Parlamenty krajów bałtyckich: wybory na Tajwanie ponownie udowodniły siłę jego systemu demokratycznego

2024-01-14 13:18 aktualizacja: 2024-01-14, 13:28
Election night Taipei. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Election night Taipei. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Wybory parlamentarne i prezydenckie na Tajwanie ponownie udowodniły siłę jego systemu demokratycznego - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów Estonii, Łotwy i Litwy.

"Gratulujemy Tajwanowi ponownego zademonstrowania siły swojego solidnego systemu demokratycznego, który – w połączeniu z gospodarką wolnorynkową i tętniącym życiem społeczeństwem obywatelskim – czyni go modelem dla regionu Indo-Pacyfiku i siłą działającą na rzecz dobra na świecie" - dodano.

Przedstawiciele trzech krajów bałtyckich podkreślili, że systemy rządów Tajwanu i ich państw opierają się na wspólnym zaangażowaniu na rzecz demokracji, praworządności i praw człowieka, i opisali swoje kraje i Tajwan jako "partnerów, których łączą wspólne wartości polityczne, gospodarcze i międzynarodowe".

W wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Tajwanie 64-letni Lai Ching-te z Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) zdobył ok. 40 proc. głosów. Tajwan opowiedział się tym za status quo, zwłaszcza w stosunkach z potężnym sąsiadem - Chinami. Partia Laja popiera niepodległość Tajwanu, dlatego uważana jest przez Pekin za separatystyczną.

Rząd Estonii wydał w listopadzie 2023 roku zgodę na otwarcie przez Tajwan przedstawicielstwa gospodarczego lub kulturalnego pod nazwą "Tajpej". Ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło jednocześnie, że Tallin nadal stosuje się do polityki jednych Chin, nie uznając niepodległości Tajwanu. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin przestrzegło Tallin przed otwieraniem w kraju jakiejkolwiek oficjalnej placówki Tajwanu.

"Chiny wzywają stronę estońską do przestrzegania swojego zobowiązania do zasady jednych Chin, powstrzymania się od zezwalania Tajwanowi na tworzenie jakichkolwiek oficjalnych organizacji i skutecznego zabezpieczania politycznych podstaw stosunków dwustronnych" - powiedział rzecznik ministerstwa Wang Wenbin.

W 2022 roku Chiny nałożyły sankcję na litewską wiceminister transportu i komunikacji Agne Vaiciukevicziute z powodu wizyty, jaką złożyła na Tajwanie. Zdaniem Pekinu wizyta ta podważa suwerenność i integralność terytorialną Chińskiej Republiki Ludowej.

Rok wcześniej Tajwan otworzył swoje przedstawicielstwo w Wilnie, na co Chiny odpowiedziały obniżeniem rangi relacji dyplomatycznych i nałożeniem ograniczeń na import z Litwy. Litwa otworzyła następnie swoje przedstawicielstwo na Tajwanie, używając w oficjalnej dokumentacji słowa "Tajpej".

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

ep/