O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Od kiedy turyści będą mogli zwiedzać katedrę Notre Dame?

Do katedry Notre Dame, miejsca kultu i jednego z najważniejszych zabytków Paryża, wrócą po otwarciu w niedzielę wierni na codzienne msze. Zwiedzający powinni zarezerwować darmowe wejściówki przez stronę internetową. Grupy zorganizowane oczekiwane są dopiero w marcu.

Wnętrze katedry Notre Dame w dniu 29.11.2024. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Wnętrze katedry Notre Dame w dniu 29.11.2024. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Przez pierwszy tydzień, do 14 grudnia katedra będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 15.30-22, a w sobotę i niedzielę krócej, do godz. 20. Następnie od 16 grudnia katedra dostępna będzie codziennie w godz. 7.45-19.

W pierwszych dniach po otwarciu odbywać się będą codziennie dwie msze: o godz. 10.30 i 18.30. Od 16 grudnia nabożeństwa odbywać się będą w zwykłym trybie: trzy msze w dni powszednie (o godz.: 8, 12 i 18), trzy w sobotę (godz.: 8.30, 12 i 18) i cztery w niedzielę (8.30, o godz. 10 - msza po łacinie, o godz. 11.30 i 18).

Więcej

Katedra Notre Dame - zdjęcie z 29 listopada 2024 r., fot. PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN

Wkrótce otwarcie katedry Notre Dame. Francuska policja: środki bezpieczeństwa będą wyjątkowe

Tym, którzy chcą zwiedzić katedrę, radzi się dokonać rezerwacji; będzie to możliwe przez stronę internetową zabytku albo w aplikacji Compagnon de visite. Podczas rezerwacji będzie można wybrać godzinę wizyty na ten sam dzień lub dni następne. Chodzi o wizyty 30-minutowe lub godzinne. Aplikacja zaproponuje pięć tras zwiedzania z opisem po francusku, angielsku albo hiszpańsku. Można będzie spróbować wejść bez rezerwacji, ale trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem.

Rezerwacja ma rozpocząć się we wtorek, w godzinach przedpołudniowych poprzez stronę internetową można było jedynie zarezerwować udział we mszy, ale system komunikował godzinne oczekiwanie na dokonanie rezerwacji.

Grupy zorganizowane powrócą dopiero w marcu, ale w pierwszych miesiącach będą to grupy francuskie, ze stołecznego regionu Ile-de-France. Grupy pielgrzymkowe powinny dokonać rezerwacji poprzez e-mail. Już zarejestrowało się ponad 40 tys. osób.

Do Notre Dame powróci również muzyka, w tym koncerty, które są płatne. Na najbliższe, 17 i 18 grudnia, podczas których zabrzmi "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha, bilety są już wyprzedane.

Więcej

Wnętrza katedry Notre Dame Fot. PAP/EPA/GEOFFROY VAN DER HASSELT

Władze kościelne są przeciwne opłatom za wstęp do Notre Dame

Według niedawnego sondażu ośrodka Verian dla katolickiego dziennika "La Croix", prawie połowa - 47 proc. - Francuzów chciałoby odwiedzić Notre Dame po jej otwarciu. Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich spodziewa się około 15 mln zwiedzających co roku.

Przestrzeń katedry to około 2,5 tys. metrów kwadratowych. Jednocześnie może w niej przebywać - według różnych ocen - od 2,5 tys. do 3 tys. osób. Portal FranceInfo szacuje, że katedra może codziennie przyjąć około 40 tys. osób, co oznacza, że odwiedzi ją dwa razy więcej osób niż pałac w Wersalu.

Propozycja ministerstwa kultury Francji, by wejście do Notre Dame było płatne nie została poparta przez władze kościelne. Opłata obowiązuje jedynie przy zwiedzaniu skarbca, w którym znajdują się relikwiarze i księgi liturgiczne. (PAP)

awl/ szm/kgr/

Zobacz także

  • Katedra Notre Dame, fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

    Turyści wrócili do katedry Notre Dame. Tyle osób odwiedza ją dziennie. "Stała się centrum duchowym"

  • Msza w katedrze Notre Dame. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

    Pierwsza msza w odbudowanej katedrze Notre Dame [WIDEO]

  • Ceremonię rozpoczął arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, pukając pastorałem do głównych drzwi katedry. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

    Notre Dame znów otwarta, w niedzielę rano odbędzie się pierwsza msza

  • Uczestnicy uroczystości oklaskują strażaków, ratowników i budowniczych zaangażowanych w renowację katedry Notre Dame. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

    Prezydent Macron: naród francuski jest wdzięczny tym, którzy ratowali Notre Dame

Serwisy ogólnodostępne PAP