Pierwsze czołgi Abrams dotarły do portu w Szczecinie [WIDEO+FOTO]

2023-06-28 12:58 aktualizacja: 2023-06-28, 23:14
Czołgi M1A1 Abrams w porcie w Szczecinie. Fort PAP/Marcin Bielecki
Czołgi M1A1 Abrams w porcie w Szczecinie. Fort PAP/Marcin Bielecki
Pierwsze 14 czołgów Abrams przybyło w środę do portu w Szczecinie i jest właśnie rozładowywanych. Z każdym dniem siła polskiej armii rośnie; rząd PiS oznacza wiarygodność, dotrzymujemy słowa, spełniamy obietnice - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś pierwsze elementy naszej +pancernej kurtyny+ przybyły do portu w Szczecinie - 14 czołgów Abrams jest właśnie rozładowywanych. Z każdym dniem siła polskiej armii rośnie" - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości oznacza wiarygodność. Dotrzymujemy słowa! Spełniamy obietnice! Bronimy Polski!" - podkreślił szef rządu. Mateusz Morawiecki przypomniał w tym kontekście, że w kwietniu - podczas wizyty w USA - mówił o tym, że już wkrótce najnowocześniejsze czołgi Abrams trafią do Polski.

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w TVP Info o tym, że transport pierwszych czołgów Abrams zamówionych w styczniu bieżącego roku dotrze do portu Szczecin–Świnoujście. Chodzi o czołgi wycofane z piechoty morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu br. Szef MON dodał wówczas, że w pierwszej dostawie znajdzie się 14 czołgów – jedna kompania, w tym roku zostaną dostarczone dwie kolejne, co pozwoli skompletować batalion czołgów, a kolejny ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Błaszczak przypomniał, że w przyszłym roku mają także dotrzeć pierwsze czołgi z 250 fabrycznie nowych wozów w najnowszej wersji, zamówionych w 2022 roku. W kwietniu ub.r. Polska zamówiła za 4,7 mld dol. 250 Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A21 SEPv3, które mają zostać dostarczone w latach 2024-2026.

W styczniu br. MON zawarło umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Wartość umowy to ok. 1,4 mld dol. netto, z czego blisko 200 mln dol. pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-2024. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.

Zakup 116 Abramsów wycofanych z korpusu Marines został dokonany, aby przyspieszyć uzupełnianie sprzętu po donacjach na rzecz Ukrainy.

Polska kupiła Abramsy jako pierwszy kraj europejski i pierwsze państwo NATO poza Stanami Zjednoczonymi.

Błaszczak: nasze załogi wyposażone w czołgi Abrams zamkną Bramę Brzeską. Będą zaporą nie do przebicia 

"Nasze załogi z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, tej żelaznej dywizji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski, już są przeszkolone. A więc zaraz przejmą te czołgi, trafią one na wyposażenie i będą stanowiły zaporę nie do przebicia. One zamkną Bramę Brzeską" - oświadczył.

Przypomniał, że polskim zadaniem jest zamknięciem tej bramy, odstraszenie agresora i spowodowanie, by nie wtargnął on na ziemię polską.

Szef MON podkreślał ponadto, że Polska to pierwsze państwo poza USA, które będzie miało czołgi Abrams w najnowszej wersji. "Pierwsza dostawa tych czołgów w najnowszej wersji już w przyszłym roku" - zapowiedział Błaszczak.

"Chcę podkreślić, że to (...) pierwsza kompania, te 14 czołgów. W tym roku będziemy mieć czołgi kolejne, które będą tworzyły batalion czołgów Abrams" - podkreślił Mariusz Błaszczak. Zauważył też, że są to "najlepsze czołgi na świecie".

"Dzisiejszy dzień pokazuje siłę sojuszu polsko-amerykańskiego, (...) który służy bezpieczeństwu Polski, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, który służy bezpieczeństwu całego wolnego świata" - zaznaczył szef MON. Mówił również o tym, że "zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, których źródłem jest imperialna polityka rosyjska".

Szef MON podkreślił również, że czołgi Abrams będą serwisowane w Poznaniu.

Szef MON podkreślał ponadto, że Polska to pierwsze państwo poza USA, które będzie miało czołgi Abrams w najnowszej wersji.

Uzbrojone w armatę 120 mm czołgi mają wypełnić lukę po przekazaniu sprzętu pancernego Ukrainie. Umowę na 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzęt towarzyszący minister Błaszczak zatwierdził w styczniu br. To pierwsze z Abramsów, zamówionych przez Polskę, która wcześniej kupiła też 250 czołgów w najnowszej wersji.

Autorki: Elżbieta Bielecka, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Wiktoria Nicałek

kgr/