Niedzielne posiedzenie Rady Mediów Narodowych odwołane. Najbliższe zaplanowano na 2 stycznia

2023-12-31 10:39 aktualizacja: 2024-01-01, 10:37
Joanna Lichocka. Fot. PAP/Andrzej Lange
Joanna Lichocka. Fot. PAP/Andrzej Lange
Posiedzenie Rady Mediów Narodowych odbędzie się we wtorek 2 stycznia o godz. 11- stej -poinformowała PAP członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

Wcześniej Lichocka informowała o odwołaniu niedzielnego posiedzenia Rady.

W poniedziałek członek RMN Marek Rutka poinformował na platformie X, że przewodniczący Rady Krzysztof Czabański zwołał posiedzenia Rady na wtorek i na wszystkie kolejne dni do końca grudnia.

Rada na kolejnych posiedzeniach, które odbywały się w ostatnim tygodniu grudnia przyjęła kilka stanowisk.

Między innymi w sobotę RMN przyjęła stanowisko dotyczącego skuteczności prawnej zmian w spółkach mediów publicznych dokonanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 19 grudnia 2023 r. oraz 27 i 29 grudnia 2023 r. oraz stanowisko dotyczące postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji. W piątek Rada wystosowała apel do organizacji zrzeszonych w ogólnopolskich centralach związkowych. W apelu Rada zwróciła się m.in. "o monitorowanie sytuacji w spółkach mediów publicznych oraz o udzielenie ich pracownikom wszelkiej niezbędnej pomocy w celu zapobieżenia łamania Kodeksu Pracy oraz innych ustaw szeroko rozumianego prawa pracy".

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji. W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PR i PAP. 29 grudnia podjął z kolei decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek radiofonii regionalnej. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podał resort kultury.

autorka: Olga Łozińska

jc/