiedział Zełenski.

22:03 Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczący w Bachmucie na wschodzie Ukrainy, utworzyli w tym mieście swoją bazę w rozległych podziemiach Artemiwskiej Fabryki Win Musujących - poinformowała w czwartek ukraińska agencja UNIAN, która przeanalizowała reportaż prokremlowskiego dziennika "Izwiestia".

Podziemne korytarze bachmuckich zakładów są tak rozległe, że można się po nich poruszać samochodem. Jednostki wroga "uwiły sobie tam gniazdo" jeszcze na początku bieżącego roku, rozmieszczając na terenie fabryki swój sztab i szpital polowy. Wagnerowcy ćwiczą się tam też w strzelaniu do celu, wykorzystując do tego puste butelki - powiadomił UNIAN.

21:54 Charków jest pod ostrzałem – powiadomił w czwartek wieczorem Ihor Terechow, mer tego miasta na północnym wschodzie Ukrainy. Według wstępnych informacji Charków został zaatakowany rakietami z systemów S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji.

Terechow przekazał na Telegramie, że w mieście odnotowano sześć trafień w wyniku ostrzału wroga.

21:26 45 państw członkowskich OBWE uruchomiło tzw. Mechanizm Moskiewski w związku z przymusowymi deportacjami ukraińskich dzieci przez Rosję. Krok ten ma na celu przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej sprawie.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że 45 państw OBWE odwołało się do Mechanizmu Moskiewskiego w kwestii przymusowych deportacji ukraińskich dzieci przez Rosję” – napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Jak dodał „potrzebujemy zdecydowanych wspólnych działań, by zatrzymać te ludobójcze praktyki, sprowadzić dzieci z powrotem na Ukrainę i zagwarantować, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.

20:59 Od początku lutego do końca marca odnotowano ponad 35 tys. zgłoszeń do nowych ukraińskich oddziałów Gwardii Szturmowej, tworzonych w ramach Gwardii Narodowej, policji i straży granicznej; osoby chętne do służby odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem motywacji - oznajmili w czwartek rzecznik Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk i szef MSW Ihor Kłymenko.

Ponad 16 tys., czyli niemal połowa zgłoszeń, dotyczy jednostek Gwardii Szturmowej formowanych w ramach Gwardii Narodowej - przekazał Muzyczuk, cytowany przez agencję Ukrinform.

20:31 Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - oznajmił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych.

Jak podał Ryder podczas briefingu prasowego, żołnierze obrony powietrznej powrócili z powrotem do Europy i zapoznają się nadal ze sprzętem darowanym przez USA, Niemcy i Holandię.

20:16 Brytyjski król Karol III w drugim dniu swej wizyty państwowej w Niemczech spotkał się w Berlinie z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Monarcha odwiedził centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel.

W czwartek po południu Karol III rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy, przedstawicielami organizacji pomocowych i osobami pomagającymi. Zapoznał się z procedurą przyjmowania uchodźców - informuje portal dziennika "Tagessspiegel".

19:55 Osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany w czwartek na stronie internetowej tej służby.

"Wielu członków tzw. rosyjskich elit już zrozumiało, że (inwazja na Ukrainę) była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. (Dlatego) poszukują różnych możliwości, żeby się ratować" - przyznał Jusow.

19:48 Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych - podkreślił mer ukraińskiego Tarnopola Serhij Nadał, który w czwartek odwiedził Płońsk (Mazowieckie). Oba miasta współpracują w ramach umowy o partnerstwie.

Mer Tarnopola Serhij Nadał i towarzyszący mu deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz, zarazem wiceprzewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich oraz przewodniczący Regionalnego Medżlisu Bachczysaraju – również partnerskiego miasta Płońska, spotkali się z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem, płońskimi radnymi i przedstawicielami tamtejszych instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz Ukrainy - poinformował w czwartek Urząd Miasta.

19:40 Aresztowanie w Rosji dziennikarza "Wall Street Journal" to dowód, że Rosja jest niebezpieczna; powinny o tym pamiętać międzynarodowe firmy, które wciąż współpracują z Moskwą - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Brutalne zatrzymanie przez FSB dziennikarza +WSJ+ Evana Gershkovicha to kolejny dowód na to, że praca z Rosją i w Rosji jest niezwykle niebezpieczna" - napisał Podolak na Twitterze. "Rosja otwarcie i zuchwale łamie prawa i wolności" - dodał.

Podolak podkreślił, że powinny o tym pamiętać międzynarodowe firmy, które kontynuują współpracę z Rosją.

19:36 Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja "aktywnie" stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.

19:10 Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych - wynika ze śledztwa dziennikarzy madryckiego “El Mundo”.

Stołeczna gazeta potwierdziła, że rosyjskie tankowce zaopatrują jednostki tzw. floty cienia m.in. na Morzu Śródziemnym u brzegów Hiszpanii, ale poza jej wodami terytorialnymi.

19:05 WarNewsPL opublikował nagranie z frontu.

19:00 Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

"Atakowanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie, kompletnie nie do przyjęcia. Potępiamy zatrzymanie pana Gershkovicha w najmocniejszych słowach" - powiedział rzecznik NSC. "Potępiamy też trwające ataki i represje rosyjskiego rządu wobec dziennikarzy i wolności prasy" - dodał Kirby.

18:48 Rosjanin Iwan Rossomachin, skazany w 2020 roku na 14 lat więzienia za zabójstwo, a następnie zwerbowany na wojnę z Ukrainą jako najemnik Grupy Wagnera, powrócił w marcu br. w rodzinne strony i brutalnie zamordował tam starszą kobietę - poinformował w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.

Mężczyzna zaciągnął się na wojnę jako więzień kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W marcu Rossomachin skorzystał z przepustki i zjawił się w swojej rodzinnej wsi Nowy Burec w obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji. 29 marca, osiem dni po powrocie najemnika, w pobliskim mieście Wiatskie Polany znaleziono ciało emerytki. Kobieta została pobita, a następnie zamordowana, prawdopodobnie przy użyciu noża. Rossomachin przyznał się do winy - powiadomiła Meduza za lokalnymi mediami, a także niezależnymi portalami i kanałami na Telegramie.

18:41 Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku pod warunkiem utrzymania obecnego tempa walk - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jeśli utrzymana zostanie dzisiejsza intensywność działań bojowych, to Rosji wystarczy obecnych środków do prowadzenia wojny konwencjonalnej w 2023 i "możliwe" w 2024 roku - podkreślił Czerniak.

18:36 Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza. Sprawa dotyczy turnieju Trekanten International.

Sportowcy z obu krajów zostali wykluczeni z większości elitarnych międzynarodowych zawodów sportowych, licząc od marca zeszłego roku w następstwie inwazji Rosji, której pomaga Białoruś, na Ukrainę, którą władze na Kremlu nazywają „specjalną operacją wojskową”.

18:15 Nexta opublikowała nagranie z Bachmutu.

17:56 Od 6 do 10 kwietnia w ponad 100 miastach Niemiec odbędą się marsze wielkanocne, których głównym tematem będzie wezwanie do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych w wojnie Rosji z Ukrainą - poinformował ruch pokojowy Netzwerk Friedenskooperative.

"W tym roku tematem przewodnim marszów wielkanocnych jest poruszająca nas wszystkich wojna ukraińska. Dlatego chcemy w szczególności prowadzić kampanię na rzecz zakończenia sprzecznej z prawem międzynarodowym agresji Rosji na Ukrainę (...). Podczas wielu marszów wielkanocnych rozlegną się głośne apele o zakończenie działań wojennych i negocjacje pokojowe" - czytamy na stronie internetowej Netzwerk Friedenskooperative, wzywającego do udziału w manifestacjach.

17:36 Napaść rosyjska na Ukrainę spowodowała, że sportowcy tego kraju są poszkodowani i przygotowują się w nienaturalnych warunkach. Powinny zostać wprowadzone sankcje, aby odczuła to nacja agresora - powiedział PAP brązowy medalista olimpijski z Montrealu w piłce ręcznej, Zygfryd Kuchta.

Były kapitan reprezentacji Polski przytacza wiele medialnych przekazów, które świadczą o tym, że zdecydowana większość społeczeństwa rosyjskiego popiera działania wojenne na Ukrainie. "Te dane świadczą o tym, że 70 a nawet 80 procent Rosjan opowiada się za agresją zbrojną" - stwierdził.

17:32 Ławra Peczerska w Kijowie przestaje być ośrodkiem szerzenia ideologii ruskiego miru – powiedział w czwartek PAP rzecznik Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup Eustracjusz Zoria, komentując decyzję władz, które nakazały opuścić ten klasztor mnichom Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKPPM).

„Powstrzymanie wpływu patriarchatu moskiewskiego na tę świątynię jest jednym z niezwykle ważnych i potężnych kroków na rzecz wyzwolenia Ukrainy spod okupacji ruskiego miru” – wskazał.

17:27 Założyciele rosyjskiej firmy NtechLab rozwijającej projekty z zakresu sztucznej inteligencji zrezygnowali z kierowniczych funkcji w spółce, ponieważ nie zgadzali się na wykorzystywanie ich rozwiązań technologicznych przez organy ścigania Kremla - powiadomiła w czwartek agencja Reutera.

Sztandarowym projektem NtechLab jest program FindFace, pozwalający rozpoznawać twarze. We wtorek Reuters poinformował, że ten algorytm umożliwia funkcjonariuszom struktur siłowych z Moskwy identyfikację i zatrzymywanie uczestników antyrządowych protestów, a także działaczy opozycji.

17:23 Wywiezione z Ukrainy do Rosji dzieci były tam bite i poddawane przemocy psychologicznej - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana w czwartek przez Radio Swoboda.

"Bardzo często (wywiezione) dzieci są karane za to, że odmawiają mówienia po rosyjsku, odmawiają nauki i śpiewania rosyjskiego hymnu, wstawania podczas rosyjskiego hymnu. Praktycznie wszystkie dzieci mówią, że były bardzo mocno bullingowane, przezywane za to, że są Ukraińcami. Są nawet dzieci, które mówią, że były bite za takie nieposłuszeństwo" - przekazała Herasymczuk.

17:15 Komisja inwentaryzacyjna nie mogła w czwartek rozpocząć prac w Ławrze Peczerskiej – powiadomił minister kultury Ukrainy. Duchowni i wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego mieli „fizycznie przeszkodzić” w wejściu komisji na teren świątyni.

Członkowie komisji nie zostali wpuszczeni na teren świątyni przez „niezidentyfikowane osoby” – powiadomił minister kultury na Facebooku.

16:42 Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN.

"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" - oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.

Zapis środowego przemówienia wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej został opublikowany na jej profilu na Facebooku.

16:04 Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich, zatrzymany w Jekaterynburgu w Rosji, został w czwartek formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych; współpracującego z dziennikarzem prawnika nie wpuszczono na salę sądową - powiadomiła brytyjska stacja BBC.

Gershkovich został przewieziony z Jekaterynburga do sądu dzielnicy Lefortowo w Moskwie. Korespondent, który zaprzeczył stawianym mu zarzutom, będzie przebywał w areszcie co najmniej do 29 maja.

14:52 Francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera przyznała, że zalecenie MKOl dotyczące przywrócenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji w żaden sposób nie przesądza ich udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

"To krok, który w żaden sposób nie przesądza o tym, co zrobimy (ws. igrzysk - PAP)" - dodała Oudea-Castera nawiązując do ewentualnego występu Rosjan i Białorusinów w Paryżu, ale zaznaczyła, że "to MKOl ustala warunki udziału zarówno sportowców olimpijskich, jak i paraolimpijskich".

14:29 Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki; toczą się one również w centralnej części miasta - powiedział w czwartek zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.

Wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy, ponieważ przy wjeździe trwają walki" - powiedział Marczenko, cytowany przez portal Suspilne.

14:02 Przebywająca z wizytą na Litwie francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała w czwartek do dalszego wywierania nacisku na Rosję; oznajmiła, że sytuacja wymaga 11. pakietu sankcji.

"Musimy nadal wywierać presję na rosyjską machinę wojenną" - powiedziała szefowa francuskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z litewskim ministrem Gabrieliusem Landsbergisem. Colonna zaznaczyła, że Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie, a jej agresja musi się skończyć.

"Sytuacja wymaga przyjęcia 11. pakietu sankcji" – oznajmiła francuska minister. Dodała, że ważne jest też stworzenie zasad

13:57 Całkowicie zniszczona infrastruktura, zrujnowane i uszkodzone wszystkie budynki, w tym 80 procent domów mieszkalnych - o takiej sytuacji w Awdijiwce, mieście na wschodzie Ukrainy, poinformował w czwartek mer Witalij Barabasz. Zapowiedział, że władze chcą wywieźć pozostające w mieście dzieci.

"Infrastruktura jest całkowicie zniszczona - nic nie funkcjonuje. Ponad 80 procent domów mieszkalnych zostało zniszczonych, nie można ich już odbudować, wyremontować. Można tylko wyburzyć i zbudować na nowo. Teraz nie ocalał już żaden dom" - powiedział mer w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

Jak dodał, taki stopień zniszczeń panuje w mieście, w którym kiedyś było 149 wielopiętrowych domów mieszkalnych i około 4 tys. domów prywatnych.

13:02 Rola Chin w wojnie na Ukrainie będzie miała kluczowe znaczenie dla kształtowania stosunków tego kraju z Unią Europejską. Jakikolwiek plan pokojowy, który skonsolidowałby rosyjskie aneksje, jest po prostu niewykonalny – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE wygłosiła przemówienie na temat stosunków UE-Chiny na konferencji organizowanej przez Mercator Institute for China Studies oraz European Policy Center.

12:57 Rosyjskie służby bezpieczeństwa i wywiadu osiągnęły większe sukcesy na Ukrainie niż rosyjskie wojsko, choć też nie ustrzegły się poważnych błędów - ocenił czołowy brytyjski think tank zajmujący się obroną, Royal United Services Institute (RUSI).

Jak ujawnia RUSI, rosyjskie agencje szpiegowskie rozpoczęły przygotowania do inwazji na Ukrainę już w czerwcu 2021 roku. Zarazem szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR miał powiedzieć prezydentowi Władimirowi Putinowi, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie i poprosił o opóźnienie inwazji, lecz jego prośba została odrzucona.

12:25 Znaczne ograniczenia w wydawaniu wiz Rosjanom oraz deportacje oficerów wywiadu doprowadziły do zmniejszenia liczby zawodowych szpiegów na terenie kraju i tym samym możliwości prowadzenia tradycyjnego wywiadu osobowego przez rosyjskie służby – przekazała w czwartek Fińska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu (SUPO).

Wywiad opublikował roczny raport ze swej działalności. W 2022 r. SUPO wystąpiła z wnioskiem o wyjątkowo dużą – w porównaniu z poprzednimi latami – liczbę deportacji oficerów wywiadu.

11:42 Sąd w szwajcarskim Zurychu uznał w czwartek czterech bankierów - trzech Rosjan i Szwajcara - za winnych zaniedbań, które pozwoliły rosyjskiemu wiolonczeliście i przyjacielowi Władimira Putina, Siergiejowi Rołduginowi, umieścić 30 mln franków na kontach w Szwajcarii.

Wszyscy bankierzy zostali skazani na sięgające setek tysięcy franków grzywny w zawieszeniu. Prokuratura wnioskowała o karę siedmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

10:52 Ukraińscy uchodźcy w Berlinie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wielokrotnie padali ofiarą kradzieży, napadów i innych przestępstw. Od początku wojny do lutego tego roku policja zarejestrowała 3250 przestępstw, w których została poszkodowana co najmniej jedna osoba z Ukrainy.

Tak wynika z odpowiedzi Senatu i policji na pytanie posła Partii Zielonych Wasilija Franco, którą dysponuje agencja dpa. Policja nie potrafiła powiedzieć, czy wśród przestępstw było również wiele czynów o podłożu politycznym, mających związek z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

10:50 Nie wszyscy mieszkańcy przyfrontowych miast Ukrainy zdecydowali się na ewakuację; niektóre rodziny zostały i miesiącami ukrywają swoje dzieci w piwnicach, by nie wpadły w ręce Rosjan - relacjonują wolontariusze pomagający cywilom. W pobliżu frontu nadal przebywają tysiące ukraińskich dzieci - pisze w czwartek "The Guardian".

Dowiedzieliśmy się, że w jednym z domów przebywa dziecko, pojechaliśmy tam; dziecko od września mieszkało w piwnicy, miało skórę szarą od braku słońca; matka tłumaczyła, że bali się wychodzić na zewnątrz i nie mieli dokąd uciec - opowiada Sasza, sanitariusz z ochotniczej grupy pomagającej w ewakuacji mieszkańców Bachmutu.

10:47 Senat potępia nieludzki proceder porywania przez Rosjan ukraińskich dzieci w czasie wojny przeciw Ukrainie; wzywa też organizacje i instytucje międzynarodowe do pociągnięcia sprawców tych zbrodni wojennych na Ukrainie do odpowiedzialności karnej - głosi uchwała przyjęta jednogłośnie przez Senat.

Pod uchwałą, którą w czwartek Senat przyjął przez aklamację, podpisali się senatorowie wszystkich formacji. W głosowaniu udział wzięło 90 senatorów, wszyscy opowiedzieli się "za".

09:35 Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zaplanowane od 1 kwietnia br. to "kiepski żart" - oświadczył w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba; powtórzył on stanowisko władz ukraińskich, iż Rosja uzurpowała miejsce w Radzie.

 

"Przewodnictwo Rosji w RB ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny" - napisał Kułeba na Twitterze. 

09:01 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła w czwartek, że straty armii rosyjskiej są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie. W niektórych dniach na froncie na wschodzie kraju liczba zabitych Rosjan jest 10 razy wyższa od strat ukraińskich - dodała.

08:49 Nie mamy żadnych dowodów na to, by doszło do rażących naruszeń w sprawie zarządzania pomocą zbrojeniową dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

"Urzędnicy ukraińscy podzielają naszą troskę o przejrzystość i odpowiedzialność" w procesie dostarczania pomocy zbrojeniowej - podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

Pytany o 189 skarg dotyczących rzekomych nieprawidłowości, zgłoszonych do inspektorów nadzorujących amerykańską pomoc dla Ukrainy odpowiedział, że nie wie o tych konkretnych doniesieniach. "Nie mamy żadnych dowodów na to, że doszło do jakichkolwiek rażących nieprawidłowości" - zaznaczył.

08:39 Rosja przygotowuje wielką kampanię rekrutacyjną w celu pozyskania 400 tys. dodatkowych żołnierzy, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kampania przyciągnęła taką dużą liczbę prawdziwych ochotników - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, z doniesień rosyjskich mediów wynika, że władze przygotowują się do rozpoczęcia wielkiej kampanii rekrutacyjnej do wojska, której celem jest przyjęcie dodatkowych 400 tys. żołnierzy. Rosja przedstawia kampanię jako poszukiwanie ochotniczego, zawodowego personelu, a nie nową, obowiązkową mobilizację. 

"Istnieje realna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie zostanie zatarte, a władze regionalne będą próbowały osiągnąć przydzielone im cele rekrutacyjne poprzez zmuszanie mężczyzn do wstąpienia do wojska. Władze rosyjskie zapewne wybrały do zaspokojenia braków kadrowych rzekomo +model ochotniczy+, aby zminimalizować sprzeciw w kraju" - oceniono. 

"Jest bardzo mało prawdopodobne, że kampania przyciągnie 400 tys. prawdziwych ochotników. Jednak odbudowa siły bojowej Rosji na Ukrainie będzie wymagała czegoś więcej niż tylko personelu; Rosja potrzebuje więcej amunicji i dostaw sprzętu wojskowego niż ma obecnie do dyspozycji" - dodano. 

08:25 Rosjanin Aleksiej Moskalow, represjonowany przez władze za antywojenny rysunek swojej córki, został zatrzymany w Mińsku - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Moskalow uciekł wcześniej z aresztu domowego; sąd skazał go na dwa lata kolonii karnej.

Awdokat Dmitrij Zachwatow, który kontaktował się z Moskalowem po jego ucieczce, poinformował, że nie może potwierdzić zatrzymania swego klienta. Przyznał jednak, że prawdopodobnie do tego doszło, bo nie zdołał dodzwonić się do Moskalowa i stracił z nim kontakt - podała Meduza.

Moskalow został skazany na dwa lata kolonii karnej na podstawie przepisów o karach za "dyskredytację armii", wprowadzonych w Rosji po rozpoczęciu agresji na Ukrainę. Skazano go za antywojenne komentarze w mediach społecznościowych. 

08:22 Ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową - mówi w wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow, redaktor naczelny opozycyjnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat pokojowej Nagrody Nobla. Dodaje, że wierzy w nowe pokolenie Rosjan, które w dużej mierze sprzeciwia się wojnie na Ukrainie.

07:58 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszej analizie na doniesienia z Rosji, gdzie tamtejsze służby więzienne (FSIN) zaproponowały koncernowi Rostiech wykorzystanie pracy więźniów do produkcji nie wymagającej wysokich kwalifikacji.

Według mediów prorządowych w Rosji, na które powołuje się ISW, kierownictwo koncernu ma teraz rozważyć tę propozycję.

Praca więźniów nie będzie raczej wykorzystana przy produkcji obronnej o wysokim stopniu zaawansowania technicznego - zauważa ośrodek. Niemniej - dodaje - "więźniowie będą zapewne angażowani do produkcji bardziej podstawowych towarów o niższej jakości, co uwolni większe moce robocze dla produkcji zaawansowanej technicznie, bardzo potrzebnej do prowadzenia wojny".

ISW przypomina, że już wcześniej wywiad brytyjski oceniał, iż rosyjski przemysł obronny w coraz większym stopniu wykorzystuje pracę więźniów.

07:01 Rosyjska FSB prowadzi brutalne działania filtracyjne na Krymie - przekazał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. 

W Krasnoperekopsku "pracownicy FSB prowadzą aktywne działania kontrwywiadowcze, którym towarzyszą poniżające procedury filtracji" - informuje sztab. W trakcie tych procedur cywile są zmuszani do rozbierania się, a przesłuchaniom towarzyszy bicie - informuje sztab.

Jak podkreśla, okupanci dopuszczają się w ten sposób łamania praw człowieka.

01:22 Słynny brytyjski podróżnik Michael "Bear" Grylls dołączył do platformy fundraisingowej United24 i będzie promował inicjatywę "Odbudowa Ukrainy" - poinformowała w środę kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

23:04 Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników – powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki.

Na konferencji prasowej w Londynie po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Wallace powiedział, że rosyjskie wojska obecnie nie czynią "prawie żadnych postępów" i "ponoszą ogromne straty".

"Siły rosyjskie mają w tej chwili w swoich wysiłkach jakieś naprawdę znaczące i głębokie problemy systemowe. Ostatnie oceny amerykańskie, które widziałem, szacują teraz liczbę ofiar na ponad 220 tys. zabitych lub rannych" - powiedział Wallace.

To oznaczałoby, że w ciągu ostatnich kilku tygodni rosyjskie straty bardzo wzrosły, bowiem w lutym brytyjski wywiad oceniał liczbę zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy regularnych wojsk oraz prywatnych firm wojskowych na 175 do 200 tys., z czego zabitych na między 40 a 60 tys. 

22:19 Decyzja nakazująca Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) opuszczenie Ławry Peczerskiej w Kijowie to krok w kierunku wzmocnienia duchowej niezależności naszego kraju; bronimy społeczeństwo przed cynicznym manipulowaniem religią przez Moskwę - oświadczył w środę w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina to państwo, w którym obowiązuje największa tolerancja wyznaniowa w naszej części Europy. Jest tak od 1991 roku (uzyskania niepodległości przez Ukrainę po rozpadzie Związku Radzieckiego - PAP) i będzie zawsze" - ocenił prezydent. Nagranie z wypowiedzią Zełenskiego opublikowano na jego koncie na Facebooku.

21:37 Dziękuję francuskim mediom za to, że wspierają Ukrainę, ale doniesienia o rzekomym przekazaniu nam przez Paryż myśliwców Mirage 2000 nie są prawdziwe - oznajmił w środę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim chorwackim odpowiednikiem Mario Banożiciem.

"Chciałbym to wyjaśnić z punktu widzenia techniki (wojskowej). Mamy obecnie do dyspozycji myśliwce MiG-29, których radary +dostrzegają+ (obiekty) oddalone o 60 km. Taki samolot jest zdolny do rażenia celów (znajdujących się) w odległości 30 km. Rosyjski Su-35 +widzi+ na odległość ponad 200 km i może ostrzeliwać cele oddalone o ponad 140 km. Parametry Mirage 2000 są takie, jak parametry MiG-ów" - zauważył minister podczas spotkania z Banożiciem w Odessie. Wypowiedź Reznikowa przytoczyła agencja UNIAN.

(PAP)