Ukraiński ekspert ds. wojskowości: zestrzelenie ponaddźwiękowej rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-10 07:47 aktualizacja: 2023-05-11, 08:27
 Ch-47M2 Kindżał, fot. wikimedia wommons/domena publiczna
Ch-47M2 Kindżał, fot. wikimedia wommons/domena publiczna
Pierwsze w historii potwierdzone zestrzelenie rosyjskiego ponaddźwiękowego pocisku Kindżał to ogromny cios w wizerunek Kremla i znakomita reklama amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot - ocenił we wtorek wieczorem w rozmowie z portalem TSN ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

20:55 W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych – informuje sztab generalny ukraińskiej armii w środę wieczorem.

W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Według informacji posiadanych przez stronę ukraińską mieszkańcy, których „ewakuowano” z okupowanego Tokmaku do Berdiańska skarżą się na złe warunki pobytu, brak okien, elektryczności, ciepłej wody i mebli. Władze okupacyjne zabroniły im powrotu do Tokmaku.

20:30 Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak.

„Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny” – ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.

Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. „Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie” – powiedział Badrak.

18:40 Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km – powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.

„Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km” – napisał Syrski w Telegramie.

Syrski poinformował również, że w niektórych rejonach najemnicy Wagnera zmuszeni byli przekazać swoje pozycje regularnym rosyjskim oddziałom, które są słabiej przygotowane.

„Pomimo dużej koncentracji wojsk i głośnych deklaracji rosyjskich wojskowych zbrodniarzy o zamiarze zdobycia Bachmutu do 9 maja, przeciwnik nie zdołał zająć miasta” - zaznaczył Syrski.

Generał wyróżnił wojskowych 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, która „w walce mocno uderzyła w przeciwnika”.

Relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział w ukraińskiej telewizji, że wrogie siły prowadzą zmasowany ostrzał ukraińskich pozycji, a sytuacja jest „trudna, ale pod kontrolą”.

18:25 Prezydent Czech Petr Pavel zapowiedział w środę w wywiadzie radiowym przekazanie Ukrainie dwóch systemów obrony przeciwlotniczej KUB oraz pocisków rakietowych. Jego zdaniem należy również rozważyć przekazanie czeskich samolotów bojowych L-159

Zdaniem Pavla Ukraina musi przygotować do decydującej fazy wojny także swoje lotnictwo. Przypomniał, że państwa zachodnie do tej pory były powściągliwe w dostarczaniu nowoczesnych samolotów bojowych, ponieważ przygotowanie do ich użycia wymaga czasu, a także dlatego, że technologia maszyn ma charakter tajny. Państwa sojusznicze nie chcą, by urządzenia te wpadły w ręce Rosji.

18:21 Kanada rozpocznie szkolenia dla ukraińskich żołnierzy na Łotwie; będą prowadzone od 15 maja br. – poinformowała w środę minister obrony Kanady Anita Anand podczas konferencji prasowej z minister obrony Łotwy Inarą Murniece.

Program szkoleniowy w ramach operacji UNIFIER został opracowany na potrzeby młodszych oficerów wojsk ukraińskich. Zajęcia dla ukraińskich żołnierzy będą prowadzone wspólnie przez kanadyjskich i łotewskich wojskowych.

Na Łotwie stacjonuje obecnie ok. 800 kanadyjskich żołnierzy; Kanada jest państwem ramowym grupy NATO od 2017 r.

17:56 Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie; jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

"Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Moskwa liczyła, że będzie to wojna trzydniowa, tymczasem wchodzi ona właśnie w 15. miesiąc" - mówił Bauer na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia szefów sztabów generalnych 31 państw NATO.

14:29 Afgański oddział Państwa Islamskiego, znany jako Państwo Islamskie-Chorasan (ISIS-K), po wycofaniu się wojsk amerykańskich za cel obrał sobie Rosję - pisze na swojej stronie pismo "Foreign Policy".

Wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, aparat propagandowy Państwa Islamskiego zainicjował kampanię medialną poświęconą Ukrainie pod hasłem "Krzyżowcy przeciwko krzyżowcom", opisującą wojnę dwóch grup "krzyżowców" na kontynencie europejskim - pisze dwumiesięcznik.

14:06 Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła w środę, że decyzja Rosji o przywróceniu połączeń lotniczych z Gruzją i zniesieniu wiz jest "kolejną prowokacją rosyjską". Kroki te są nie do zaakceptowania, dopóki Rosja atakuje Ukrainę i okupuje tereny Gruzji - dodała.

"Kolejna prowokacja rosyjska! Wznowienie bezpośrednich połączeń lotniczych do Gruzji i zniesienie reżimu wizowego jest nie do zaakceptowania, dopóki Rosja kontynuuje agresję na Ukrainę i okupuje nasze terytorium" - oświadczyła prezydent Gruzji. Reakcja ta nastąpiła krótko po tym, jak w Moskwie ogłoszono o obu tych krokach.

13:49 Współpracujący z wrogiem ukraińscy kolaboranci z obwodu chersońskiego na południu kraju coraz częściej starają się o wyjazd do Rosji, lecz wszyscy bez wyjątku otrzymują odmowy - poinformował w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.

Pomocnicy zarządców z nadania Moskwy bezskutecznie próbują podjąć pracę w Rosji. Nie pomagają im ani rosyjskie paszporty, ani prorosyjskie poglądy. Wielu z nich dopiero teraz zaczyna rozumieć, że nie są nikomu potrzebni - powiadomił samorządowiec.

13:33 WarNewsPL opublikował zdjęcia Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy.

13:08 Dwóch żołnierzy z Kraju Kamczackiego na wschodzie Rosji zostało skazanych na 2,5 roku kolonii karnej typu otwartego za odmowę wyjazdu na wojnę przeciwko Ukrainie - podał w środę niezależny rosyjski portal OWD-Info, powołując się na służby prasowe sądu.

Portal ten, monitorujący zatrzymania i wyroki w Rosji, poinformował, że 25 kwietnia skazany został Aleksandr Stiepanow, który w styczniu odmówił wykonania rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, by pojechać na wojnę. 27 kwietnia skazany został drugi żołnierz - Andriej Michajłow. Okoliczności wyroku były analogiczne: również Michajłow w styczniu nie podporządkował się rozkazowi wyjazdu na Ukrainę.

12:54 Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w środę, że misja Stolicy Apostolskiej w sprawie pokoju na Ukrainie będzie szła "naprzód". Pierwszy o tej misji powiedział papież Franciszek pod koniec kwietnia podczas rozmowy z dziennikarzami.

Kardynał Parolin pytany o misję pokojową w czasie swej wizyty na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie oświadczył, że są nowości, ale - zastrzegł - "naturalnie na poziomie poufnym". "Sądzę, że pójdzie się naprzód" - dodał.

Sekretarz stanu odniósł się też do stanowiska władz Ukrainy i Rosji, które oświadczyły na początku maja, że nic im nie wiadomo o misji.

"Powiedziały, że nic im nie wiadomo, ale potem były kontakty, w trakcie których były wyjaśnienia z obu stron i uznano to za nieporozumienie" - stwierdził kardynał Parolin.

12:45 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami co do spodziewanej wiosennej ofensywy ukraińskiej armii mającej wyzwolić tereny okupowane przez wojska rosyjskie. "Nie traktujcie tej kontrofensywy jako ostatniej, bo nie wiemy, co z niej wyniknie" - powiedział "Bildowi" szef ukraińskiej dyplomacji.

Jego zdaniem, tylko jeśli ta ofensywa doprowadzi do wyzwolenia okupowanych terenów, będzie ostatnią. "Ale jeśli nie, oznacza to, że musimy przygotować się do następnej kontrofensywy" - stwierdził Kułeba.

12:21 Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny nie weźmie udziału w naszym posiedzeniu ze względu na trudną sytuację na froncie wojny z Rosją - oznajmił w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

"Wczoraj otrzymałem list od naczelnego dowódcy ukraińskiej armii, naszego kolegi generała Wałerija Załużnego. (Przekazał), że jego udział, nawet przez łącze wideo, jest niemożliwy z uwagi na złożoną sytuację operacyjną w związku z odpieraniem rosyjskiej agresji" - powiadomił Bauer, cytowany przez agencję Ukrinform.

12:37 Na Białoruś wywożone są dzieci ukraińskie z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiedziała w środę przedstawicielka Regionalnego Centrum Praw Człowieka (RHCR) Kateryna Raszewska w rozmowie z telewizją Espreso.

"Mówimy o setkach tysięcy dzieci od początku inwazji (Rosji) na pełną skalę. Zwykle podawaliśmy liczbę 260 tys. dzieci, ale z powodu wydarzeń w obwodzie zaporoskim liczba ta jest znacznie wyższa" - powiedziała Raszewska. Jak wskazała, dzieci ukraińskie wywożone były do 57 podmiotów Federacji Rosyjskiej, jak również na tereny okupowane w ukraińskim obwodzie donieckim, ługańskim i na anektowany Krym, a także - "na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę - na terytorium Białorusi".

12:10 Ponad 70 proc. ankietowanych ocenia, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; 73 proc. uważa, że Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem; według 62 proc. Ukraińcy doceniają otrzymywaną w Polsce pomoc - wynika z kwietniowego sondażu CBOS.

Na pytanie czy według nich wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski łącznie 72 proc. badanych odpowiedziało, że tak (26 proc. zdecydowanie, 46 proc. raczej). To o 4 punkty proc. mniej niż w marcu, i jest to najniższy poziom od września ub.r. - zauważa CBOS.

12:00 W środę do MSZ wezwany został ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Wręczono mu "notę protestacyjną dotyczącą incydentu z udziałem rosyjskiego myśliwca wobec samolotu Straży Granicznej" - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"Stanowczo potępiamy prowokacyjne i agresywne zachowanie strony rosyjskiej, które stanowi poważny incydent międzynarodowy" - podkreślił ponadto Jasina we wpisie na Twitterze.

11:36 Na zachodnich przedmieściach Bachmutu, w obwodzie donieckim, żołnierze ukraińskiej 77. brygady toczą walki o ostatnie ulice tego rejonu; Bachmut stał się najdłuższą i najkrwawszą, a wciąż niezakończoną, bitwą obecnej wojny - relacjonuje w środę BBC w reportażu z miasta atakowanego przez wojska rosyjskie.

Korespondent BBC opisuje sytuację na linii obrony 77. brygady na zachodnich przedmieściach Bachmutu, gdzie Ukraińcy utrzymują ostatnich kilka ulic. Na południe od Bachmutu 28. brygada armii ukraińskiej wciąż broni miasta przed okrążeniem go przez Rosjan.

11:12 Największa niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall chce rozwijać swój biznes na Ukrainie, by w przyszłości móc produkować tam czołgi, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicję. W najbliższych tygodniach podjęte zostaną próby zawarcia umów o współpracy i wspólnych przedsięwzięć z ukraińskimi firmami – powiedział szef firmy Armin Papperger.

Chodzi o joint ventures w zakresie systemów pojazdów, obrony przeciwlotniczej i amunicji. To umożliwi Ukrainie "obronę w perspektywie średnio- i długoterminowej", stwierdził we wtorek w Duesseldorfie Armin Papperger, cytowany przez portal dziennika "Handelsblatt". Inwestycje w nowe zakłady miałyby pochodzić od państwa ukraińskiego.

11:00 W ramach ogłoszonej przed kilkoma dniami "ewakuacji" rosyjscy okupanci zamierzają wywieźć 3,1 tys. mieszkańców miasta Enerhodar na południu Ukrainy, w tym 2,7 tys. pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; takie działania dodatkowo pogorszą i tak już bardzo niebezpieczną sytuację wokół tego obiektu - ostrzegł w środę ukraiński koncern Enerhoatom.

W pierwszej kolejności z Enerhodaru wyjadą pracownicy elektrowni, którzy zawarli kontrakt z rosyjskim Rosatomem lub podobnymi instytucjami wroga. Jest to nowość, ponieważ dotychczas najeźdźcy zabraniali tym osobom nawet opuszczania Enerhodaru. Rozpoczęły się już wywózki rodzin pracowników elektrowni. Ludzie ci są "ewakuowani" do obwodu rostowskiego w Rosji - czytamy w komunikacie Enerhoatomu na Telegramie.

10:08 Dwaj rzekomi weterani II wojny światowej, którzy we wtorek siedzieli obok Władimira Putina podczas moskiewskiej parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, to w rzeczywistości byli funkcjonariusze NKWD i KGB, czyli sowieckiego aparatu represji - ujawnił w środę niezależny rosyjski portal Meduza za opozycyjnym serwisem Agentstwo.

Na prawo od Putina zasiadł 98-letni Jurij Dwojkin, który w 1942 roku zaciągnął się na ochotnika do Armii Czerwonej, lecz nie wziął udziału w walkach z niemieckimi wojskami. W 1944 roku został wysłany jako funkcjonariusz NKWD do obwodu lwowskiego, a zatem na zagarnięte pięć lat wcześniej przez ZSRR tereny Polski. Dwojkin brał tam udział w pacyfikacji ukraińskiego zbrojnego podziemia, czyli głównie oddziałów UPA - powiadomiło Agentstwo.

10:02 Papież Franciszek powiedział w środę Polakom podczas audiencji generalnej, że umęczona Ukraina potrzebuje wsparcia i modlitwy. W audiencji w Watykanie uczestniczył patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadros II.

Zwracając się do Polaków w czasie spotkania na placu Świętego Piotra papież pozdrowił lekarzy, którzy dzięki Fundacji Redemptoris Missio będą w najbliższych tygodniach ratować życie kobiet i matek w Republice Środkowoafrykańskiej.

10:00 Parlament Europejski dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju.

Posłowie zatwierdzili we wtorek 537 głosami za, przy 42 przeciw i 38 wstrzymujących się, wniosek dotyczący przedłużenia zawieszenia ceł importowych, ceł antydumpingowych i środków ochronnych dla ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej na kolejny rok, w kontekście wojny napastniczej Rosji.

09:51 W wielu miejscach interesy Polski mogą być zbieżne z interesami Ukrainy, ale w pewnych miejscach są rozbieżne - powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dotyczących działań sąsiadów ws. ukraińskiego zboża.

Piotr Müller był pytany w środę o słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który na wtorkowym spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen powiedział, że jest rozczarowany działaniami protekcjonistycznymi sąsiadów w sprawie ukraińskiego zboża.

09:44 Drugie mobilne laboratorium DNA otrzymane od władz Francji trafi na tereny wyzwolone spod okupacji rosyjskiej, dzięki czemu eksperci sądowi będą mogli prowadzić badania "wprost na miejscu zbrodni" - poinformował w środę prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

"Do tej pory odnajdujemy ciała zabitych, a niekiedy i miejsca masowych pochówków w regionach wyzwolonych z rąk okupantów rosyjskich. Teraz nasi eksperci sądowi mogą prowadzić wszelkie niezbędne procedury bezpośrednio na miejscu zbrodni" - napisał Kostin na Twitterze.

09:38 Władze Stanów Zjednoczonych nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i nie przekażą Ukrainie pocisków ATACMS, zdolnych do rażenia celów oddalonych o 300 km. USA chcą uniknąć ryzyka konfrontacji z Moskwą, do której mogłoby dojść, gdyby ukraińskie siły zaatakowały obiekty na terytorium Rosji - powiadomił we wtorek wieczorem portal Politico.

W poniedziałek dziennik "Washington Post" ujawnił, że rząd w Londynie jest gotowy przekazać Ukrainie broń o zasięgu 300 km. Prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej.

09:11 Brytyjski rząd wkrótce uzna Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową, która odgrywa ważną rolę w wojnie na Ukrainie, za organizację terrorystyczną - podał w środę dziennik "The Times".

Według źródeł rządowych, na które powołuje się gazeta, po dwóch miesiącach budowania sprawy prawnej wpisanie formacji na listę organizacji terrorystycznych jest nieuchronne i prawdopodobnie stanie się to w ciągu kilku tygodni. Przed uznaniem jakiejkolwiek grupy za organizację terrorystyczną należy wykazać, iż faktycznie prowadzi ona działania, które można w ten sposób zaklasyfikować.

09:01 "Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni; Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się wyjątkową odpornością i kunsztem taktycznym" - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

Jak podkreślił Bauer, wysiłek wojenny Ukrainy jest wspierany przez 50 krajów z całego świata.

08:46 Na Łotwie 26 osób zostało zatrzymanych z powodu popełnienia wykroczeń związanych z obchodzonym 9 maja przez Rosjan Dniem Zwycięstwa w II wojnie światowej. Wszczęto sprawę karną dotyczącą usprawiedliwiania inwazji Rosji na Ukrainę - podał w środę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa.

Portal informuje, że wszczęto dotąd cztery sprawy karne i 38 spraw administracyjnych. Wcześniej, we wtorek, policja łotewska informowała o zatrzymaniu kilku osób.

08:37 Zestrzelenie ponaddźwiękowej rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji - ocenił we wtorek wieczorem w rozmowie z portalem TSN ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

"Rosyjska propaganda przedstawiała Kindżały jako rakiety, których nie da się przechwycić. Miały być pierwszymi pociskami ponaddźwiękowymi, nie posiadającymi odpowiedników na całym świecie. Prawda jest jednak taka, że te pociski są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. Kindżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej" - wyjaśnił ekspert.

W ocenie Kowałenki po zestrzeleniu Kindżała Moskwie będzie trudno przekonywać potencjalnych kontrahentów, że rosyjskie systemy przeciwrakietowe S-300 i S-400 mogą skutecznie konkurować z Patriotami.

"Rosjanie nieustannie krytykowali Patrioty, opowiadając, że jakoby nie radzą sobie z przechwytywaniem rakiet, są niezbyt skuteczne itp. Tymczasem co się okazało? Broń jakoby 'nie posiadająca odpowiedników na świecie' została zniszczona właśnie przez system Patriot" - zauważył rozmówca portalu TSN.

Pocisk Kindżał strącono 4 maja nad obwodem kijowskim. Zestrzelenie potwierdziły ukraińskie siły powietrzne oraz rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.

Ponaddźwiękowe rakiety manewrujące Kindżał, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych lub konwencjonalnych, obejmują swoim zasięgiem, określanym na 1,5-2 tys. km, całą Ukrainę. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę). Uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.

Pociski Kindżał były wielokrotnie wykorzystywane przez siły rosyjskie w wojnie przeciwko Ukrainie. Pierwsze znane bojowe użycie tej broni miało miejsce 19 marca 2022 roku, kiedy Rosja wystrzeliła rakietę w kierunku składu amunicji w południowo-zachodniej części napadniętego kraju.

08:10 Charakter dorocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym uwypuklił wyzwania materiałowe i w zakresie komunikacji strategicznej, przed którymi stoi wojsko rosyjskie po 15 miesiącach wojny na Ukrainie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w paradzie wzięło udział ponad 8000 osób, ale większość stanowiły siły pomocnicze, paramilitarne i kadeci z wojskowych placówek szkoleniowych. Jedynym personelem z rozmieszczonych formacji sił regularnych były kontyngenty oddziałów kolejowych i żandarmerii wojskowej, a zabytkowy T-34 z jednostki ceremonialnej był jedynym czołgiem na paradzie.

07:59 Na przełomie kwietnia i maja w Szwajcarii zorganizowano jedne z największych ćwiczeń wojskowych w ciągu ostatnich 30 lat; w dziewięciodniowych manewrach na terenie czterech kantonów wzięło udział 4 tys. żołnierzy - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Ćwiczenia LUX 23 były planowane od 2021 roku. W ocenie przedstawicieli szwajcarskiej armii potrzeba regularnego przeprowadzania takich manewrów stała się szczególnie istotna w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

07:30 Obchody w Rosji zwycięstwa w II wojnie światowej pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej; nie pojawiły się na defiladzie nowoczesne czołgi, bo Rosja bardzo potrzebuje ich na Ukrainie - zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie na temat agresji Rosji na Ukrainę.

Podczas obchodów 9 maja zademonstrowano znacznie mniej sprzętu wojskowego niż zwykle (w tym jedyny tylko T-34/85 pochodzący z II wojny światowej, przy braku nowoczesnych czołgów, których Rosja bardzo potrzebuje na Ukrainie). Obchody pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej, mimo zabiegów Kremla, by zmniejszyć wagę Dnia Zwycięstwa poprzez ograniczanie skali defilad i odwoływanie imprez - głosi analiza ISW.

ISW podkreśla, że przemówienie Władimira Putina na obchodach nie zawierało istotnych zmian merytorycznych. Było powtórzeniem dotychczasowych narracji, przygotowywaniem "do przewlekłej wojny" i prezentowaniem Rosji jako "stawiającej skutecznie opór całemu Zachodowi". Podobnie jak podczas poprzednich wystąpień publicznych, Putin nie zaprezentował "żadnej konkretnej wizji, jak odwrócić niepowodzenia militarne Rosji na Ukrainie".

Na Ukrainie armia rosyjska kontynuowała ostrzały rakietowe. Ich prowadzenie na mniejszą skalę niż było to podczas fali ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną oznacza - zdaniem analityków - że Rosja bardziej koncentruje się na regularności tych ataków niż na ich faktycznej skuteczności. "Siły rosyjskie próbują być może prowadzić niemal codzienne serie ostrzałów, aby pokazać, że przeciwstawiają się potencjalnym operacjom kontrofensywnym Ukrainy" - wskazuje ISW. Jak dodaje, "zmniejszona skuteczność ataków raczej nie hamuje w sposób znaczący działań ukraińskich".

ISW zwraca uwagę na publikację niemieckiego dziennika "Bild", który podał, iż według niemieckiego urzędu statystycznego kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) pomagają Rosji importować towary niemieckie z ominięciem sankcji.

"Eksport niemiecki do Kazachstanu, Armenii czy Gruzji wzrósł dwukrotnie od rozpoczęcia (rosyjskiej) inwazji na pełną skalę, a eksport do Tadżykistanu wzrósł o 150 procent. Eksport niemiecki na Białoruś wzrósł o 77 procent, a do Kirgistanu - aż o 994 procent. Władze niemieckie uważają - według tych doniesień - że Rosja wykorzystuje Eurazjatycką Unię Gospodarczą do omijania sankcji" - relacjonuje ISW.

06:45 Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski dalekiego zasięgu (do 300 km) - poinformował The Washington Post.

Britain is going to supply Ukraine with long-range missiles (up to 300 km), The Washington Post reported, citing sources. pic.twitter.com/WZkPe2lbXr

— NEXTA (@nexta_tv) May 9, 2023

21:50 Cały świat powinien uznać rosyjską firmę wojskową - grupę Wagnera - za organizację terrorystyczną - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za taki krok francuskiemu parlamentowi.

Szef ukraińskiego państwa podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi za ogłoszony tego dnia nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 mld USD. Poinformował, że Ukraina pracuje z partnerami nad dodatkowymi pakietami obronnymi, by zwiększyć możliwości ukraińskich obrońców. 

Zełenski wyraził wdzięczność parlamentowi Francji za uznanie "rosyjskiej pseudoprywatnej grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną. "To jest to, co powinno zostać uchwalone przez cały świat, każdy przejaw terroryzmu ma być zniszczony, a każdy terrorysta osądzony" - wezwał.

(PAP)