Rokiem odniesienia będzie 2020 rok, który był pierwszym, w którym dane dotyczące marnowania żywności zostały zebrane w UE według zharmonizowanej metodologii.
Ponad 58 milionów ton odpadów żywnościowych (131 kg na mieszkańca) jest wytwarzanych w UE każdego roku. Ponadto - jak podała Rada UE - odpady żywnościowe stanowią około 16 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych z systemu żywnościowego UE.
Obecna dyrektywa w sprawie odpadów, będąca w mocy od 2008 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia oddzielnej zbiórki tekstyliów do ponownego użycia i recyklingu do 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z przyjętym w poniedziałek stanowiskiem negocjacyjnym do końca 2028 roku KE rozważy ustalenie konkretnych celów w zakresie zbierania, przygotowywania do ponownego użycia i recyklingu odpadów w sektorze tekstylnym.
UE wytwarza 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych rocznie. Same ubrania i obuwie stanowią 5,2 miliona ton odpadów, co odpowiada 12 kg odpadów na osobę rocznie. Obecnie tylko 22 proc. jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu, natomiast reszta jest często spalana lub składowana na wysypiskach.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko negocjacyjne w marcu 2024 r. Negocjacje nad ostatecznym kształtem nowych przepisów rozpoczną się w nowym cyklu instytucjonalnym UE.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
kh/