Izabela Leszczyna w czwartek w Polsat News odniosła się do kwestii zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. Jak zaznaczyła, zakończono w tej sprawie analizy "i wcale nie jest tak, jak grzmieli niektórzy, że wszystkie stacje w Polsce upadną". Dodała, że dochód stacji z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla nich kluczowy.
"Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO" - powiedziała. "Po wakacjach projekt trafi na stół" - powiedziała. Dodała, że stanie się tak, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.
"Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych" - powiedziała.
Pytana o to, czy nie warto pójść szerzej i ograniczyć sprzedaż alkoholu również w sklepach nocnych lub zakazać sprzedaży tzw. małpek. powiedziała, że "jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie". "Ja zachęcam, żeby wszystkie szły, ale nie będziemy odbierać kompetencji samorządom" - zaznaczyła. Dodała, że w przypadku tzw. małpek obowiązuje regulacja unijna, "tu nie możemy robić prostego zakazu".
Odnosząc się z kolei do zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości jego wyprowadzenia do wakacji powiedziała, że miała nadzieję, że będzie to możliwe bez notyfikacji unijnej. "Niestety musimy ten projekt notyfikować i dzisiaj po Radzie Ministrów prawdopodobnie w KPRM będę o tym rozmawiała" - zaznaczyła.
Dodała, że są przygotowane trzy projekty w tej sprawie.
Jeden z projektów, jak mówiła, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. "Chciałabym żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami" - powiedziała.
W kwietniu Radio Zet poinformowało, że ministra zdrowia Izabela Leszczyna chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków. "Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (...) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych" - mówiła Leszczyna, cytowana na stronie Radia Zet.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.
Resort zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.(PAP)
Autor: Marcin Chomiuk
kgr/